Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 275 z 461 (záznamy 1371 až 1375 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • krmič
    2011-01-23 12:07:43
    93.99.130.238
    Je to víc než dva a půl roku, co k nám začala chodit na večeři kočka, o které se domnívám, že byla původně bytová, která se někomu ztratila nebo ji někdo vyhodil. Za celou dobu se nemrouskala, kocourů se bála, proto jsem byl přesvědčen, že je kastrovaná. Teď jsem se ale dočetl o případu, kdy měla koťata kočka, kterou před tím majitelé 3 roky mylně považovali za kocoura! Což mě docela vyděsilo, že by bylo něco takového možné. Kočka, o kterou mi jde, se totiž 10.1.2011 ztratila a 16.1. se zase vrátila. Napadlo mě, jestli třeba nebyla za kocoury - "naše" volně žijící kočky to takhle dělaly, dokud nebyly kastrované. Ptám se, zda se dá nějak jednoduše a bezpečně zjistit, jak to s ní je. Laicky jistě ne, ale jestli to jde ve veterinární ordinaci, aniž by se kočka musela řezat. Aby se vědělo, jestli a) kočka je kastrovaná a není tedy důvod k obavám. Nebo b) kočka není kastrovaná, je nakrytá a je třeba neodkladně provést kastraci spojenou s interupcí. (Do kdy je možno? Ono dopravit takovou kočku na veterinu je samo o sobě trošku problém.)

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane,

    asi nejjednodušší řešení bych navrhl počkat měsíc, tj. do 15.2.2011, zajít s ní do ordinace a nechat vyšetřit vč. USG vyšetření. Tam by měli zjistit pohlaví (u kocoura jednoduše i po kastraci) a případnou březost. Pokud bude kočka jalová, mohou zkusit najít kastrační jizvy (ne vždy jsou k nalezení). Dalším (a možná zásadním) příznakem bude, že kočka nebude mít u vás do té doby žádné příznaky říje (válení se, nabízení se či zvukové projevy). Leden a únor je období, kdy naprostá většina koček mrouská, takže pokud kočka nebude březí a nemrouská, tak možná je vykastrovaná, a pokud ne, tak není co řešit.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Nikola Badalova
    2011-01-20 18:45:41
    93.99.178.249
    Dobrý den chtěla sem poradit. Moje agama se ráno probudila a já sem si na ní všimla že má něco s levou přední nožkou. Má ji placatou jako by ji něco přivřelo a nehejbe s ní. Má to nad prsty asi 1cm podél nožky nahoru. Během dne se snažila na tu nožku šlápnout, ale pajdala jako by ji měla mrtvou. Asi po 3-4 hodinách ji ta nožka opuchla skoro do původní velikosti a zmodrala jen ta část ne celá. Teď už jen leží mimo lampu v koutě tam kde nikdy nelehávala tak bych chtěla poradit co s ní mám dělat. Mám strach aby my nepošla. Děkuji Badalová

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    neprodleně navštivte veterinárního lékaře. Pro prvotní ošetření Vašeho, nebo nejbližšího.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Hana B.
    2011-01-19 21:23:11
    212.47.23.6
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat koupila jsem koníka 1,5 roku starého a zjistila jsem, že ještě nebyl očkován a proto bych chtěla poradit jak a čím jej naočkovat. Děkuji Bartková

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Běžná očkování koní zahrnují především vakcinaci proti chřipce koní a tetanu. V závislosti na způsobu chovu (přítomnost chovných klisen apod.) může být dalším doporučením například vakcinace proti herpesvirovým infekcím.
    Pro doporučení optimálního programu vakcinace a použití jednotlivých vakcín je nejlépe kontaktovat ošetřujícího praktického veterinárního lékaře.

    MVDr. K. Daniel
  • Michal Řepka
    2011-01-19 14:43:53
    212.80.64.198
    Dobrý den, mám problém s našim 2letým stafordem. Už týden má velice řídkou stolici, chvílemi až voda. Krmíme ho granulemi, změnili jsme značku granulí a po 4 dnech krmení se objevil průjem. Od té doby krmen rýží a těstovinami. Přestal tolik pít jak předtím. Dostával i uzené kosti ze zverimexu. Ještě jsme ho odčervovali. Po nasazení živočišného uhlí, jeden den stolice v pořádku, dnes již opět průjem. Pejsek je pořád hravý, s velkou chutí běhat. Čumák má vlhký a studený. Prosím poraďte nám.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    bez klinického vyšetření nemohu víc poradit než návštěvu u veterinárního lékaře. Příčin průjmu u psů je velmi mnoho, jestliže 2 denní dieta s následným odlehčením stravy nepomáhá je nutno podrobit pacienta odbornému vyšetření.

  • Lenka Balejová
    2011-01-17 17:24:43
    217.117.217.242
    Dobrý den, můžete mi prosím poradit možnost podpůrné léčby bursitidy u 15-ti leté kobyly? Děkuji za odpověď, L. Balejová.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    V závislosti na lokalizaci můžeme hovořit o:

    Bicipitální burzitidě:
    Léčba zahrnuje klid do doby ústupu příznaků a aplikaci NSAIDs nebo některých protizánětlivých látek přímo do burzy

    Trochanterickou burzitidu:
    kdy bývá doporučena aplikace kortikosteroidů intraburzálně nebo aplikace obliterujících látek (Lugolův roztok) spolu s NSAIDs k redukci bolestivosti a otoku

    Calcaneální burzitidu:
    ta zpravidla nezpůsobuje kulhání, všeobecně se používá drenáž s aplikací kortikosteroidů nebo jodových preparátů

    Olecranonovou burzitidu:
    kdy je opět doporučována drenáž s opakovanou aplikací kortikoidů nebo roztoků jódu a v případě neúspěchu chirurgické odstranění burzy

    Z uvedeného je zřejmé, že neexistuje jednotné a paušální doporučení léčebného postupu. Podpůrná opatření zahrnují vždy klid pro postiženou končetinu, tak aby burza či šlacha nebyly vystavovány další námaze či dráždění, a v některých případech lze podle konformace rovněž doporučit korektivní podkování.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky