Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 279 z 461 (záznamy 1391 až 1395 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Renata
    2010-12-23 16:00:10
    90.180.227.53
    Dobrý den, nikde jsem nenašla adresu na Odvolací komisi Klubu posuzovatelů dědičných a vrozených vad ohledně zaslání odvolání k vyhodnocení DKK. Prosím, můžete mi ji sdělit? Děkuji, krásné svátky :-)

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Adresa odvolací komise pro DKK a DLK:
    Prof. Alois Nečas, PhD, MBA
    Klinika chorob malých zvířat
    Palackého 1/3
    612 43 Brno Královo-Pole
  • Michaela
    2010-12-18 19:21:51
    90.179.111.168
    Dobrý den mám, takový problém náš kocour má zánět v očičkách a má mokrý čumák. Dávali jsme mu lidské kapky do očí ale nějak nezabírají, tak se ptám jestli mám přijet na prohlídku a nebo stačí nějaké léky. Předem děkuji

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    doporučuji navštívit veterinárního lékaře, protože výtok z obou očí u kočky nemusí signalizovat pouze onemocnění samotného oka, nýbrž i onemocnění celkové.
  • Zahradníková
    2010-12-17 09:50:39
    195.39.102.10
    Dobrý den, můžete mi prosím blíže vysvětlit onemocnění - dilatace srdeční komory? Jedná se o vážné onemocnění? Veterinář toto diagnostikoval po provedení RTG u mé roční čivavky. Co mám dále dělat (krom podávání léků, které nám byly dány)? Jaká je prognóza? Nemělo by se udělat ještě další vyšetření, např. EKG, ultrazvuk? Děkuji za odpověď a rady.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    nejprve mně dovolte, abych Vám napsal v čem děláte zásadní chybu. Nepožadujete vysvětlení od veterináře. Není nic špatného, ani ostudného se zeptat, pokud něčemu nerozumíte. Vždyť si službu platíte. Nedá-li Vám Váš veterinář uspokojující odpověď, změňte jej. Vaším postupem vzniká mnoho nedorozumění, neboť to co píšete v textu dotazu už je Vaše interpretace slov, které jste uslyšela. A velmi často pouze drobný posun, jen vynechání jednoho adjektiva, či spojky, je zdrojem nepochopení. Ale abych Vás jen tak neodbyl, zkusím odpovědět šířeji, protože pro konkrétnější odpověď nemám dost informací. Musím trochu spekulovat, ale předpokládám, že se jedná o dilataci levé komory. Mohlo by se jednat o degenetrativní onemocnění, které se nazývá dilatační kardiomyopatie. Dochází při něm k rozšíření srdečních dutin a zeslabování srdečních stěn. Svalová vlákna myokardu jsou nahrazována vazivem a pomalým procesem (v prvém stadiu ani nejsou žádné klinické příznaky onemocnění) se spouští celá kaskáda příznaků, která může vyústit v srdeční selhání. Nejprve bývá postižena právě levá komora, později a v menší míře i pravá a obě předsíně. Primární kardiomyopatie však bývají u velkých plemen psů, zejména dobrmanů. U čivavky bych hledal příčinu také jinde. Pro potvrzení onemocnění je potřeba provést celkové kardiologické vyšetření, zejména sonografické vyšetření srdce. Doporučuji Vám projednat celou věc s Vaším veterinářem a pokud se nevěnuje hlouběji kardiologii, požádejte jej, aby Vás s čivavkou referoval na pracoviště, které takováto vyšetření rutinně provádí.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Lenka
    2010-12-17 08:38:52
    90.178.171.207
    Dobrý den, mám asi rok a půl starého kocourka a kočičku (sourozenci z útulku) od začátku února doma. Nechala jsem je vykastrovat již v únoru a kocourka v březnu. V říjnu jsem hlídala sestře kočičku a bylo to dost náročné, ona byla na mé kočky od začátku agresivní, ale po pár dnech se role obrátily a kocour ji začal prohánět. Po návratu mne sestra přesvědčovala, že není normální, aby vykastrovaný kocour skákal na kočičku a doporučila mi svou veterinářku. Ta mi vysvětlila, že má zánět močových cest a že se musí vyšetřit. Pod ultrazvukem jehlou přes bříško napíchla močový měchýř a odebrala moč na vyšetření. Dle výsledků měl krev, bakterie a vysoké Ph moči a po kastraci (před 8-mi měsíci) se mu prý v sedimentu dělají struvity, totéž jsem absolvovala s kočičkou, ale drastičtěji, protože jí nemohla měchýř trefit a musela měnit jehlu a stříkačku od krve. Oba dostali inj. Convenia, No-spu, Catosal a Acidum ascorbicum. Kočička byla prý dehydratovaná, odběry a vyšetření krve a infuse dva dny po sobě. Při kontrole po dvou týdnech oba opět odběr moči pod UZ a prý hodně zhoršená kočička (asi jako kocourek původně), ovšem kocour byl již bez krystalů (po 14 dní krmen Hill's S/D). Oba opět ATB - Marbocyl per os. Vždy před návštěvou doktorky se oba zdáli být v pořádku, po vyšetřeních byli oba špatní, báli se apod. Další kontrolu s hrozícím odběrem moči jehlou pod UZ jsem odvolala telefonicky, bylo mi sděleno, že jsou to mé kočky a moje odpovědnost. Dle kontrolního steliva (zabarveno žlutě) se jevily oba v pořádku, veterinářka však trvala na odběru pro kontrolu, že bez sedimentu (u obou) to není jisté. Je nutné takto týrat kočičky, které si jistě vytrpěli své již předtím? Zřejmě už nezjistíte, zda bylo nutno absolvovat toto všechno a přes upozornění na nedostatek financí tam zanechat přes 7000,- Kč za dva týdny, ale jistě mi poradíte, co bych mohla v tomto případě udělat. Děkuji mnohokrát a přeji pěkný den. Lenka

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    podle mého názoru se vaše veterinární lékařka snaží vaše kočky léčit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, její léčebný postup však nemohu z tohoto místa posuzovat nebo dokonce hodnotit. Doporučuji vám zajít znova do ordinace, třeba si vytisknouti svůj dotaz a prodiskutovat vaše obavy v něm zmíněné s vaší ošetřující lékařkou. Jsem přesvědčen, že naleznete pro obě strany optimální řešení.
  • Alena
    2010-12-16 10:14:20
    80.188.36.70
    Dobrý den, mám dva psy, krysaříky, oba jsou krmeni stejně a dle mého (laického) názoru ne úplně špatně (2 x denně, superpremiové granule, konzervy bez rostlinných složek, občas vařené vejce, tvaroh, bílý jogurt, sušené maso a vnitřnosti, cca 1x ročně doplňky jako např. lososový olej, pupalkový olej, mořské řasy na zubní kámen). Posledních několik měsíců má starší pes (4 roky) problémy se stolicí, přestože dříve byl při stejném krmení naprosto v pořádku. Během půl dne je schopný přejít od zácpy k průjmu, přičemž průjmy jsou častější a natolik akutní, že je neudrží a kálí doma. Tyto stavy nemá pořád, třeba dva týdny ano, pak zase nějakou dobu ne. Krom toho se neprojevují žádné jiné potíže (únava, apatie apod.) Pes je již 1,5 roku léčen na hypothyreozu (Letrox 100, ráno a večer půl prášku), uvádím pro pořádek, nevím, jestli to může ovlivňovat současné problémy. Moje otázky: 1) Rozhodla jsem se prozatím zkusit Probican - jak dlouho musí být podáván, aby měl na zdraví psa dlouhodobý efekt? 2) Pes je psychicky dost labilní (jestli se to dá takto nazvat), je možné, že by tyto zažívací problémy byly odvozeny od psychiky? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    začnu od konce a spojím dvě věci. Váš pes by měl být u Vašeho veterináře pravidelně monitorován a opakovaně vyšetřován na hladinu T4 v krevním séru. Jednorázové výkyvy v hodnotách hladiny T4 v krevním séru mohou být ovlivněny celou řadou faktorů, například podáváním některých léčiv. Potíže Vámi popisované s podáváním Letroxu souviset mohou. Tyroxin má velmi významný vliv na nervovou soustavu. Příznaky Vámi popisované mohou mít příčinu neurogenní, ba dokonce mohou přímo vyplývat z ne úplně standardní funkce bloudivého nervu. Dopředu se nedá vyloučit ani nějaká "psychická" příčina. Na rozdíl od těch ostatních si však nedovedu představit jak ji potvrdit, anebo vyloučit. Příčina však může být i jinde. Na rozdíl od Vás si nemyslím, že psa krmíte dobře. Pokládám za zcela zbytečné, dostává-li superpremiové krmení, přidávat konzervy, jogurty, vejce, či dokonce maso. Nutričně tím pacient nic pozitivního nezíská a dieteticky můžete stav ovlivnit pouze negativně. Fráze: "méně často znamená více" zde platí. U pacientů citlivých na dietní chyby Vámi popisovaný způsob krmení sám o sobě může vyvolat popisované příznaky. Samozřejmě příčina může být i infekční, anebo parazitární. V prvním případě může Probican pomoci. Jedná se o probiotikum a podívat jej můžete dlouhodobě, je však otazné k čemu to bude. V naší nemocnici podáváme Probican, či podobné přípravky, pacientům po léčbě antibiotiky. Doporučuji Vám nejprve konzultovat vše s Vaším veterinářem, který léčí hypothyreózu a současně jej můžete požádat o veterinární dietu, která je určena pro pacienty s Vámi popisovanými příznaky.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky