Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 413 z 461 (záznamy 2061 až 2065 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Martina
    2009-07-03 17:52:52
    213.168.176.59
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolikrát ročně se musí provádět veterinární prohlídka koně? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Periodicita kontroly zdravotního stavu, klinického či laboratorního vyšetření - pravděpodobně toto vše může zahrnovat slovo "prohlídka" - není pevně zakotvena. Kontrola zdravotního stavu může být vyžadována například před vystavením zdravotního průkazu koně nebo zdravotního potvrzení či veterinárního osvědčení (potřebného pro cesty do některých států), na žádost kupujícího před prodejem zvířete, před připuštěním nebo prostě v situaci, kdy je majitel či držitel zvířete na pochybách o jeho bezvadném zdravotním stavu.

    Pro svůj klid může samozřejmě majitel či držitel zvířete požádat pravidelně veterinárního lékaře o jeho preventivní kontrolu či vyšetření zdravotního stavu. Při tom je nutno mít na paměti, že například inkubační doba řady nakažlivých onemocnění bývá zpravidla několik dní či nanejvýš pár týdnů, proto preventivní prohlídky například s půlročním intervalem mohou být vhodné, ale tato akutní onemocnění nemusí zachytit. Vyšetření koně bývá také požadováno každoročně, pokud je majitelem požadováno potvrzení zdravotního průkazu Krajskou veterinární správou, jako podmínka pro cesty, účast na akcích, atd.

    MVDr. K. Daniel
  • Martin
    2009-07-02 19:35:53
    89.102.222.198
    Dobrý den, mám takový dotaz: Existuje nějaký zdravotní důvod (třeba: srostlé obratle, úraz, genetická či jiná vývojová vada) který vede ke kupíraci ocasu u kořene nebo posledních dvou až tří obratlů u pejska? A jestli ano, jak časté jsou takové případy. Děkuji, Hegel Martin

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    zdravotní důvody pro kupírování ocasu existují. Nejčastěji se jedná o chronická poranění ocasu způsobená buď zraňováním, anebo sebezraňováním, neustálým kousáním, které vyvolává krvácení. Jedná se o specifickou poruchu chování. Výjimečně se mohou uplatnit i jiné důvody. Obecně se nejedná o časté diagnózy, či četné případy onemocnění.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Veronika
    2009-07-02 08:12:32
    147.251.24.181
    Dobrý den, máme osmiměsíční fenku (kříženec něm. vlčáka a amer. buldoga). Chtěli bychom ji nechat vykastrovat. Proto bych se chtěla zeptat, zda se kastrací nezmění chování feny, jak by na ní kastrace působila a kdy je nejpříznivější doba a náklady s kastrací spojené. Předem děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    zalistujte v poradně, na dotaz kdy je optimální doba kastrace jsem již obšírněji odpovídal. Na našem pracovišti standardně kastrujeme feny po prvním roce života. O změnách chování po kastraci se diskutuje mezi chovateli již desetiletí. Já jsem se však s nějakou objektivní změnou chování, která by byla opravdu způsobena kastrací nikdy nesetkal. Často se však setkávám s tvrzení, že ta, či ona vada chování je důsledkem týrání v mládí, nedostatku toho, či onoho, případně kastrací. Ceny jsou smluvní, na cenu úkonu se musíte zeptat u veterinárního lékaře, který bude kastraci provádět.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Eva Hrubá
    2009-07-02 07:28:14
    217.194.34.103
    Dobrý den, máme 19ti měsíční fenku JRT, a stejně jako loni, jsme jí koupili antiparazitní obojek značky Kiltix. Minulý rok jsme byli s touto značkou spokojeni (po celou dobu nošení obojku ani jedno klíště). Proto jsme se rozhodli stejný obojek použít i letos. Avšak zhruba po dvou měsících nošení jsme zjistili, že má fenka ze spodní části krku, pod obojkem zarudnutou kůži a vypadané chlupy. Proto jsme jí obojek sundali. Víc jak měsíc už ho nenosí (ani žádný jiný - na venčení používáme postroj), a i přesto má to místo pořád zarudlé a neustále se škrábe. Můžete mi prosím poradit co s tím? Jestli je to nějaká alergická reakce, nebo jestli se chemikálie mohli dostat přes kůži do organismu? Předem děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    dopředu vyloučit se nedá nic. Na alergii bych si však příliš netipoval. Pokud by se jednalo o kontaktní alergii, po měsíci už by muselo dojít ke změně. Nejspíš se asi bude jednat o zánět. S obojkem může souviset buď přímo, anebo nepřímo. Např. tím, že mokrá kůže se pod obojkem zapařila. Pro řádné řešení problému však bude nezbytné navštívit veterinárního lékaře, nejlépe dermatologa.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Jana Vlasáková
    2009-07-01 12:25:35
    194.228.194.203
    Dobrý den, číslo čipu je 972000000699241 a číslo pasu je CZ 170000144029. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: Sylva Skálová

    Dobrý den,

    váš pejsek opravdu není v našem registru veden.
    Pokud došlo ke ztrátě, radila bych Vám si zadat inzerát na našich stránkách www.vetkom.cz v rubrice Inzeráty - Ztracená zvířata. Toto můžete udělat on line a zdarma.
    Pokud vše dobře dopadne, rozhodně nechte pejska zaregistrovat, a to u veterinárního lékaře, který mu pas vydal. Pokud byste s tím měla nějaký problém, obraťte se na mne.

    Sylva Skálová
 
Komora veterinárních lékařů České republiky