Zvolená kategorie: Domácí zvířata
Zobrazit všechny kategorie
Zobrazuji stranu 31 z 34 (záznamy 151 až 155 z celkových 167)
Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,
účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.
Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.
Děkujeme za pochopení
- Bára2009-10-03 20:14:2488.101.134.137Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak poznám že je koza v březí. Děkuji a přeji pěkný den.
Odpovídající: MVDr. Karel DanielOd začátku březosti (od cca 25-28 dne v závislosti na typu a kvalitě USG přístroje) ultrazvukovým vyšetřením, později bývá patrný nárůst objemu dutiny břišní a na samém konci březosti uvolnění pánevních vazů a nalévání vemínka.
MVDr. K. Daniel - Ing. Marie Škarydová2009-08-27 15:57:0090.179.156.153Dobrý den, jsem zootechnikem v chovu krav a nedávno jsme měli vážný spor s naším stálým veterinářem. Dotyčný byl na dovolené a v chovu bylo třeba ošetřit několik zvířat. Proto jsme pozvali druhého veterináře, který v našem okrese působí u velkých zvířat. Veškerá léčba byla řádně zaznamenána v Knize léčení, kde si náš veterinář po návratu vše přečetl a vynadal nám, že si do chovu NESMÍME vzít jiného vet. lékaře nežli jeho. Prý je to dáno nějakým zákonem či předpisem KVL, že v jednom chovu nesmí působit 2 veterináři "současně". Zajímalo by mne, zda je to pravda, a pokud ano, jak se máme zachovat, když má náš veterinář dovolenou? Druhý dotaz se týká výměny dotyčného veterinárního lékaře. S jeho kolegou (který u nás "zaskakoval") jsme měli ty nejlepší zkušenosti jak profesní, tak mezilidské, a proto bychom jeho služby chtěli využívat i v budoucnu. Náš stálý veterinář ale tvrdí, že dokud nebudeme mít vyrovnané veškeré pohledávky k jeho osobě, nemůžeme do chovu jiného veterináře pozvat. Také v tomto případě mne zajímá, zda mluví pan doktor pravdu nebo si vymýšlí, aby o příjmy z ošetřování našeho chovu nepřišel? Děkuji za odpověď.
Odpovídající: MVDr. Karel DanielNa Vaše dotazy téměř kompletně odpovídá Profesní řád Komory veterinárních lékařů - zejména paragrafy 9 - 13.
Jejich aktuální znění naleznete na www.vetkom.cz postupem na Úvod - Legislativa - Komora a vnitřní předpisy - Profesní řád.
MVDr. K. Daniel
Pozn. administrátora: přímý link
https://old.vetkom.cz/content/showPage/profesni-rad-88 - Zuzana Starostová2009-07-15 22:08:27193.85.7.2Dobrý večer, ráda bych se zeptala, jak je po praktické i legislativní stránce řešena situace, když vet. lékař odmítne přijet k velkému zvířeti (např. kráva, kůň), které je v akutním vážném stavu nebo přímo v ohrožení života s tím, že má pacienty apod. a stejně reaguje i několik dalších jeho kolegů (ze stejných důvodů) a laická pomoc zvířeti není možná. Čeká se tedy v klidu, zda zvíře uhyne nebo zda se zmobilizují nějaké samoléčíci síly? Děkuji
Odpovídající: MVDr. Karel DanielVe vztahu k veterinárním lékařům je tato oblast legislativně řízena Zák. 381/91 Sb. (zejména par. 2), Profesním řádem Komory veterinárních lékařů (zejména par. 1,2 a 9) a Zák. 166/1999 Sb. ve znění pozdějších novel (zejména par. 58 a 62).
Hlavní vyplývající zásadou je, že veterinární lékař by neměl dopustit zbytečné utrpení zvířete.
V praktických situacích se samozřejmě může stát, že veterinární lékař (či další veterinární lékaři) může být ve chvíli požadované intervence geograficky vzdálen natolik, že očekávání zákazníka ve vztahu k rychlosti požadované intervence nemusí být reálná, může v době požadované intervence opravdu provádět operační nebo jiný zákrok, který nelze přerušit, nebo může mít svůj pracovní program pro následující časový úsek opravdu zaplněn požadavky na zákroky, které jsou - podle jeho názoru a posouzení - stejně nebo ještě více urgentní povahy.
Ve vztahu k chovateli je tato oblast řízena odpovídajícími ustanoveními Veterinárního zákona a Zákona na ochranu zvířat. I zde platí základní zásada, že majitel či držitel zvířete by neměl dopustit jeho zbytečné utrpení.
MVDr. Karel Daniel - MILENA2009-06-22 15:20:54213.195.244.34Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, co dělat aby slepice nekvokaly. Děkuji za radu
Odpovídající: MVDr. Renáta HlavováOšetření hormonálními přípravky je sice možné, ale většinou neúčinné. Nepoužívá se ani ve velkochovech.
V malochovu se doporučuje snížit krmnou dávku (i kvalitativně) a omezit přístup k pitné vodě, ne zcela !
Zvýšit délku a intenzitu světla. Nenechat nosnici v klidu. Vyhazovat ji z hnízda.
Mezi drobnochovateli jsou tradovány i jiné praktiky, které však nelze pro porušení pohody zvířat doporučit.
Také lze nabídnout kvokající nosnici do zájmového chovu. Mohou se pod ni podložit násadová vejce z plemenného chovu, když zrovna jejich nosnice nechce zasednout. - Pavel Kocjan2009-06-01 21:42:0590.180.14.164Vážený pane doktore, i když jsem dlouholetým úpravářem paznehtů u skotu, chci se zeptat, zda se úprava paznehtů u koz nějak liší, nebo je stejná jako u skotu. Požádal mne majitel kozí farmy o tuto úpravu, ale nejsem si jist. Děkuji Vám za odpověď. Kocjan PS. úpravu provádím klasickými kleštěmi i noži.
Odpovídající: MVDr. Karel DanielZákladní zásady úpravy paznehtu - odstranění přerostlé a nadbytečné rohoviny a případná úprava deformaci jsou stejné.
MVDr. K. Daniel