Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 403 z 461 (záznamy 2011 až 2015 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Kamila
    2009-08-11 10:59:27
    92.62.224.5
    Dobrý den. Má klisna má na plecích sarkoidy v podobě bradavic. Je možné je vyléčit jinou cestou, než je vyříznout?

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Viz moje odpověď na tutéž otázku ze dne 26.5.09, umístěná na webové stránce KVL, oddíl Poradna, část Domácí zvířata.

    MVDr. K. Daniel
  • čurdová veronika
    2009-08-11 10:16:36
    89.190.45.249
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, čím mohu zdesinfikovat ránu nebo jakékoliv poranění kůže u psa. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    k desinfekci ran doporučuji použít např. Betadine roztok (ČR Alfadine) zředěný až do poměru 1:10.
  • Matous
    2009-08-10 11:41:00
    93.99.61.66
    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, co si myslíte o hor. antikoncepci. Náš veterinář tvrdí, že je to bez problémů, ale někteří chovatelé mě zrazovali. Nevím, co si počít. Kočička je na chov, je ještě mladá na připuštění, ale měla opravdu silnou říji. Jen řvala a ani nechtěla jíst. Trvalo to týden, potom 3 dny pauza a znovu. Četl jsem, že i silná říje není pro kočičku bez rizik, prý se mohou tvořit cysty. Mám z toho v hlavě zmatek. Prosím, poraďte mi, co by pro ni bylo nejlepší. Díky

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Odpověď je složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Pokud skutečně vlastníte chovnou kočku a cíleně chcete koťata, pak samozřejmě odpadá nejjednodušší a nejefektivnější ošetření - chirurgická kastrace. Z léčivých přípravků přichází v úvahu 3 skupiny léčiv:

    a) antihormony s antigonadotropním účinkem – jsou charakterizovány krátkodobým účinkem, potlačí spíš zevní projevy říje než vlastní říji, nevylučují nežádoucí nakrytí

    b) syntetické gestageny s dlouhodobým účinkem – účinek ( = neobjevení se říje) trvá 5 – 6 měsíců ( ale někdy i 1 rok ), je nutné injekci po tomto intervalu opakovat. Při několika aplikacích je tato injekce velice bezpečná, při používání několik let hrozí riziko vyvolání cukrovky.

    c) inhibitory uvolňování hypotalamických hormonů – jsou nejmodernějšími preparáty ve formě implantátů, navodí hormonální kastraci na 1 rok, nepředstavují ideální řešení pro mladá zvířata – mohou negativně ovlivnit dokončení vývoje tělesného rámce. Tento preparát je ideální pro starší zvířata, kdy je indikace ke kastraci a majitel váhá s definitivním chirurgickým zákrokem.

    Volbu preparátu proberte do detailu se svým ošetřujícím lékařem, pokud chcete v klidu objíždět výstavy, asi bych doporučil 1 – 3 aplikace preparátu ze skupiny b).
    K dalšímu – síla projevů říje neodpovídá nebezpečnosti říje, cysty se netvoří při silné říji. Pokud proběhne u kočky říje bez kontaktu s kocourem, je relativně bez rizika, pouze jsou nepříjemné její projevy, kdy i majitel se stává předmětem sexuální touhy říjící kočky. Zásadní je říjící kočku nehladit, vyhýbat se očnímu kontaktu a kočku v jejích projevech důsledně ignorovat.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Z
    2009-08-07 19:31:24
    89.235.29.195
    Dobrý den, zajímalo by mě, zda je možné dovézt štěně cca 2 měsíční jen s nějakým veterinárním osvědčením. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    pakliže máte na mysli dovoz štěněte ze zahraničí (EU), musí mít PAS zvířete v zájmovém chovu a musí být tetováno nebo čipováno.

  • Strouhalová
    2009-08-07 15:16:02
    62.240.164.146
    Dobrý den, mám šestiletou fenu jezevčíka. Fence je šest let a vlastním ji přes rok, chtěla bych ji dát vykastrovat, protože po hárání ji natékají žlázy a tvoří se jí mléko, měla více majitelů, takže nevím, jestli měla štěňata a jestli je tento problém dlouhodobý. Chtěla bych Vás poprosit o názor, jestli ji dát vykastrovat, nebo nekastrovat? Štěňata nechci, je z předchozích zkušeností nervózní a bojí se psů. Předem děkuji za odpověď Strouhalová

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    V zásadě odpověď zní ano, nechte ji vykastrovat, a to z následujících důvodů. V šesti letech už není vhodné fenu poprvé připouštět, dále zamezíte všem nežádoucím projevům, souvisejícím s říjí, jako je neposlušnost, možnost nežádoucího nakrytí, nebo vámi popisované falešné březosti (a nežádoucí laktaci). Dále snížíte pravděpodobnost výskytu nádoru mléčné žlázy. Kastraci je vhodné provádět až po zmenšení mléčné žlázy (odeznění falešné březosti, tj. asi 3 měsíce po ukončení říje). Povaha se už zásadně nezmění, je potřeba počítat se zvýšenou tendencí k obezitě a u dlouhosrstého jezevčíka s radikální změnou kvality srsti.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky