Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 421 z 461 (záznamy 2101 až 2105 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Hanka P.
    2009-05-31 10:53:46
    88.146.207.1
    Dobrý den, jelikož už si nevím rady, kde sehnat dostatek podrobných informací v této problematice, rozhodla jsem se napsat vám. Velmi nerada někoho obtěžuji, ale nějak se tyto důležité věci musím dozvědět. Pokud existují www stránky, které se podrobně touto problematikou zabývají, stačí mi poslat odkaz. Bohužel na dostupných stránkách jsem se toho moc nedozvěděla. Nejvíce informací mám z literatury, ale ta je bohužel stručná.
    1) Kokcidioza u kůzlat: Je nutné preventivní léčení kůzlat nebo ne? Kůzlata jsem nakoupila, mají dostatečné váhové přírůstky a neprojevují žádné známky nemoci. Mají se přesto preventivně přeléčit nebo je to zbytečné? Věk kůzlat je 8-9týdnů.
    2) Odčervení kůzlat: Kdy je potřeba kůzlata odčervit? Bohužel už byla na pastvě společně s našimi starými kozami (ty byly odčervené v únoru IVOMECEM). A tak může být pastvina zamořena. Jinam je bohužel přehnat nemohu. Mám je odčervit a ponechat doma ve stáji? Kolik dnů? Jak dezinfikovat stáj (podlaha je hlína, stěny dřevěné). Asi bych měla zároveň odčervit znovu i dospělé kozy. Kdy je mohu vrátit na pastvu? Jak se asanuje proti parazitům pastva? Zakoupila jsem si na odčervení Aldifal 10%.
    3) Prevence vnějších parazitů (klíštata, všenky) je nutné preventivně léčit proti všenkám? Jak se bránit klíšťatům na pastvě? Jak odstranit klíštata z pastviny?
    4) Průjem u kůzlete - kůzlata jsem zakoupila čtyři. Kozlík je od jiné chovatelky - trpí občasným průjmem. Všechna kůzlata a kozy krmíme stejně - jetelotráva, na pastvě smíšený porost (taková ta různorodá směs v neudržovaném porostu - keře, různé byliny, také všelijaké plevele). Seno a slámu skoro vůbec nechtějí. Akorát to roztahají a mečením se dožadují trávy. Průjem se objevuje pouze u kozlíka. Mám ho ale ustájeného společně s ostatními kozičkami. Dospělé kozy jsou ustájené odděleně. Na pastvu chodí všichni společně.
    5) Očkování proti BT(modrému jazyku) jedna chovatelka si na jaře nechala dle povinných předpisů očkovat celé stádo koz. Bohužel důsledek tohoto očkování byl dost zlý - 2 kozy zmentaly, ostatní přišly o polovinu laktace, kůzlata jsou slabší než ta, co se narodila před očkováním. Několik koz musela po očkování léčit, málem o ně přišla. Jelikož si také budu registrovat hospodářství a tím pádem budu muset povinně očkovat své kozy, tak bych ráda slyšela váš názor. Setkali jste se s podobnými problémy? Kdy je tedy vhodné kozy a kůzlata očkovat? Bohužel začínám mít více negativních zkušeností s našimi veterináři. Samosebou, že je volám, hned jak se vyskytne u mých zvířat problém. Přesto potřebuji nezávislý posudek, protože diagnozy mých dvou veterinářů bývají dost odlišné. Ráda bych zase začala ve veterinu věřit, ale negativních zkušeností mám velmi mnoho. Myslím, že takové dotazy má spousta začínajících chovatelů. Snad vaše odpověď pomůže více lidem nejen mě. Předem moc děkuji a srdečně zdravím.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    1. Pokud jsou kůzlata klinicky v pořádku a neprojevují přiznaly kokcidiózy může být rozhodnutí o případné potřebě preventivního zásahu učiněno na základe parazitologického vyšetření trusu kůzlat.

    2. Doporučuji použít běžné zásady se kterými se seznámíte v dostupných příručkách o chovu koz. Omlouvám se - vyčerpávající odpovědi na tuto sérii otázek jsou daleko nad rámec webové poradny Komory veterinárních lékařů.

    3. Antiparazitární ošetření proti všenkám - pokud se u zvířat nevyskytují - není bezpodmínečně nutné. Odstranění klíšťat z pastvin není prakticky proveditelné.

    4. Příčiny průjmového onemocnění u kozlíka mohou být velmi různé. Tuto otázku nelze odpovědět bez jeho klinického vyšetření, případně rovněž vyšetření laboratorního vyšetření vzorku trusu.

    5. Povinnost chovatelů vakcinovat Blue Tongue je dána zněním Mimořádných veterinárních opatření vyhlášených Státní veterinární správou ČR. Veškeré podrobnosti k vakcinačnímu programu i příbalové informace k používané vakcíně lze nalézt na webobé stránce SVS - www.svscr.cz .

    MVDr. K. Daniel
  • Hanka P.
    2009-05-31 09:58:37
    88.146.207.1
    Dobrý den, máme doma 15-ti letou jezevčici a velmi mě trápí její silný zápach z tlamy. Má dost zubního kamene, ale nechci ji již nechávat vzhledem k jejímu věku uspávat. Možná je to způsobeno i jejími žaludečními problémy. Jak zmírnit tento zápach? Také trpí plynovými kolikami a to dost silnými. Jednou jsem myslela, že mi při ní pojde. Pokaždé ji krmím se strachem, že se jí zase udělá špatně. Krmím konzervami, protože po těch jí nebývá špatně, tak často. Přesto jí bývá zle tak 1-2xtýdně. Jak jí šetrně pomoci? Je nezbytné ji krmit drahými speciálními granulemi? Nebo existuje levnější pomoc třeba nějakými čaji? (myslím tím odvar fenyklu a kmínu). Na zvířatech nešetřím, přesto si nemohu dovolit, každému kupovat drahé speciální prostředky. Předem děkuji za váš názor.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    Názor, že staršího psa již nelze úspěšně podrobit anestézii je již dávno přežitý. Současná úroveň veterinární anesteziologie je na takové úrovni, že provádění chirurgických zákroků ve vysokém věku je zcela běžné. Proto vám doporučuji navštívit veterinární pracoviště, rutinně provádějící zákroky v inhalační anestézii, které bude rovněž vybaveno diagnostickými přístroji pro zhodnocení akutního zdravotního stavu vašeho psa. V dutině ústní s výskytem masivního zubního kamene můžeme najít kolem 300 druhů bakterií, které pronikají poškozenými cévami dásní do krevního řečiště. Dochází tak k chronickému poškození zejména srdečního svalu a ledvin.
  • Hanka P.
    2009-05-31 09:05:46
    88.146.207.1
    Dobrý den, u našeho zakoupeného kozlíka se objevila kýla. Má bouli u pupíku a penisu. Jeden z našich veterinářů má z operace obavy, druhý říká, že to není nijak závažný zákrok a kozlík bude po operaci v pořádku. Jelikož jsme si tohoto kozlíka zakoupili pro další zlepšování chovu, mám o něj starost. Také je to náš kamarád. Jak moc je tato operace závažná? Nemůže to ovlivnit jeho sexuální aktivitu (je určen pro chov), jak ho správně ošetřovat po operaci? Může ho to zbrzdit v růstu či jinak handikepovat? Chovatelka mi nabídla vrácení peněz a doporučila kozlíka porazit. Já bych ho raději vyléčila. Jak už jsem psala, mám ho ze stáda nejraději a je to náš kamarád. Předem děkuji za brzkou odpověď. PS: Operaci musím, co nejdřív objednat, tak prosím o opravdu rychlou odpověď. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Za normálních okolností je operace kýly celkem běžným chirurgickým zákrokem. Její úspěšnost však může ovlivnit především původní velikost kýly a pooperační péče - udržení kozlíka v relativním klidu - v prvních dnech po zákroku.

    MVDr. K. Daniel
  • hana šťáhlavská
    2009-05-30 22:14:35
    90.183.22.154
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám doma 2letého kocoura, ven chodí jen s námi na procházku ev. malé proběhnutí, ale stále pod naším dohledem. Dostává k jídlu granule a kapsičky. Ve středu jsme mu dali trochu /asi 4 kousky/ syrového masa kuřecího masa, od té doby zvrací, chtěla bych se poradit jestli mám navštívit veterináře nebo jestli ho ještě máme nechat. Děkuji moc

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    Kočkovité šelmy zvrací poměrně často a lehce. Pakliže však zvrací opakovaně několik dnů doporučuji neprodleně navštívit veterinárního lékaře. V našich podmínkách nedoporučuji podávat kočkám syrové maso a to především pro nebezpečí infekce ( kontaminace masa) jak pro samotné zvíře, tak i pro vás samotnou ( při opakované manipulaci).
  • Pavla
    2009-05-29 16:46:27
    79.170.253.34
    Dobrý den, chtěla bych se informovat na kastraci kočky. Má asi rok, a dubnu měla první koťata. A v jaké cenové relaci se zákrok pohybuje? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    Ceny veterinárních zákroků jsou v ČR smluvní, proto přesnou cenu kastrace kočky vám nemohu sdělit. Doporučuji vám obrátit se na pracoviště, které rutinně provádí tyto zákroky.
 
Komora veterinárních lékařů České republiky