Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 3 z 46 (záznamy 11 až 15 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Kristýna B.
    2016-03-23 18:43:15
    95.85.250.128
    Dobrý den, ráda bych se informovala o případné nakažlivosti měsíční slepoty koní. Veterináři a koňáci v mém okolí se přiklání k názoru, že toto onemocnění je přenesitelné z koně na koně, avšak oftalmoložka a veterináři v Německu tvrdí opak. Jaký je Váš názor? Může se onemocnění rozšířit po prostoru stáje? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Dostupné informace uvádějí:

    Měsíční slepota koní je obvykle recidivující, zánětlivé onemocnění vnitřních struktur oka, konkrétně duhovky, cévnatky a řasnatého tělesa. Jedná se o onemocnění neznámého původu, kde se předpokládá zejména imunitní působení komplexů protilátek a infekčních agens (hlavně Leptospir, ale i jiných baktérií, virů, eventuálně parazitů). Nelze vyloučit vliv alergické reakce na různé toxiny, například produkované ve střevech koně a autoimunitní procesy. Byla popsána i dědičná dispozice s větším rizikem u Apaloos. Často se sleduje i výrazná regionálnost a časový vztah výskytu onemocnění v dané oblasti.

    Z toho vyplývá:
    Alergické reakce či autoimunitní procesy přímo přenositelné mezi jednotlivými zvířaty nejsou, zatímco některé bakterie, viry či parazité ano.

    MVDr. K. Daniel
  • zuzana
    2016-02-11 17:13:13
    94.125.216.20
    Dobrý den. Mohla bych poprosit o radu co použít na všenky u koně? Aby to bylo rychlé a účinné. Vypadalo to že jsou už mrtvé ale měl za ušima a v místě ohlávky takové „bílé tečky“ a dost mrtvých všenek. Nejsem si 100% jistá že nějaká žila tak chci mít jistotu že bude všechno pod kontrolou. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Lze použít například přípravek Neostomosan v souladu s údaji a doporučením příbalové informace a na základě předpisu ošetřujícího veterinárního lékaře.

    MVDr. K. Daniel

  • Petra
    2015-10-08 23:31:13
    213.220.239.10
    Dobrý den, chtěla bych vás poprosit opět o radu. Dne 28.8.2015 jsem napsala dotaz ohledně mé kobylky, které byly z krve zjištěny protilátky proti Leptospira interrogans sérovar grippotyphosa v titru 200, titr byl hodnocen jako dubiózní. Na konci září jsem nechala udělat kontrolní test. Kontrolní test je již pozitivní, výsledkem jsou protilátky proti Leptospiroza interrogans sérovar grippotyphosa v titru 400 a sérovar canicola v titru 400. Jaký bych měla nyní zvolit postup antibiotika nebo je titr v normě a nic nedělat? Jaká výše titru je riziková? Kobylka se zdá zdravá.Předem děkuji!

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Leptospiry jsou bakterie, které se vyskytují v teplejším období ve stojaté vodě, kalužích apod. Onemocnění leptospirózou má celou řadu forem.

    Zvyšující se titr protilátek znamená, že organismus zvířete se setkal s antigenem leptospiry a vytváří protilátky. Rozhodnutí jestli zahájit nebo nezahájit terapeutický zásah závisí na případných klinických příznacích onemocnění. Jestli zvíře neprojevuje žádné klinické příznaky onemocnění, znamená to ve většině případů, že bylo schopné se s infekcí vypořádat vlastními silami. Na otázku, jestli nasadit antibiotickou léčbu neexistuje jednoznačná odpověď, protože tato terapie má smysl v období tzv. bakteriémie; tj. v období, kdy jsou živé bakterie přítomny v organismu a případně se množí a jsou (v tomto případě zejména močí) vylučovány do vnějšího prostředí.

    MVDr. K. Daniel
  • Nikola
    2015-10-06 21:40:38
    217.117.216.121
    Dobrý den, mám doma 16letou kobylu plemene Lipicán. Na jaře jsem u ní nevšimla říje a proto že chci od ní hříbátko , tak jsem si zavolala pána, který se zabývá inseminací a připouštěním kobyl. Píchl jí injekci na vyvolání říje. Její vlastní říje, jak mi bylo řečeno , že se do 3 týdnů ukáže, se neukázala a tak jí píchl další injekci a řekl, že jí mám odvést rovnou ke hřebci. Tam byla 2 měsíce a po prvním připuštění, dostala svojí říji. Při vyšetření březosti však doktor zjistil, že má zánět dělohy a tak ji vyléčil a ona dostala další říji. Odvezla jsem si jí s tím že asi ani nezabřezla týden po posledním připouštění. Ani jsem jí nenechala vyšetřit, ale říji zatím neměla a na víc se jí po měsíci a půl spustilo mléko. Bylo mi řečeno že ji radši nemám nechávat ani vyšetřovat, protože jestli že je březí, tak by mohla samovolně potratit díky tomu, jak má rozházené hormony a nejspíš by to mohlo být těmi injekcemi... Chtěla jsem se tedy poradit, jestli s tím máte zkušenosti a nebo je to ojedinělý případ a jak bych případně měla reagovat?

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Synchronizace reprodukčního cyklu by měla být prováděna po vyšetření pohlavního ústrojí klisny veterinárním lékařem. Vyšetření březosti veterinárním lékařem nezpůsobí za normálních okolností potrat.

    Doporučit lze vyšetření klisny veterinárním lékařem za účelem zjištění stavu pohlavního ústrojí a zjištění zda klisna je nebo není březí. Pokud březí není, je zapotřebí sledovat doporučení veterinárního lékaře a případně klisnu připustit v příští připouštěcí sezóně na jaře 2016.

    MVDr. K. Daniel
  • H.Heideova
    2015-10-04 09:28:19
    90.177.223.124
    Dobrý den, kůň mé známé má zjištěnou hypotyreózu. Sama mám stejnou nemoc, a proto vím, že u lidí se to léčí poměrně snadno a to dodáváním hormonu. Jak se tento problém dá vyřešit u koně. Vím, že neléčený problém u lidí je dost závažná věc, je tomu tak i u koní? Děkuji za Vaši odpověď. Heideová

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Hypotyreóza je u dospělých koní velmi vzácná. Hříbata se s hypotyreózou mohou narodit, pokud je březí klisna krmena dietou s nedostatkem nebo naopak přebytkem jódu. Léčba spočívá v náhradním podávání syntetického tyroidního hormonu a většinou je nutná po celou dobu života zvířete. Příznaky jsou většinou spojeny se zpomalením metabolizmu; což znamená letargii, neochotu k pohybu a zvyšování váhy i bez nadbytečného příjmu krmiva.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky