Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 362 z 461 (záznamy 1806 až 1810 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Soňa
    2010-02-01 19:49:42
    213.29.63.246
    Dobrý den, potřebovala bych poradit, jakým způsobem lze operativně řešit měsíční slepotu koně a případně koho kontaktovat nejlépe z kliniky H. M. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Diagnóza měsíční slepoty (rekurentní uveitidy koní), která se může projevit na jednom nebo na obou očích, zpravidla nečiní potíže. Pro zpřesnění prognózy může být prospěšné rovněž měření nitroočního tlaku koňským specialistou - oftalmologem.

    Prognóza dalšího vývoje onemocnění může být od dobré až po velmi špatnou se ztrátou zraku. Léčba je ve většině případů nutná z hlediska welfare koně a zpomalení patologického procesu. Léčba měsíční slepoty je ovšem trvalý proces zpravidla bez definitivního vyléčení.

    K léčbě se zpravidla používají místně aplikovaná oftalmologika a to do doby definitivní ztráty zraku léčeného oka. Každé periodicky následující projevy uveitidy prohlubují již dřívější poškození. Proto je důležité pokračovat v léčbě i v době po odeznění znatelných klinických příznaků.

    Rekurentní uveitidy může rovněž způsobit sekundární glaukom. Při něm zvýšený nitrooční tlak působí koni bolest a posléze slepotu. Při glaukomu může nastat situace, kdy je nutné chirurgické odstranění oka - enukleace.

    Tato operace není levná. Někteří chovatelé proto volí humánní utracení spíše než komplikace spojené s držením slepého koně.

    Pro specializované vyšetření nebo zákrok se lze obrátit na Kliniku chorob koní Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně - Králově Poli.

    MVDr. K. Daniel
  • Monika
    2010-02-01 17:34:18
    90.178.89.173
    Dobrý den, mému 3 měsíčnímu štěněti plemene čivava lupe nebo cvaká naprosto slyšitelně v kloubech při pohybu (zvuk připomíná cvrnknutí nehtu o nehet). Pes je s PP, rodiče ani prarodiče luxací pately zatížení nebyli, je to vlastní odchov, matku a babičku mám doma. Nekulhá ani neposkakuje, jen to slyším. Nikdy jsem neslyšela o tom, že by se luxace nějak projevovala zvukově, ale v souvislosti s plemennou dispozicí mne nic jiného bohužel nenapadá. Myslíte, že je to opravdu luxace? Zjistil by něco RTG nebo je nutné spec. vyšetření luxace (ve 3 měsících lze?). Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    bez vyšetření není možné diagnostikovat cokoliv, případnou luxaci už vůbec ne. Píšete, že čivavce "lupe v kloubech". Ve všech, anebo jen v koleni? Luxovaná patela má poměrně jasné klinické příznaky. Lupnutí bývá někdy přítomno, jeho slyšitelnost nebývá velká a rozhodně není kardinálním příznakem. Navštivte veterinárního lékaře, nejlépe specializovaného ortopeda malých zvířat a nechte čivavku vyšetřit. Možností je ovšem mnoho - od odraženého zvuku vycházejícího úplně odjinud, přes poškození kloubního pouzdra až po ukládání urátu v kloubech (dnu).

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Zuzana
    2010-01-28 18:20:46
    85.13.98.34
    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, máme obyčejnou domácí kočku, která žije s námi v paneláku a vůbec nechodí ven. Poslední dobou je nastydlá, prská a poslední dva dny má něco ve způsobu výtoku tmavé barvy. Chtěla bych vědět jestli je to normální nebo zda jí něco chybí. Kočičce je 7 a půl roku. Děkuji za radu.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    doporučuji navštívit neprodleně veterinárního lékaře. Může se jednat o infekční zánět dutiny nosní nebo o jiné závažné onemocnění. U koček, stejně tak i u psů nelze bagatelizovat rýmu stejně jako u člověka.
  • Nella
    2010-01-28 12:48:23
    212.24.152.254
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na maličkost. Mám skoro 2 letou fenku, a ta na mě skáče a jemně štípe, když někoho obejmu, nebo se za ně schovám. To samé bylo s fenkou NO před touhle. Je jinak moc hodná, a až citlivá na plácnutí. Můžete mi poradit, jestli je to druh žárlivosti a jak tomu zamezit? Děkuji Jana S.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    obecně ovčácký pes : NO nebo Chodský apod. patří mezi plemena, která vyžadují neustálý výcvik dovedností a poslušnosti. V případech, že se tak úplně neděje, může pes nebo fena projevovat svou dominanci různými způsoby - třeba i "štípáním" majitelky, když se rozhodne uplatnit "svá vlastnická "práva na vás. Doporučuji výcvik zaměřený na poslušnost.
  • Lenka
    2010-01-28 08:48:27
    90.183.87.186
    Dobrý den, u naší sedmileté fenky byl diagnostikován nádor mléčné žlázy. Prosím poraďte který veterinář v okrese Hradec Králové provádí odstranění nádoru metodou devitalizace a zda se tento typ zákroku vůbec provádí. Děkuji za informaci.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    tzv. devitalizace nádoru je jedna z alternativních metod léčby. Je pouze na ošetřujícím lékaři, kterou metodu zvolí. Ale bohužel, kdo tyto zákroky provádí mi není známo. Tuto metodu lze aplikovat pouze v omezeném počtu případů nádorového onemocnění, u tumoru mléčné žlázy lze úspěšněji použít jiné metody.
 
Komora veterinárních lékařů České republiky