Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 46 z 461 (záznamy 226 až 230 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Fulda Assa
    2015-02-19 23:28:32
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím, kromě vztekliny je i jiné očkování psů povinné? Ptám se kvůli očkování v útulcích, kde žádnou další vakcínu už neaplikují. Děkuji vám.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    kromě vztekliny není ze zákona povinné žádné jiné očkování. V útulcích se ještě často setkáváme s očkováním na psincový kašel, který je časté onemocnění ve velké skupině zvířat, ale povinné není, stejně jako ostatní (psinka, parvoviróza, aj.).

    S pozdravem

    MVDr. Zlatka Hošková

  • Vladislav Brzobohatý
    2015-02-18 14:17:55
    127.0.0.1
    Prosím o odpověď na dotaz: Na bonitaci nám vyhazují z chovu pomeraniany protože mají 2-3 mm důlek v hlavě a tvrdí že má neuzavřenou fontanelu. Pouhým pohmatem. Podotýkám že to není odborník veterinář a vydá takovéto závažné rozhodnutí. Je možné, že se může zmýlit? Pozná to veterinář specialista že se jedná o uzavřenou či otevřenou fontanelu? Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Brzobohatý,

    chovatelský klub je poměrně samostatná jednotka, pravda , metodicky podřízená ČMKU, ale jinak organizace s vlastními pravidly. Je jasné, že se nedá hovořit o věrohodném a prestižním vyšetření, když ho provádí laik, byť  zkušený chovatel. Samozřejmě, posouzení fontanely je subjektivní vyšetření, a i dva zkušení lékaři mohou posoudit tentýž případ odlišně. Každopádně , neuzavřená fontanel by měla být diagnostikována poměrně s vysokou přesností, sporné rozhodnutí lze korigovat na základě RTG nebo CT vyšetření v dospělém věku.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Martina
    2015-02-16 20:23:20
    127.0.0.1
    Dobrý den, moc ráda bych se zeptala. Máme tuláčka yorkšírského teriéra, máme ho 4roky, dle paní veterinářky má cca 9let, od podzimu se dusí, bylo nám zjištěno že má zvětšené srdíčko, na to bere doživotně fortekor, sono ukázalo že se mu slepuje průdušnice, má ji vyhlou nějak, přesně nevím, na to podáváme prednison, bohužel ale moc nezabírá, jen je psík rozčílený, nevím si s ním rady, je plný života, žere, pije, nezvrací jen chodí a lapá po dechu a smutně kouká, ráda bych mu pomohla ale bohužel nevím jak a chtěla jsem se zeptat i na Váš názor, děkuji za Váš čas, Martina Vašíčková

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den paní Vašíčková,

    je otázkou jak spolu vámi popisované klinické příznaky souvisí. Jorkšíři jsou plemeno, které je predisponované k tzv. kolapsu trachei, což znamená že se zmenšuje průměr trachei – průdušnice. Toto onemocnění je zpravidla zachyceno pomocí rentgenologického vyšetření a pak pomocí endoskopu je určeno o jaký stupeň kolapsu se jedná. Pokud se prokáže vysoký stupeň, pak je možnost průdušnici vyztužit stentem, což je síťovina která se umístí do trachei. Toto řešení bohužel nemusí vždy stoprocentně fungovat, mohou nastat různé komplikace a navíc je poměrně nákladný. Druhou otázkou zůstává onemocnění srdce. Jen pomocí rentgenu nelze diagnostikovat onemocnění srdce a říci,  o jak velké poškození se jedná a hlavně z jaké příčiny. Srdíčko může být zvětšené i jen tím, že je dlouhodobě extrémně namáhané a obráceně – trachea může být deformovaná z důvodů zvětšeného  srdce. V neposlední řadě se za kašláním může skrývat také infekční tracheitida. Doporučovala bych u vašeho pejska udělat precizní kardiologické vyšetření  vč. EKG, rentgen a sonografické vyšetření srdce a případně vyloučit infekční onemocnění  horních cest dýchacích. Lékař také posoudí, zda je u vašeho pejska nutné i endoskopické vyšetření trachei.

    MVDr. Zlatka Hošková

  • Iva
    2015-02-13 21:34:05
    127.0.0.1
    Dobrý den, poradíte mi prosím, jak správně spočítat denní krmnou dávku, když na obalu granulí není uvedena přesná hmotnost mého psa? Např. na obalu je uvedena dávka pro 25kg dospělého psa - 240g, pro 30kg psa - 280g. Můžu zjednodušeně spočítat dávku pro svého 28kg psa tak, že (30-25)kg = (280-240)g, tj. +1 kg = +8g a pro 28kg psa - 264g? Předem moc děkuji za vaši odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    v prvé řadě je nutné říci, že krmná dávka na pytli je pouze orientační a bez problémů lze pro vašeho psa použít množství, které jste si vypočítala. Nejdůležitějším ukazatelem toho, jestli je dávka dostatečná je zejména výživný stav vašeho psa. Pokud je v ideální kondici, aktivní a veselý dáváte dostatečnou dávku. Pokud pes neprospívá, má zhoršenou kvalitu srsti a  rychle se unaví je třeba přidat. Naopak pokud pes tloustne je vhodné krmnou dávku snížit i bez ohledu na tabulku. S krmením mohou pomoct i veterináři, kteří se specializují na výživu psů.

    Hezký zbytek dne

    MVDr. Zlatka Hošková

  • Radka
    2015-02-13 12:31:25
    127.0.0.1
    Dobrý den, máme fenu BSP, je jí 5 let, v září poprvé rodila. Nyní od 29.1. hárá, dnes je to již 16tý den a stále má kapky krve, chci se zeptat zda to takhle může být, vždy již 10tý den měla kapky jen průhledné. Může to být po porodu normální jev, nebo to může být nějaký zánět? Jak se to popř. léčí a kolik by u vás stála případná nutná kastrace. Děkuji Mašínová

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Mašínová,

    hárání může trvat i 21 dní, většinou jako problematické začínáme léčit hárání delší než 28 dní. Souvislost s předchozím porodem bych spíš nehledal, pokud tam nebyly žádné komplikace. Samozřejmě, každou abnormalitu v průběhu hárání je potřeba vnímat pozorně, protože ne vždy lze snadno rozlišit intenzivní hárání od počínajícího zánětu dělohy. Znovu objevující se výtok, nové silnější krvácení, atak celkového zdravotního stavu  – to vše je většinou alarmující příznak, který by měl chovatele přivést k veterinárnímu gynekologickému vyšetření. Pokud je snaha zachovat fenu v reprodukci, léčí se případný zánět dělohy kombinací hormonálních přípravků, uterotonik a antibiotik. Po úspěšné léčbě (uvádí se asi 60-70% úspěšnost konzervativní léčby ) je doporučitelné fenu v příští říji připustit. Cena kastrace se v ČR pohybuje od  4 000 do 8 000, záleží na konkrétním pracovišti a technice operace.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky