Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 35 z 461 (záznamy 171 až 175 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Lenka
    2015-07-14 07:24:10
    127.0.0.1
    Prosím o radu, jaké je dávkování Sedalinu 10 ml pro koně. V návodu je popsáno dost nejasně. Prý mám dát třičtvrtě tuby pro koně cca 500 kg, v návodu to vychází úplně jinak. Potřebujeme kopavému koni ostrouhat zadní nohy. Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Návrh dávkování v příbalové informaci zní:

    Orální aplikátor obsahuje 10 ml = 10 dílků = 10 dávek.
    Kůň:  
    mírná sedace 0,1-0,2 mg/kg ž.hm., tj. 2-3 dávky pro toto
    střední sedace 0,3-0,4 mg/kg ž.hm., tj. 4-6 dávek pro toto.

    Jste-li na pochybách, vyžádejte si od ošetřujícího veterinárního lékaře přesné doporučení ke stanovení odpovídající dávky - vzhledem k povaze zákroku a povaze či temperamentu ošetřovaného koně.

    MVDr. K. Daniel
  • denisa švábková
    2015-07-09 20:49:48
    127.0.0.1
    Dobrý večer, existuje veterinární vyhláška, řád, zákon, předpis nebo směrnice, kde by byla určena minimální hranice věku štěňat pro čipování? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Martin Grym

    Vážená paní Švábková,

    dolní hranice věku pro čipování není předmětem žádné zákonné normy. Velké rozpětí velikosti psích plemen nedává příliš racionálních možností, jak dolní hranici paušálně pro všechny nastavit. Z těchto důvodů je vyhrazen tento úkon veterinárnímu lékaři, který nejlépe posoudí, zda je možné u dané velikosti štěněte čip bezpečně aplikovat.

    S pozdravem,

    MVDr. Martin Grym
  • Petra
    2015-07-09 13:08:12
    127.0.0.1
    Dobrý den. U naší feny bígla, které je 13 let, začala mít povislé jedno oko. Nijak jí to asi nevadí, protože nepozorujeme, že by si ho chtěla otírat. Dostali jsme od veta kapky Maxitrol, ale žádná změna. Může to být věkem psa? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Katka Sviták Novozámská

    Dobrý den paní (slečno?) Petro,

    věk psa samozřejmě hraje určitou  roli, ale pod pojmem "povislé oko" si lze představit ledacos, na mysli máte pravděpodobně povislé spodní víčko. Bylo by dobré obrátit se opět na veterinárního lékaře, pokud není v postiženém oku zánět spojivky, je třeba posoudit, zda se jedná o problém neurologický anebo je problém vzhledem k plemeni a věku v dispozici vaší fenky  k ektropiu - volnému víčku.

    MVDr. Katka Sviták Novozámská
  • Martina Sloupová
    2015-07-07 18:40:10
    127.0.0.1
    Dobrý den, můžete mi prosím poradit - máme psa Irského vlkodava roční štěně a začal ztrácet chlupy na stehnech více na pravé straně. Čím to může prosím být? A jak to máme léčit? Děkuji za informaci S pozdravem Sloupová

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    ztráta srsti může mít mnoho příčin – parazité (zejména blechy, demodex), plísňové infekce a v neposlední řadě i vývojové vady chlupů. Bez dalších anamnestických informací o průběhu  ztráty (přítomnost svědění, délka vypadávání, výskyt i u jiných štěňat, atd.) nelze jednoznačně určit diagnózu. Je nutné provést důkladné vyšetření jak klinické tak dermatologické a na základě výsledků stanovit diagnózu a nasadit vhodnou terapii.

    Hezký zbytek dne

    MVDr. Zlatka Hošková
  • Marek
    2015-06-30 21:59:09
    127.0.0.1
    Dobrý den rád bych poprosil o radu, po odstavení selat přeštické jsem snížil krmnou dávku a vodu u prasnice po cca 3-4 dny, kdy všechny struky se postupně vrátily do normálu, ale jeden zadní je stále jakoby plný mléka tvoří jakoby balónek tak velikosti do menší dlaně. Na pohmat struk není nijak horký ani nic nevytéká. Dá se prasnici něco aplikovat vet., nebo se zbytky mléka postupně vstřebají. Našel jsem, že se dá použít odvar ze šalvěje. Děkuji za rady.

    Odpovídající: MVDr. Jan Bernardy

    Vážený pane Marku,

    nejlépe by bylo, aby se na prasnici mohl podívat Váš obvodní veterinární lékař, aby posoudil, zda se jedná o změněnou tkáň, nebo fluktuující obsah a co je obsahem balonku - může to být mléko, nebo spíše zánětlivě změněný sekret, pokud se jedná o jediný takto vypadající struk. Pokud by šlo o zánětlivé změny, bylo by vhodné zahájit léčbu antimikrobiálními přípravky celkově a použít místní topickou terapii ať již mastmi na tišení zánětu v akutním případě, či naopak u chronického procesu podporující obnovení ozdravných sil organismu. Každopádně odvary šalvěje, heřmánku a řebříčkovou jsou dobrou alternativou. Macerovaný kořen proskurníku, sbíraný na podzim, nebo odvar z květů, obě formy jako zábal na zanícenou ml. žlázu je alternativa bylinné alternativy.

    MVDr. Jan Bernardy, Ph.D 

 
Komora veterinárních lékařů České republiky