Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 386 z 461 (záznamy 1926 až 1930 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • martina
    2009-11-06 18:52:43
    85.70.65.110
    Dobrý den, chtěla bych se poradit, jaké konkrétní přípravky lze použít na britskou kočku. Babička už několik měsíců bojuje s blechama u britské kočky. Několikrát byla u veterináře, který akorát dal kočce za krk nějaké kapání, které se ale minulo účinkem . Šampony pro psy zakázal. A nic jiného babičce nenabídl. Kdo zná britské kočky, tak ví, že mají hustou srst a je problém se dostat na kůži. Kočku jsme i mnohokrát posypali pudrem, ale bez výsledku:( Prosím Vás poraďte čím to svinstvo zlikvidovat. Konkrétní názvy přípravků, které lze vyzkoušet na byt - koberce, na kočku pudr a ampule od veterináře na nic. Případně konkrétní názvy přípravků, kterými zahubit blechy ne kočku. Existuje i nějaký šampon pro kočičí blechy? A jak se jmenují tablety, resp. krmení, o kterém jsem někde četla, že způsobí sterilitu blech? Budu vděčná za každou konkrétní radu. Protože veterinář nic jiného nenabídl, než ampule za krk, které nepomáhají a v lékárnách nabízejí jen obojky nebo pudr. Díky Martina

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    kočce můžete aplikovat proti blechám pouze omezený počet přípravků, protože kočky jsou velmi citlivé na chemické látky. Velmi důležité pro správný účinek preparátu je jeho bezchybná aplikace. Je nutno spot on nakapat na doporučené místo na kůži a dbát na to,aby část roztoku nestekla po srsti a tím nedošlo k oslabení účinku. Po aplikaci je nutno držet kočku pod dohledem asi 1/2 hod pro zabránění otěru místa aplikace o koberec, nábytek, pelíšek apod. Opakovat aplikaci doporučuji cca za 3 týdny. Bleší populace dokáže přežívat bez potravy cca 2 měsíce. Po tuto dobu je nutno držet kočku pod níže zmíněnými přípravky. Pro desinsekci okolí postačí mechanická očista - vysavač, pračka,odstranění aj.

    Pro aplikaci na kočku můžete použít: Frontline spot on pro kočky i spray 100ml, nebo pipetu Advocate spot on pro kočky, pipetu Stronghold spot on pro kočky.
  • mentliková
    2009-11-06 09:08:01
    213.192.4.6
    Před 3 týdny byla k nám dovezena klisna, 8 let, která trpí na plynové koliky. 14 dní byl klid, nyní již dvakrát měla problém, nic vážného, ale hrabala, nežrala a chtěla si lehat. Stačilo cca 1 hod. vodit. Dnes zde byl veterinář, aplikoval analgetika a zase se zdá v pořádku. Ještě má další příznak, zatékají jí většinou zadní nohy, ale někdy všechny čtyři, aniž by kulhala. Dostává běžnou krmnou dávku, seno a v omezeném množství oves, cca 1,5 l denně ve třech dávkách. Prosím nemohli byste poradit s problémem, případně jaká vyšetření udělat, aby se našla příčina? Klisna je očkovaná a odčervená. Mentlíková

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Plynová kolika je velmi častým příčinou kolikových příznaků a břišní bolestivosti u koní. V některých případech je velmi obtížné najít příčinu. Bývá spojována s nedostatečným příjmem kvalitní vlákniny, střevními parazity, stressovou zátěží nebo aplikací některých anthelmintik.

    Distenze tlustého střeva - kolonu - bývá způsobena zvýšenou fermentací obsahu zažívacího traktu nebo neschopností střeva posouvat plyn dál ke konečníku. Druhý případ - nedostatečná peristaltika - může souviset se zánětem úseku střevní stěny nebo spasmem - permanentním stahem - hladké svaloviny střeva.

    Koně s kolikou by měl vyšetřit veterinární lékař, a doporučit léčbu, která zabrání dalším potenciálním komplikacím. Léčba může zahrnovat například nitrožilní podání analgetik nebo podání parafínového oleje či jemného projímadla sondou. Účelem léčby je uklidnění koně a pomoc a podpora peristaltice střevního traktu posunout plynovou náplň ke konečníku.

    Statisticky je prokázán vztah mezi výskytem plynových kolik a změnami krmení. Dieta by měla být pokud možno stabilní, se stálým přístupem ke kvalitnímu senu a čisté vodě. Dodržování zásad správné výživy, racionální odčervovací program, případná úprava chrupu snižují četnost výskytu plynových kolik.

    Zmiňované otoky končetin mohou, ale nemusí mít příčinnou souvislost s výskytem plynové koliky.

    MVDr. K. Daniel
  • Žaneta Skoupá
    2009-11-04 15:55:59
    84.21.119.213
    Dobrý den máme čtyř měsíčního jorkšírka a má levé ouško nahoře a druhé dole máme s tím něco dělat, masírovat, vázat ? nebo se mu to spraví samo? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    podle mých zkušeností masírování, vyvazování, lepení, atp. má význam snad jen pokud ouško spadne po nějakém úrazu. Takto se kdysi běžně ošetřovala ouška po kupírování. Spadl-li boltec u čtyřměsíčního jorka, pravděpodobně se to spraví samo. Důležitá je správná strava a napomoci můžete i ostříháním boltců, aby dlouhé chlupy boltec neprověšovaly.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Michala Nešpůrková
    2009-11-04 13:00:08
    94.112.181.2
    Dobrý den, vím, že nemůžete doporučit konkrétní značku granulí, ale chci se zeptat jaké složení by měly a naopak neměly mít granule pro štěně malého plemene (kavalír). Zda je důležité uvádět při koupi stravy o jaký druh plemene se jedná, nebo stačí jen uvést hmotnost psa v dospělosti. A v jakých složkách se mění strava pro dospělého psa. A jak je možná cenová rozdílnost stravy např. od jedné značky 1kg. Štěněčí (dospělé) stravy stojí 40 Kč a od jiné je cena mnohonásobně vyšší.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    myslím, že stačí uvést hmotnost psa v dospělosti. Někteří výrobci sice dělí krmivo přímo podle plemene, domnívám se však, že význam toho je spíš marketingový, byť se v ojedinělých případech může receptura trochu lišit, zejména s ohledem na prevenci některých onemocnění, která jsou vázána na plemennou příslušnost. Poměrně důležitý je také údaj o aktivitě psa. Pes, který leží celý den na gauči bude mít jinou energetickou potřebu než pes, který celý den běhá. Strava štěněte, dospělého psa a gerontního se liší zásadně. Výklad rozdílu je nad možností a funkcí této poradny. Obecně platí, že v raném věku převažují stavební složky, zejména bílkoviny a s rostoucím věkem psa postupně začínají převažovat složky energetické. Cenová rozdílnost je dána mnoha faktory. Samozřejmě kvalita se v ceně projeví, avšak projeví se i jiné náklady výrobce, např. reklama, obchodní strategie výrobců, prodejců, atp. Můžete mít krmení méně kvalitní, avšak masívně podporované reklamou dražší, než krmení kvalitnější.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Michala Nešpůrková
    2009-11-02 13:12:33
    94.112.181.2
    Dobrý den, máme psa 3 měsíčního kavalíra king charles španěla. Trpí tato rasa více na ucpávání žláz než jiné rasy? Četla jsem, že preventivní vymačkání žláz se nedoporučuje. Popsané příznaky jako např. "sáňkování" však mohou být někdy zavádějící, náš pejsek si občas jezdí po zadku - není možné, že ho tam jen něco svědí? Dá se říct jestli tímto trpí např. věkově starší pejsci? A kolik se platí u veterináře za vymačkání análních žláz. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    nemyslím, že Kavalíři trpí na záněty paraanálních žláz víc než jiná plemena. Já preventivní "vymačkávání" žláz opravdu nedoporučuji.
    Amatérským mačkáním můžete žlázku zbytečně traumatizovat a stálá násilná evakuace obsahu způsobí akorát rychlejší plnění. Opravdu příznak "sáňkování" může být zavádějící. Je možné, že ho něco svědí. Nejčastěji se tak projevuje začervení. Ceny u veterináře jsou smluvní. Informovat na cenu se musíte vždy u toho veterináře ke kterému hodláte jít.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky