Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 436 z 461 (záznamy 2176 až 2180 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Petra Hovorková
    2009-04-10 07:16:27
    85.71.125.26
    Dobrý den Měla bych takový dotaz. Jelikož bychom chtěli kobylku připustit co nejdříve, chtěla bych se optat na umělé vyvolání říje u klisny. Je to bezpečné? Nesnižuje umělé vyvolání šanci na zabřeznutí? Docela se bojím kobylce nechávat píchat nějaké hormony, raději bych aby to bylo přirozené. Jenže z časových důvodů potřebuji připustit nejpozději do začátku května, pak bych měla komplikace s převozem k hřebci. Ještě jsem se chtěla zeptat jak vyvolání probíhá, a kolik se přibližně pohybuje cena Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Odborný zásah do reprodukčního cyklu klisny nelze považovat za nebezpečný a v případě jeho doporučení veterinárním lékařem na základě předchozího vyšetření reprodukčního aparátu klisny nesnižuje pravděpodobnost zabřeznutí.

    Zásah samotný i jeho cena závisí na výsledku předchozího vyšetření a stavu reprodukčních orgánů.

    Ceny veterinárních lékařů jsou ceny smluvní a Komora veterinárních lékařů nekontroluje ani nedoporučuje cenovou politiku svým jednotlivým členům.

    MVDr. K. Daniel
  • Alena Kiliánová
    2009-04-09 15:43:30
    62.209.225.130
    Dobrý den, pane doktore Rychlíku děkuji moc za odpověď, přesně jak říkáte, odpovědi na tento dotaz dostavám z různých stran různé. Nejsem si ještě jista, jestli jsem správně pochopila konec Vaší odpovědi. Upřesňuji tedy, že má fenka byla proti vzteklině očkována poprvé ve věku 4,5 měsíce dne 21.6.2008. Předpokládám tedy, že pro její případ platí, že už po této 1. vakcíně (Nobivac Rabies) má vytvořenou imunitu na 3 roky. Chápu to dobře? Co se tyče ostatních onemocnění, je mi jasné, že tam nás každoroční revakcinace nemine (škoda, že i u nás - z pohledu výstav a výcvikových akcí - už nestačí jen test na protilátky, jak jsem o tom slyšela ze zámoří ...) Dekuji předem za upřesnění a přeji pěkný den.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    pořád se přesně neorientuji o co Vám vlastně jde. Já s Vámi souhlasím, že de iure by mělo stačit Vaše stávající očkování. Ale, jak jsem již napsal minule, je to otázka právního výkladu a tu je třeba položit právníkům. Tak to by bylo k problému splnění, či nesplnění právní povinnosti mít psa očkovaného. Druhá věc je imunita.

    Výrobce v příbalové informaci píše, že délka imunity je 3 roky, 2 roky, 1 rok a to základě čelenžních studií a také v závislosti na platné legislativě dané země. Avšak délka imunity po revakcinaci (po druhé vakcinaci). A Váš pes byl, jak píšete, vakcinován poprvé. Po primovakcinaci (očkování poprvé) si štěně zpravidla nevytvoří tolik protilátek, že jejich hladina vystačí k ochraně nejméně 3 roky. Z praxe, ve které se vakcinaci a nástupům imunity věnuji již dost dlouhou dobu, doporučuji pro vysokou pravděpodobnost úspěšné vakcinace vždy provádět revakcinaci, tzv. booster. I v případě použití jiné vakcíny, kde se výrobce v příbalové informaci o nutnosti revakcinace nezmiňuje. To znamená, že bych se na tříletou a vyšší imunitu nespoléhal dřív než po druhém očkování. Máte-li však důvod, očkovat minimálně, nic Vám nebrání požádat veterinárního lékaře o odběr krve a následného vyšetření hladiny titru protilátek. Výše titru bývá přímo úměrná době chráněnosti.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Jana Kočařová
    2009-04-09 15:19:55
    213.155.242.76
    Dobrý den, už asi tak měsíc můj pes (foxterier smooth) má zarudlé oči. U veterináře jsme byli, měl podezření na zánět spojivek, ale pravděpodobně se jedná o alergii očí na trávu (pouze moje domněnka). Využívali jsme poctivě kapky na oči, byly to Gargasone a Matrixol (nebo tak nějak, přesné názvy si nepamatuji). Chtěla jsem se jen zeptat kdyby se jednalo o alergii očí třeba na tu trávu jak by se to zjišťovalo a kolik by mě to finančně vyšlo. Zda se testují alergeny jako u lidí a kolik by tohle stálo a případné přípravky na zklidnění. Jsem student, tak nemám zase tolik peněz na rozhazování. Tak se chci touto cestou trošku připravit ať nedojdu do ordinace, pan doktor řekne částku a já bych ji zkrátka nebyla schopna uhradit :-D Moc předem děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Jana Kočařová

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Garasone a Maxitrol jsou oční kapky s kombinací účinných látek - antibiotik a kortikoidů. Kortikoidy se běžně používají právě proti alergiím. Jsou to léky velmi účinné a jako takové mají i spoustu negativních vedlejších účinků. Pokud by však byly "zarudlé oči způsobeny alergií na trávu", je předpoklad, že právě Vámi zmíněné léky by měly mít nějaký efekt. Rovněž tak běžná infekce spojivkového vaku by měla být antibiotiky, v kapkách obsaženými, přinejmenším zadržována. Váš případ bude asi trochu jiný. Doporučuji Vám, obrátit se na očního specialistu. Na cenu vyšetření se dotažte předem. Ceny jsou smluvní a není žádný důvod se na cenu nezeptat. Na otázku "zda se testují alergeny..." odpovídám ano. Avšak ne všude. Ceny jsou opět smluvní. Standardní kožní alergický test a následná desenzibilizace asi nebude ve Vašem případu prvosledové vyšetření.

    Zdraví
    Ondřej Rychlík
  • Petra Fridrichová
    2009-04-09 13:27:57
    213.211.56.86
    Dobrý den, chtěla byl poradit, mám NO 15 měsíců a máme podezření na dysplazii. Chtěla jsem Vám poprosit o doporučení v Brně nějaké veterinární kliniky, která se tímto problémem zabývá. Děkuji Fridrichová

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    na tomto místě Vám mohu pouze doporučit podívat se na webové stránky www.vetkom.cz - veterinární lékaři - specializace.
  • monika
    2009-04-07 21:41:29
    85.93.181.101
    Mám dotaz ohledně stříhání drápků korelám, někteří lidé tvrdí, že si jim je stříhají sami, ale já z toho má strach tak jestli se můžu obrátit na veterináře.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    samozřejmě se můžete obrátit na veterináře. Ačkoliv se zdá, že ostříhat drápky je úkon jednoduchý, nemusí být vždy bez rizika. Papoušci, kteří nejsou běžně hlazeni rukama se mohou při nenadálém uchopení třetí osobou dostat do výrazného šoku. Ne každé veterinární pracoviště ošetřuje exotické ptáky. Lépe je informovat se předem.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky