PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní
Zobrazuji stranu 45 z 461 (záznamy 221 až 225 z celkových 2302)
Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,
účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.
Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.
Děkujeme za pochopení
- Petra2015-02-26 21:52:25127.0.0.1Dobrý den, mám doma čtyřletou kastrovanou kočku domácí. Kočka žije pouze v bytě. Nažrala se, asi po půl hodině začala zvracet asi 15x za sebou. Nejdříve potravu, pak šťávy a potom asi 7x zvracela krev. Nejdříve více, pak spíše obarvenou tekutinu. Ihned jsme navštívili veterináře. Ten konstatoval, že příčinu nezná, vyšetřil jí pouze pohmatem. Píchnul jí antibiotika a dal nám nějaký prášek, který se rozpustí ve vodě a nahradí tak kočce stravu. Máme podávat tuto kašičku 24 hodin, odebrat krmivo a následující den veterináře opět navštívit. Do večera už kočka nezvracela a vykazuje známky normálního chování. Radil byste mi navštívit jiného veterináře, aby provedl důslednější vyšetření, nebo máme čekat, zda se to bude opakovat? Děkuji
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená slečno Tůmová,
zvracení je příznakem mnoha onemocnění a velmi častým důvodem návštěvy veterinárního lékaře. Velmi často je vlastně jen projevem samoléčby – potrava je vyhodnocena jako nevhodná a je vyzvracena. Tento stav může vyvolat i slabý zánět žaludku a jak jste se sama přesvědčila, jednoduchá opatření a léčba mohou být dostačující. Naprosto se ztotožňuji s postupem kolegy, také teprve po neúspěchu se základní léčbou, přidání se dalších příznaků či recidivách začínáme s dalšími vyšetřeními. Pokud se chová kočička opět zdravě, normálně žere a pije, pak ji stačí pravidelně sledovat.
MVDr. Lubomír Hošek - Jakešová2015-02-24 18:31:37127.0.0.1Děkuji za odpověď. Je tedy hrozné, že na Statní veterinární správě neuvádějí správné informace! Můžete mi ještě objasnit, co znamená ve "Vysvětlivkách" Oddíl V, platnost od? Co je myšleno: údaj není nutno uvádět v případě přeočkování? Děkuji
Odpovídající: MVDr. Martin GrymDobrý den.
Správným vyplněním pasu se veterinární lékař významně podílí na úspěchu Vašeho cestování. Veterinární lékař je za údaje o čipování a očkování ve Vašem pasu zodpovědný a jestliže je chovatel ze zahraničí vrácen domů s tím, že pas je vzhledem k nesprávnému vyplnění neplatný, je veterinární lékař zcela logicky první, na kom je pak vykonána exekuce. Úředníci státní správy nenesou za správnost vyplnění pasu z pohledu čipování a očkování žádnou odpovědnost, proto mohou pravidla aplikovat volněji.
U prvního očkování, které je do pasu zaznamenáno, se napíše datum očkování, ale platnost (vzhledem k nastupující imunitě) je až po uběhnutí 21 dní. Čili "platnost od" znamená, že po naočkování uběhla doba 21 dní a očkování začíná být "platné". "Platnost do" pak znamená, dokdy je očkování platné. To záleží na typu vakcíny. Jestliže ale přijdete se psem na přeočkování po datu, které je uvedeno v kolonce "platnost do", musíte celé martýrium absolvovat znovu, čili po tomto přeočkování "po datu" by měla opět následovat 21 denní lhůta na nástup imunity. Když přijdete včas, tedy do doby před datem v kolonce "platnost do", pak už 21 denní lhůta neplatí, protože nové očkování "naváže" na očkování původní.
S pozdravem,
MVDr. Martin Grym - Jakešová2015-02-23 16:42:04127.0.0.1Dobrý den, prosím o radu, jak je to s vystavením Pasu pro psa? Máme psa s PP, narozeného v roce 2013. Od té doby je řádně očkován, při vystavení PP i očipován. Dnes jsme byli u našeho veterináře, aby nám vystavil Pas, jelikož za dva týdny jedeme do Polska na výstavu. I přesto, že pes je očkován proti vzteklině v prosinci 2014, dostal novou vakcínu. A poté jsme se dozvěděli, že Pas je platný až za 21 dní od dnešního očkování. Což nás tedy bohužel nemile překvapilo. Poté jsem volala na Státní veterinární správu, kde mne přepojili na paní doktorku. Paní doktorka mi řekla, že náš veterinář to dělá špatně, jelikož má pes PP, má čip a je řádně očkován, není důvod ho znovu očkovat, a do nového Pasu má veterinář zapsat datum posledního očkování (tedy 12/2014). Ačkoliv náš veterinář s paní doktorkou ze Státní veterinární správy telefonoval, stojí si za svým: psa máme znovu oočkovaného s dnešním datem, a tudíž i "neplatný" Pas pro vstup do ciziny, protože do ciziny pojedeme v době, kdy neuplyne 21 dní od očkování. Můžete mi prosím poradit? Jak je to tedy správně? Děkuji za brzkou odpověď.
Odpovídající: MVDr. Martin GrymDobrý den,
na str. 6 nové formy pasu (platné od 29.12. 2014) jsou v bodě 2. dvě možnosti, z nichž je potřeba vybrat: datum aplikace transpondéru (čipu) nebo datum odečtení transpondéru. První možnost se využije v případě, že veterinární lékař provádí čipování zároveň s vystavením pasu, popř. když čipování prováděl v minulosti prokazatelně sám a je schopen ze svých záznamů doložit, že vakcinace proti vzteklině následovala po čipování. Druhá možnost je pak rezervovaná pro situace, kdy v minulosti bylo provedeno čipování někým jiným, než je dotyčný veterinární lékař, a ten v tomto případě čtečkou čipů ověří číslo čipu a zapíše datum tohoto ověření. V tomto případě platí, že datum očkování proti vzteklině musí následovat po datu odečtení čipu, nebo se s ním shodovat, v žádném případě ale nesmí být starší. Po prvním zaznamenaném očkování do pasu musí vždy uběhnout lhůta 21 dní, než může zvíře vycestovat.
Váš veterinární lékař postupuje tak, jak to zamýšlel evropský zákonodárce, tedy de iure správně.
S pozdravem,
MVDr. Martin Grym - Šimečková2015-02-23 09:27:57127.0.0.1Dobrý den, chci se zeptat jak často provádět očkování u koček. Mám 4 letou perskou činčilu, očkujeme vakcínou Nobivac Tricat Trio pravidelně každý rok. Vždy vše proběhlo bez reakcí, ale po minulém očkování kočka zvracela, měla průjem, motala se, pak spala celý den. Pan doktor mě řekl, že může mít nevolnost po jízdě autem. Hodně se teď píše o tom, že vakcíny jsou už natolik dobré, že stačí přeočkování po 1 - 3 letech. Tak se chci zeptat jestli stále očkovat každý rok, nebo třeba po 2 letech. A zda vakcína opravdu chrání po dobu až 3 let. Děkuji moc za odpověď
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená paní Šimečková,
obecně by každá vakcinace měla být opakována v intervalech uvedených a doporučených v příbalovém letáku konkrétní vakcíny. Jedině tehdy , pokud dojde k prolomení imunity, máte právo na uznání reklamace, můžete podat stížnost na nežádoucí účinky léku a máte šanci uspět i u soudu. Vývoj a poznatky jdou rychleji kupředu, než se stačí měnit příbalové informace, takže se může stát, že jsou někde zveřejněny informace o možném prodloužení revakcinačního intervalu, i váš lékař může mít na základě svých znalostí a znalostí místní epizootologické situace podobný názor. Přesto se vždy ale bude de jure jednat o tzv. off label (mimozákonné ) použití léku, tj. de facto bez záruky.
MVDr. Lubomír Hošek - Iva2015-02-21 15:57:50127.0.0.1Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, jak vykrmit 4letého mainského myvalího kocoura. Odmala byl hubenější, vážil cca 6,5 kila, ale minuly červenec zhubnul na 4 kila. Při celkovém vyšetření (krev, ultrazvuk...) se zjistil problém se žlučníkem, dostal Hill's dietu, spravilo se to, ale nepřibral. Potom až v listopadu, když doma přibylo štěně, přibral na 5 kilo a dál nic. Krmíme kapsičkami Gourmet, granule Hill's a poslední měsíc také Royal Canin Maine Coon, ale stále nepřibírá, lezou mu lopatky, kyčle... Dáváme mu také jogurt, ale třeba Pribiňák nechce. Děkuji za radu. Iva
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekDobrý den,
nižší váha vašeho kocourka může mít hodně příčin. Jako první možnou příčinou může být nedostatek živin, nejen nevhodným krmivem, ale například i sníženou chutí k jídlu nebo stresem. Pokud ale má normální chuť k jídlu, je nutné hledat problém ve strávení krmiva. V tom případě je nutné se naopak zaměřit na kocourkův trus – konzistence, barva, množství. Pokud i tady je všechno v pořádku tak u psů a koček je známé onemocnění tzv. portosystemový shunt. Jedná se o vývojovou vadu, kdy krev ze zaživadel obchází játra a dostávají se do oběhu. Klinicky se onemocnění může projevit právě malým vzrůstem a jedním z typických nálezů při vyšetření krve je zvýšení žlučových kyselin. Navrhovala bych Vám specializované vyšetření u gastroenterologa, pokud bude nutné vyloučit výše zmíněné vývojové onemocnění jater a následně nasadit vhodnou terapii a management.S pozdravem hezkého dne
MVDr. Zlatka Hošková