Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 31 z 461 (záznamy 151 až 155 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Picha
    2015-08-27 13:15:59
    88.100.39.145
    Dobrý den chci se zeptat co udělat, fenka porodila mrtvé štěně a teď jen hledá, kňourá, třese se nic jiného jí nezajímá ani jíst nechce. Jak se k ní mám chovat? Trvá to dlouho?

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Pícha,

    otázkou je, zda má více živých štěňat nebo toto bylo jediné.  Obecně platí, že fena neumí počítat a většinou není problém, když z vícečetného vrhu 1 štěně uhyne. Jestliže fena přijde o všechna štěňata, samozřejmě nastává vámi popisovaná situace.  Opatření jsou trošku drsná, ale jde o to, aby se fena dlouho netrápila. Je potřeba totálně zrušit celé porodní místo, nedávat žádné náhražky , připomínající mláďata a fenu velmi intenzivně zaměstnat. Dále je nutné velmi rychle zarazit laktaci, ideálně hladovkou alespoň na 24 hodin, někdy i omezením pití, někdy i použitím léků. Je potřeba kontrolovat mléčnou žlázu, aby nevznikl zánět, ale zároveň je naprosto nevhodné mléko odstřikovat !! Pokud se přestane tvořit mléko a fena je intenzivně zaměstnaná, během několika dní na štěňata zapomene.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Jitka
    2015-08-26 11:37:34
    81.90.173.56
    Dobrý den, máme zakrslého beránka a je mu 6 a půl roku. Už přes půl roku mu teče z očí, po stěru zjištěn stafylokok, dlouhodobě kapeme do očí Pamycon, který to zmírňuje. Nemůže mu to uškodit? Objevili se mu na kůži lupy, tak jsme s ním byli včera na veterině, pan doktor nic nezjistil, dal nám injekci a šampon. Dnes jsem mu pod bradou zjistila bouli asi 2cm velikou, zřejmě nebolestivou - nechá si ji nahmatat. Nevíte, prosím, co by to mohlo být? Nebude ji tam mít dlouho, docela pravidelně ho tam hladím, tak bych si toho všimla. Jinak žere, běhá. Moc děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Tomáš Fichtel

    Dobrý den, děkujeme za dotaz, ale bohužel Vámi popsané problémy jsou natolik obecné, že na jejich základě nelze odpovědět na Vámi položenou otázku. Vámi popisovaná “boule” může být zvětšenou mízní uzlinou, stejně tak ale novotvarem nebo lokální zánětlivou reakcí. Bez vyšetření pacienta a odběru vzorků nelze nic tvrdit. Za znepokojivý bych považoval fakt, že lokální antibiotikum nasazené nepochybně na základě kultivačního vyšetření a stanovené citlivosti není schopno infekci ve spojivkovém vaku (očích) zcela potlačit. V takovém případě bych považovat dlouhodobou a opakovanou aplikaci ze problematickou a doporučoval bych aby jste požádala kolegu o další diagnostiku případně odeslání na specializované pracoviště.

    MVDr. Tomáš Fichtel
  • Denisa
    2015-08-21 10:29:12
    2a00:1028:96d3:
    Dobrý den chtěla bych se zeptat co dělat s mlékem feny když po porodu štěňátka zemřeli že se udusili. Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Deniso,

    Pokud přišla fena o štěňata, jsou 2 možnosti

    a) Použít ji jako náhradní matku a v co nejkratší době jí dát osiřelá štěňata ( výjimečně i koťata či jiné živočišné druhy – feny jsou většinou skvělé náhradní matky )

    b) Zastavit laktaci – toto lze především organizačními opatřeními – většinou doporučuji 24-48 hodin hladovku, omezení pití, velkou fyzickou zátěž, likvidaci porodního boxu a všech hraček, připomínajících štěňata. Následuje strava chudá na energii, žádné mléčné výrobky a opět velký pohyb, ideálně v hlubokém sněhu. Pokud nepomohou tato organizační opatření, používají se preparáty, které cíleně blokují produkci prolaktinu. Je potřeba neustále kontrolovat mléčnou žlázu, musí být měkká a bez příznaků zánětu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Hocky.Vlada@seznam.cz
    2015-08-18 15:18:08
    46.135.45.0
    Dobrý den chci se vás zeptat na radu mám dát očkovat kozy nebo je to zbytečné chovatelka od které je máme očkuje Heptavac plus a nebo Covexin ale já mám akorád 4kozy a vakcína se asi v menším balení než je na 50ks neprodává nebo sou i menši balení děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Zmíněné vakcíny jsou častěji používány u druhů daleko náchylnějších ke clostridiovým infekcím – např. u ovcí, pro něž jsou i registrovány.

    S otázkou je účelné obrátit se na praktického veterinárního lékaře v blízkosti, který zváží způsob chovu, prostředí, anamnestické údaje, atd. a doporučí případnou potřebu nebo zbytečnost zmíněné vakcinace. Vakcíny jsou rovněž na předpis veterinárního lékaře a veterinární lékař může v případě potřeby komerční balení vakcíny dělit pro použití u jednotlivých zvířat nebo jednotlivých chovatelů.

    MVDr. K. Daniel

  • Zuzana Halačková
    2015-08-18 14:14:04
    109.238.32.37
    Dobrý den, štěněti německého pinče z naší CHS nechal jeho majitel ve věku 2 měsíců kupírovat ocas za 3. obratlem. Podle našeho zjištění může kupírování ocasu provést pouze veterinární lékař, majitel nám však jméno lékaře nechce sdělit. Máme obavu, že amputace ocasu štěněte nebyla provedena odborně podle příslušných předpisů. Jednalo by se v takovém případě o týrání a jak nejlépe postupovat, abychom zjistili skutečný stav věcí? Velmi děkuji za odpověď. Zuzana Halačková

    Odpovídající: MVDr. Martin Grym

    Vážená paní Halačková.

    Dle § 7 odst. 3 písm. c) zákona č. 246/1992 Sb. o ochraně zvířat proti týrání lze (bez anestézie) provést zkrácení ocásku štěněti do věku 8 dní. Tento úkon může provést pouze veterinární lékař nebo dle § 18 vyhlášky č. 342/2012 Sb. i soukromý veterinární technik. Po tomto věku pak již nelze za výlučným účelem úpravy exteriéru psa tento zákrok provést (§ 4, odst. 1, písm g) zákona č. 246/1992 Sb.), protože to zákon považuje za týrání, a to i v případě použití anestézie.

    Ve věku nad 8 dní tedy musí být ke kupírování ocasu zdravotní (nikoli pouze kosmetický) důvod - typicky při devastujícím poranění ocasu, vážné infekci, vaskulitidě, apod. Tento zákrok pak může provést pouze veterinární lékař.

    Jestliže máte v této věci podezření na porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, lze uvědomit buďto policii nebo státní veterinární správu. Vzhledem k tomu, že jde o problém odborný (chirurgický zákrok a posouzení, zda došlo či nedošlo samotným výkonem k porušení zákona), doporučoval bych se obrátit na Vaši místně příslušnou krajskou veterinární správu.

    S pozdravem,

    MVDr. Martin Grym 

     

 
Komora veterinárních lékařů České republiky