Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 353 z 461 (záznamy 1761 až 1765 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Petra Hovorková
    2010-03-06 08:17:26
    85.71.125.26
    Dobrý den, zanedlouho se mojí kobylce má narodit hříbě, a setkala jsem se s mnoha odlišnými názory na očkování na ochromu hříbat. Zarazilo mě, že někteří tvrdí, že to hříběti v jistých případech může spíše ublížit než pomoci. A tak bych se ráda zeptala Vás, jestli toto očkování doporučujete? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    "Očkování na ochromu hříbat" znamená v běžné mluvě aplikaci specifických protilátek proti ochromě hříběti. Důvodem bývá přítomnost původce ochromy ve stájovém prostředí a rané infekce hříběte tímto patogenem. Pokud je původce ochromy přítomen ve stájovém prostředí matky, existuje předpoklad, že určité množství protilátek "vyrobených matkou" přijme hříbě v prvním mléce od matky - kolostru. Za předpokladu, že matka stačila tyto protilátky vytvořit a že hříbě přijalo včas a dostatečné množství kolostra.
    Při podezření na problémy nebo při přímých problémech s ochromou v chovu, se hříbatům buď aplikuje hyperimunní sérum, tj. hotové protilátky, které udrží ochranu cca 14 dní, nebo injekční antibiotika, která udrží účinnou hladinu pouze po dobu podávání a krátce (1-2 dny) poté.
    Hyperimunní sérum má výhodu v delší účinnosti, avšak pouze proti jednotlivému původci; zatímco aplikace antibiotik je více "širokospektrální", tedy zahrnuje ochranu proti více bakteriálním původcům, avšak pouze po dobu podávání či krátce poté.
    Registrované hromadně vyráběné léčivé prostředky (včetně séra proti ochromě a většiny běžně používaných antibiotik) jsou před uvedením na trh posuzovány z hlediska jejich bezpečnosti, účinnosti a kvality. Proto není pravděpodobné, že by za normálních okolností mohla jejich aplikace hříběti "spíše ublížit".

    MVDr. K. Daniel
  • Hanka
    2010-03-04 19:50:43
    82.100.0.235
    Dobrý den, prosím o radu. Nevím si rady se stříháním předních drápků u jorkšíra. Fenka si nedá na nožičky sáhnout. Není agresivní, ale jakmile jí za nožku chytím tak se kroutí, a je vidět že se hodně bojí. Jak se to v takovém-to případě řeší? děkuji za odpověď Hanka

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    doporučuji navštívit buď veterinární zařízení nebo úpravnu psů, kde vám poradí a ošetří vašeho psíka.
  • zdenka
    2010-03-03 11:50:03
    88.102.64.129
    Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se zeptat co dělat když pes má přerostlé a slepené chlupy a hrozne páchnou. Já mám 12 roční fenku malého knírače a nemůžu ji ostříhat chlupy u tlamičky, protože si na to nedá sáhnout. Došlo to tak daleko, že už je má slepené a nemůže moc jíst. Před 3 roky ji narazil druhy pes do tlamičky a vyrazil ji dva zuby a od té doby si na tu tlamičku nedá sáhnout. K veterináři nechci jit, protože se vždy celá klepe a má z toho trauma. Veterináře už i pokousala. Myslela jsem si, že by jsme ji možná mohli uspat nějakou tabletkou doma a ostříhat ji. Myslíte, že by to bylo možné? Děkuji za radu Zdenka

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    ne, nebylo by to možné. Nebylo by to ani správné i kdyby to možné bylo. Pokud jsou "chlupy slepené a hrozně páchnou", nebude se asi jednat jen o nějaký banální problém zplstnatělé srsti, který se v zásadě dá ošetřit ostříháním chlupů. Nerad spekuluji, ale ve Vašem případě by se mohlo jednat o zánět kůže - pyodermii. Zánět se může šířit z tlamy, může pocházet i z neošetřeného poranění zubů a také nepřijímání potravy může být z tohoto důvodu. Pokud chcete fence pomoci, vyhledejte veterinárního lékaře, který pacientku náležitě důkladně vyšetří, nepůjde-li to jinak, třeba i za pomoci sedace, či dokonce narkózy a po stanovení diagnózy zahájí léčbu. Veterinární pracoviště, která se specializují na malá zvířata, zejména větší, zpravidla mají dostatek kvalifikovaného a zkušeného personálu, který si s Vaší fenkou bude vědět rady.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Honza
    2010-03-01 21:44:51
    85.207.136.119
    Vážený pane doktore děkuji za odpověď sleduji dotazy ohledně Dkk myslím že by se měla přehodnotit legislativa řada chovatelů má zájem o přerengen jelikož jim na svěřencích záleží. Myslí že je to dosti tvrdé že 1 snímek vyřadí dosti drahá zvířata. Poplatky ne male stejně hradí chovatel myslím že by nepřišel nikdo zkrátka. Myslím že o novy snímek mají zájem jen skuteční chovatelé! Může se stát že v počátku vývoje se něco opomene pokud se sjedná včas náprava nevím proč by už odepsaní jedinci nemohli se zapsat do chovu. Vím že je to geneticky vývojová vada vše co se vyvíjí se nechá ovlivnit. S pozdravem Honza

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    žádný legislativní systém na světě není zcela dokonalý. Myslím si však že 30 denní lhůta k odvolání je zcela v našich končinách běžná, ale i o její délce lze diskutovat.
  • J.Goldemundová
    2010-03-01 11:35:56
    83.208.131.28
    Prosím o stanovisko, kdy je nejvhodnější doba pro kastraci fenky. Mámě štěňátko 4 měsíce staré a zda je kastrace vhodná, nebo od ní upustit. Štěňata nechceme, nejedná se o chovného pejska, děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    U nechovných fen (zvláště kříženců) je kastrace vhodná. Výhodou operace před 1. říjí je téměř nulová pravděpodobnost výskytu nádoru mléčné žlázy, a nulová starost o případné nápadníky. Nevýhodou je možná infantilní vzrůst, někdy poruchy v činnosti kostní dřeně.
    Fena po hárání také vyzraje osobnostně, hlídací psi výrazně lépe hlídají. Obecně ale neexistují objektivní medicínské důvody, které by zakazovaly kastraci feny v kterémkoli věku (samozřejmě fena před 3. měsícem věku je rizikový pacient, neoperuje se ani v říji či falešné březosti). Osobně doporučuji kastraci až po 1. roce života, asi 3 měsíce po proběhlé 1. říji.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky