Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 377 z 461 (záznamy 1881 až 1885 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Eva
    2009-12-11 19:30:33
    88.146.211.250
    Dobrý večer, snažíme se dát dohromady poníka zachráněného před utracením. Je to asi 11 letá ponička. Při dostatečné stravě je nepřiměřeně hubená, bez svaloviny, s delší srstí, často má průjem, přesto je poměrně energická. Nedávno "omdlela". Soukromě jsme jí nechali udělat krevní testy na štítnou žlázu. TSH 0.005, T4 41.29, FT4 8.29/ nastaveno na lidský organismus/. Krevní obraz je celkem v pořádku. Prosím o radu, jak dále postupovat/ v okolí nemáme specialistu na koně/. Moc děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Ponecháme-li stranou množství a kvalitu dostupné stravy mezi běžné příčiny špatného výživného stavu mohou patřit také parazité, nepravidelnosti chrupu nebo jaterní či metabolická onemocnění. Onemocnění jater lze diagnostikovat klinickým vyšetřením doplněným vyšetřením laboratorním, zatímco úprava chrupu či odčervení patří k běžným či rutinním opatřením.
    Velmi pravděpodobně se však neobejdete bez pomoci praktického veterinárního lékaře.

    MVDr. K. Daniel
  • ms
    2009-12-06 08:55:52
    212.96.185.194
    Dobrý den. Mám 8 měsíční čivavu. Zrovna teď mění dolní řezáky. Nějaký má už venku úplně, některý teprve prosvítají. A všimla jsem si, že má podkus asi 0,8mm myslíte, že se to srovná?

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    u čivav jsou problémy se zuby běžné. Čivavy mají standardní nůžkový skus (překus, podkus), podkus o 0,8 mm bych já nebyl schopen ani rozpoznat. Podivná je výměna řezáků až v 8 měsících. V osmi měsících bývá už mléčný chrup vyměněn a malá plemena psů, včetně čivav, bývají již pohlavně i tělesně dospělá. Předpokládám, že alespoň v horní čelisti má již chrup trvalý. Posoudit, do jaké míry bude pak trvalý chrup deviován bude možné až po celé výměně zubů.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Kamila Jankechová
    2009-12-04 22:12:17
    80.188.114.34
    Dobrý den, chci se zeptat na cenu kastrace fenky. Mám 1kg roční fenku boloňského psíka, chodíme k Vám a chtěla bych ji nechat v blízké době vykastrovat. Co myslíte vy? Je to pro ní i pro mě nepříjemné, když hárá. Děkuji za informaci.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Cena kastrace je smluvní a odvíjí se od mnoha faktorů, zahrnujících náklady na provoz veterinárního pracoviště. Nepříjemnost hárání je velmi subjektivní pocit, protože každá samice je na světě především kvůli tomu, aby měla mláďata. U feny je to pud, který ji nutí vyhledat samce a pokud se jí to nedaří, může se to považovat za jakési trápení. Z toho důvodu není vhodné fenu polidšťovat a pokud chovatel nemá podmínky pro to, aby jeho fena mohla mít štěňata, je rozumnou alternativou kastrace.

    MVDr. Lubomír Hošek

  • pavla
    2009-12-04 21:48:07
    80.188.94.82

    Prosím o radu, náš pes bígl v létě často utíkal, samozřejmě že s jedné toulačky si donesl křížená štěňata. I teď v zimě nám jednou utekl, štěňata nechceme co máme proti tomu udělat a za jak dlouho po styku s fenou to jde poznat? Kdy navštívit veterináře, kolik dní po?? Děkuji


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Pokud se takováto "nehoda" stane, je vhodné okamžitě kontaktovat svého veterináře a domluvit se s ním na dalším postupu. Při vaginálním a cytologickém vyšetření lze posoudit, zda došlo k nežádoucímu nakrytí či nikoliv, bohužel negativní výsledek vyšetření je zatížený velkou chybou. Je několik metod, jak ukončit nechtěnou graviditu, u vašeho psa, pokud jenom utekla, ale nikdo ji neviděl svázanou se psem, bych doporučil po úvodním vyšetření vyčkat do 25. dne od inkriminovaného dne, provést sonografické vyšetření a při pozitivním nálezu gravidity ji ukončit preparátem s antiprogesteronovým účinkem. Pokud fena není chovná a situace se může opakovat při každém hárání, doporučoval bych radikální řešení - chirurgickou kastraci.
     
    MVDr. Lubomír Hošek
  • Jindra
    2009-12-04 20:11:33
    90.176.11.186
    Dobrý den, máme doma asi 4 letou kamerunskou kozičku jen tak pro zábavu a chtěla bych se zeptat. Loni jsme měli kůzlata a letos už nechceme, těžko se udávají a je nám líto je někomu dát na maso. Jenže koza mečí a vyžaduje si kozla. Bylo nám poraděno, že ji máme zavřít a nevšímat si jí, že ju to přejde samo, ale takhle se to opakuje každý třetí týden. Také nám bylo řečeno, že může koza pojít. U psů a koček je to jednoduchý, dá se vykastrovat a je po problému, ale neexistuje něco i pro takováto zvířata? Můžete mi poradit a nebo napsat na koho se mám obrátit.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Za normálních okolností nemohou být psychické příznaky a projevy "sexuální touhy" u kozy kamerunské důvodem úhynu. Na druhé straně lze pochopit, že chovatele či jeho blízké zneklidňují.
    Kastrace kozy možná je, ačkoliv se nejedná o běžný zákrok. Veterinární léčivý prostředek k "hormonální kastraci", dříve používaný u prasniček se již řadu let nevyrábí. Pomineme-li možnost použití tlumicích prostředků či sedativ (zde zůstává významnou otázkou účinné a přitom bezpečné dávkování, protože jsou zpravidla registrovány pro jiné živočišné druhy než kozy), zdá se opravdu nejpraktičtějším řešením "izolovaný chlívek někde stranou" po dobu trvání zmíněných projevů.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky