Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 401 z 461 (záznamy 2001 až 2005 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Adamkova
    2009-08-21 14:03:41
    217.197.149.17
    Dobrý den, u naší 4měsíční fenečky bernského salašníka bylo na rengenu zjištěna luxace obou patel. Chtěla jsem se zeptat jestli v takovém případě i u BSP se provádí operace a jaká je možnost uzdravení a zda provádíte takové operace u plemene BSP a v jakém věku. Mnohokrát děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    důležité je rovněž klinické vyšetření obou kolenních kloubů a stanovení stupně luxace patel, jestli se jedná o vnitřní nebo vnější luxaci a jaké jsou klinické příznaky. Po zhodnocení těchto všech atributů případu se zvolí ve většině případů chirurgická léčba. Toto vývojové onemocnění se operativně řeší u všech plemen.
  • Eva
    2009-08-21 09:48:30
    217.194.34.103
    Dobrý den, máme 20ti měsíční fenku JRT a před týdnem při chůzi začala nadzvedávat pravou zadní nohu. Při běhu to nedělá. Byli jsme u veterináře a ten po prohlídce stanovil jako diagnózu Luxace pately (1-2stupeň). Veterinář nám řekl, že u malých plemen to nebývá problém, že s tím žijí do vysokého věku bez potřeby operace. Napsal vitamíny a dal různá doporučení (plavání, hlídat váhu...). Četla jsem o tom mnoho článků. Bylo tam i mimo jiné uvedeno, že pokud se to neřeší operativně, pejsek ve vyšším věku vlivem neustálého nadlehčování nohy, může pak mít tyto nohy deformované. Chtěla bych znát Váš názor. V těchto dnech hledáme specialistu ortopeda, abychom měli co nejvíce informací a naší fence tak umožnit plnohodnotný život bez překážek (je velice aktivní a děláme různé sporty). Předem děkuji za Vaši odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    doporučuji podrobit psa klinickému a RTG vyšetření u specialisty ortopeda, který rozhodne o případné vhodnosti chirurgického zákroku. U velkých a gigantických plemen se tento problém vyskytuje v menší míře, ale klinické dopady jsou větší než u drobných a trpasličích plemen psů.
  • R. Machain
    2009-08-20 20:29:06
    85.132.148.47
    Dobrý den, máme 12ti letého středního knírače. Během posledních 3 let prodělal 2 operace kožních nádorků u konečníku a kastraci. Před týdnem, rok po poslední operaci mu byl na veterinární klinice v Brně zjištěn pod kůží u konečníku zhoubný karcinom 3 x 7cm do hloubky a další v oblasti pánve. Kromě těchto problémů a potížemi se stolicí je pes v dobré kondici. Bylo nám doporučeno jeho utracení. Chci se zeptat, dá li se pejskovi nějak pomoci, nebo alespoň zlepšit kvalitu života. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    bylo by velmi nesolidní odpovídat ano, či ne. Záleží na klinickém stavu zvířete, na potížích které má a spoustě dalších okolností. Jakákoliv rada na dálku a od kohokoliv (včetně mě) je hloupost. Vyjádřit se musí veterinární lékař, který pacienta ošetřuje. Vždy se můžete obrátit na jiného veterinárního lékaře, ale dobře poradit Vám může pouze ten, který je se zdravotním stavem pacienta osobně seznámen.

    Hodně štěstí
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Míša
    2009-08-20 11:35:34
    85.207.154.44
    Dobrý den, jaké jsou podmínky pro cestování s králíkem do zahraničí?

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    záleží na tom, kam jedete a jaký je důvod Vaší cesty. Ze strany České republiky není potřeba žádné zvláštní povolení. Je dobré, mít králíka před cestou vyšetřeného a požádat veterinárního lékaře o vystavení potvrzení o takovém vyšetření (veterinární osvědčení). Jedete-li např. s králíkem na výstavu, budou potřebné dokumenty součástí propozic (nutné očkování, odčervení, atp.) V zásadě je však potřeba řídit se předpisy a nařízeními země, do které je králík dovážen.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Iva Nemešová
    2009-08-19 15:20:48
    85.70.227.18

    Dobrý den, chci se zeptat, jestli je běžné, že kočka po porodu druhý den slabě krvácí - špiní? Nebo jde o nějaký problém? Děkuji


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Jednoduše - je to normální. Každé samičce savce zůstanou v děloze zbytky plodových vod, obalů, krve. Toto dohromady tvoří  tzv. očisky, které jsou prvních 5 - 7 dní hojné, s převahou krve. Poté výtok slábne, má charakter spíše hlenovitě-krvavý. Jedná se více o špinění než o výtok,  toto období čištění trvá až 6 týdnů. Je potřeba hlídat, aby výtok neměl charakter silnějšího krvácení, aby nepáchl či neměl jíchovitý charakter. Ve chvíli, kdy se objeví takto změněné očistky, případně kočka ztrácí zájem o koťata, je potřeba urychleně vyhledat veterinárního lékaře, protože se může jednat o velmi závažné onemocnění (lochiometru), která ohrožuje kočku i koťata na životě. Nejednodušším kriteriem, že je vše v pořádku, je spokojená starostlivá kočka a koťata, která každý den mají o 10-15% vyšší hmotnost.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky