Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 384 z 461 (záznamy 1916 až 1920 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Katka Žaloudková
    2009-11-13 12:00:29
    217.77.165.53
    Dobrý den. Před 2 dny jsem odvezla kocourka na vetku. Nejedl ani nepil a byl velmi apatický a byl celý horký. Po vyšetření pan doktor řek, že má bakterie ve střevech a nasadil mu na léčbu CEFA-CURE ráno a večer. A že se kocourek zmátoří tak za 2-3 dny. Problém je, že stále nežere ani nepije. Dávám mu granule Brit nebo Purinu one. Za celý den si vezme jedno sousto. To samé, když mu dám jeho oblíbenou paštiku Gourmet nebo kapsičku. Odmítá i rybičky. Je mi jasné, že chudák nemá chuť, ale velmi mě to trápí. Je to půl roční kotě a už tak je velmi hubený. Vodu do něj dostávám injekční stříkačkou. Prosím o radu a předem děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    bohužel žádná rada po síti Vám nemůže pomoci jinak než slepou náhodou a solidní veterinář Vám ji bez vyšetření zvířete nemůže dát. Nechci komentovat žádné výroky, které jsou zprostředkované, často je problém v komunikaci, v nepochopení, či nedostatečném vysvětlení a chovatelé také bohužel často před autoritou veterináře (zřejmě nešvar z humánní medicíny) nepřiznají, že vysvětlení nechápou a neřeknou: "Pane doktore, takto tomu nerozumím, vysvětlete mně to jinak" Mimochodem bakterie ve střevech kocourek jistě má, já i Vy je máme také. To jen pro ilustraci.Pokud kocourek nežere, je to asi příznak nějakého onemocnění, ale samo o sobě to není zdaleka tak důležité, jako fakt, že nepije. Další příznaky (např. zvracení, průjem) a jiné údaje (např.věk) neuvádíte a tak by se z mé strany jednalo opravdu o neomluvitelnou spekulaci. Mohu Vám pouze doporučit, máte-li pocit, že léčba je neúspěšná a případná vyšetření jsou nedostatečná, požádejte Vašeho veterinárního lékaře, aby Vás referoval na jiné pracoviště, které se hlouběji zabývá interními onemocněními koček.

    Hodně štěstí přeje
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Leoš Skovajsa
    2009-11-12 08:52:24
    217.115.252.250
    Přeji hezký den, prosím o radu ohledně páření koček. Jedná se mi zejména jakou vakcinaci by měla mít kočička než ji dáme k našemu kocourkovi, tak aby nedošlo k nějakým závažným problémům. Máme doma více kočiček, tak bychom nechtěli si nějakou nemocí zamořit celý chov. Chov. jedinci jsou očkováni a vyšetřeni na FiV a FeLV. Máme ještě koťátka, která očkována nejsou. Tak prosím, jaká rizika na nás čekají. Moc děkuji. S pozdravem L. Skovajsa

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    standardně by měly být kočky očkovány proti kočičí panleukopenii, caliciviróze, kočičímu herpesviru a chlamidioze. Doporučení hodné je také očkování proti leukóze, kterou provádíte a vzteklině.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Ada
    2009-11-11 07:43:49
    193.179.175.210
    Dobrý den, prosím Vás, je nějak dané jak se má štěňátko (nar.23.9.) poprvé očkovat? Mám štěňátko dvakrát odčervené naposledy 5. listopadu. Děkuji moc

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    očkování se řídí několika faktory. Záleží na věku štěněte, vakcinační historii matky, zkušenosti veterináře, případně též nákazové situaci. Obecně se vakcinuje od 5., či 6. týdne štěně poprvé, zpravidla ještě u původního majitele, respektive majitele feny. Byla-li fena sama opakovaně očkována, je lepší vakcinaci posunout za horizont 8., či 9. týdne, v případě, že byla fena očkována v době gravidity, tak za horizont 3 měsíců. Podle první vakcinace je potřeba nechat naočkovat štěně podruhé. V případě, že bylo štěně očkováno brzy, doporučuje se opakované očkování vždy po dvou až třech týdnech až do stáří kdy štěně dosáhne 3 měsíců věku. Toto platí pro základní očkování proti většině chorob, které se do očkovacího schématu zařazují. Očkování proti leptospirozám se o něco posunuje, poprvé se očkuje až v 10, či 11. týdnu a ještě později se vakcinuje proti vzteklině.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Adéla
    2009-11-09 15:51:16
    193.179.175.210
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Zítra si mám jít pro štěňátko (maltézský psík), ale jelikož jde paní chovatelka na operaci, štěňátka dává již zítra neočkována, jsou odčervená jen jim chybí očkování, prý to není žádný problém, že ty dva dny nevadí, jen s ni nemam chodit ven a ve čtvrtek si ji mám jít naočkovat sama. Je to vhodné? Nebude mít štěně nějaké problémy? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    osobně nevidím rád, když chovatel naočkuje štěně, které druhý den prodává majiteli. Očkuje se živou vakcínou, která určitým způsobem zatíží imunitní systém štěněte, které je pak bezprostředně vystaveno dalším stresům - odchodu od matky, cestování, nový majitelé apod. Tyto vlivy mohou negativně ovlivnit tvorbu protilátek a tak celou imunitní odezvu zvířete na očkovací látku. Nechte si vaše štěně klidně naočkovat po aplikaci odčervení avšak ne bezprostředně po příjezdu.
  • Renáta Šumková
    2009-11-09 12:17:13
    89.176.136.231
    Naše želva má asi škrkavky. Nemněla už delší dobu stolici a už podruhé jsem našla v nádržce s vodou takovou žížalku tenkou, asi 2-3cm dlouhou. Je nutné jít k veterináři, nebo se dá i léčit doma? Má mít želva izolaci, bez jakékoliv podestýlky? A čím vyčistit terárium, od možných zárodků parazitů, aby to neuškodilo želvě. Želva má asi 2,5 roku.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    má-li Vaše želva opravdu škrkavky, je třeba ji odborně léčit. Léčba je věcí vysoce odbornou, neboť plazi jsou často velmi citliví na preparáty, které se běžně k odčervení používají u teplokrevných živočichů. Škrkavky se u suchozemských želv vyskytují, nikoliv ojediněle, ale mnohem méně než např. u psů. Oproti tomu nejčastějším parazitujícím helmintem u želv bývá roup. Promořenost roupy je u suchozemských želv chovaných v zajetí veliká a zpravidla nečiní velké obtíže. Pro stanovení diagnózy je potřeba parazitologické vyšetření. Doporučuji Vám obrátit se na veterinární pracoviště, které se hlouběji zabývá chorobami plazů.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky