Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 352 z 461 (záznamy 1756 až 1760 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Sandra
    2010-03-09 11:16:24
    83.208.57.222
    Dobrý den, měla jsem doma dvouletého pejska německého ovčáka s PP (cvičený, zatím neuchovněný). V poledne jsem s ním přijela k nejmenovanému veterináři, který udělal rentgen střev, vyloučil přetočení žaludku, zauzlování střev, pouze zjistil zvýšený výskyt plynu ve střevech a že pes je anemický. Pes dostal řadu injekcí a bohužel za 5-6 hodin po odchodu od veterináře zemřel. Den předtím neměl pes žádné obtíže, normálně se choval a hrál si i jedl. Čekáme na pitvu od SVÚ. Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká možnost dohnat veterináře k zodpovědnosti za zanedbání péče. Pejsek byl velmi nadaný stopař, obranář, navíc s PP. Investovala jsem do něho s radostí mnoho peněz a času a námahy při výcviku a teď už není mezi námi. Pokud se totiž prokáže, že veterinář něco zanedbal nebo přehlédl, co bylo očividné a mohlo se zvířátku pomoci, nerada bych, aby ještě někdy ošetřoval živá zvířátka.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    to, že Váš pejsek uhynul, nemusí ještě znamenat zanedbání péče, ale samozřejmě máte možnost podat stížnost k revizní komisi KVL ČR, která celý případ prošetří a v případě, že dojde k závěru, že veterinární lékař nekonal řádně dle zákona a vnitřních předpisů, předá věc čestné radě KVL ČR a ta může veterinárního lékaře sankcionovat. Pro konkrétní postup navštivte https://old.vetkom.cz/content/showPage/doporuceny-postup-pri-nespokojenosti-s-veterinarnim-osetrenim-58

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík

  • adéla
    2010-03-08 19:21:00
    84.21.119.213
    Pane doktore zdravím vás, to jsem opět já s jorkšírem, ještě bych chtěla vědět, jestli je lepší koupit obojek proti blechám a klíšťatům než tu vodičku za krk, moc se mi to nedaří kapat, on hned si ji chce setřít (a stejně se škrábe), ale obojek prý má zvláštní pach a jorkšír je přes noc s mladší dcerkou v pokoji. Co myslíte je účinnější? Mockrát děkuji za odpověď Adéla

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    nejdůležitější je vědět co potřebuji. Obě lékové formy jsou použitelné. Zdaleka ne všechny "obojky" a "vodičky" jsou vhodné pro ten který případ, některé jsou dokonce zcela nevhodné, v lepším případě pak naprosto neúčinné. Účinné preparáty jsou zpravidla veterinární léčiva. K dostání jsou u veterinárních lékařů, v lékárnách a některá (tzv. vyhrazená léčiva) v petshopech. Pro případnou návodnou aplikaci ("vodičku" je třeba aplikovat na kůži a ne kapat za krk) je samozřejmě nejlepší koupit přípravek u veterinárního lékaře.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • N.Janissová
    2010-03-07 21:00:41
    212.158.136.82
    Zdravím, chtěla jsem se zeptat, co musím udělat pro to, abychom mohli vycestovat do V. Tater v létě na dovolenou s naším shitzu. Díky za odpověď. Hezký den N.J.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    pokud již máte "petpas" s náležitě vyplněnými záznamy o vakcinacích, případně odčerveních, stačí už pejska naložit do auta, či vlaku a jet. Pokud "petpas" nemáte, navštivte veterinárního lékaře, který "petpasy" vystavuje a nechte si jej vystavit. Veterinární lékař Vám při tom také sdělí případné potřebné úkony (např. očkování), které je třeba mít splněné.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • adéla
    2010-03-07 20:15:27
    84.21.119.213
    Pane doktore prosím o odpověď: v 8 měsících má jorkšír horní patro zubů stálých, ale v dolním patře mu zůstal asi měsíc mléčný řezák (nevím ale jestli je má vyměněny všechny, jorkšírek jen tak tlamičku neotevře) můžeme ještě počkat jestli nevypadne, nebo jít už k veterináři? děkuji Adéla

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Váš případ je méně obvyklý, zpravidla u jorkšírků nejdéle přetrvávají mléčné špičáky v horní čelisti. Pokud mléčný řezák přetrvává osamocen v dolní čelisti, může to mít nějaký nestandardní specifický důvod a určitě neuděláte chybu, navštívíte-li veterinárního lékaře, který zoubky zkontroluje. Na druhou stranu nemusíte k veterináři spěchat, persistence řezáku není důvodem k pohotovostní návštěvě.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Petra Hovorková
    2010-03-06 13:25:22
    85.71.125.26
    Dobrý den, mám na Vás asi trochu netypickou otázku, budeme prodlužovat koním pastvinu, jenže nám tam roste jeden statný šeřík. Nevíte jestli není pro koně jedovatý, zda ho tam můžu nechat nebo ho musím vykácet? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Není známo, že by šeřík-bez způsoboval běžně intoxikace u koní - tak jako některé starčeky, svlačcovité nebo tis. Na druhé straně v době květu šeříku i pyly nebo poletující včely nemusí být z hlediska citlivějších koní ideální.
    Intoxikace či enteralgie samozřejmě mohou nastat při spasení většího množství šeříkového listí - většina zelených částí rostlin i kůry obsahuje specifické alkaloidy, látky, které ve větším množství mohou mít negativní účinky.
    Kompromisem by mohlo být seřezat dolní větve a "hnát" šeřík nahoru, pokud se rozhodnete pro jeho zachování na pastvině.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky