Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 461 z 461 (záznamy 2301 až 2302 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Ryšková Petra
    2008-10-23 10:04:23
    81.30.230.90

    Údajně dle jednoho veterinárního lékaře nelze vydat pas psovi bez čipu. Pes je tetován. Co je na tomto pravdy. Děkuji za odpověď. Ryšková


    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    v současné době lze v ČR vydat pas psovi, který je tetován. Naše republika má odklad nutnosti čipování pro vydávání pasů.

    Zdraví Dr. Snášil

    Dosud je možné "pas" vydat i psovi tetovanému, jedná-li se o psa s PP. Tetování však musí být čitelné.

    Zdraví Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    v současné době lze vydat pas pro psa, který není čipován, stačí pouze tetování.

    Zdraví Dr. Snášil

  • Alena Otrubová
    2008-10-15 12:00:48
    213.168.166.195

    Dobrý den. Mám dotaz, který se týká porodu čtyřleté fenky sheltie. Byl to první porod naší feny. Porod začal cca ve 22:00 dne 13.10.2008, kdy odteklo trošku průhledné vody spolu s troškou zeleného okrajového hematomu. Následovaly zpočátku slabší a postupně zesilující stahy, kdy se objevila "bublina" a posléze hnědočervená tekutina a následně vyšel za velkého úsilí feny mrtvý černý plod /cca 1:30 - 14.10. v noci, poté fenka opět tlačila a zhruba ve 2:30 se narodila fenka - menší, ale živá, životaschopná. Protože porod mrtvého plodu byl velmi náročný, tak jsem feně pomáhala - krátkou procházkou, postavením na zadní nohy / po zkušenostech z předešlých porodů naší hovawartky/. Po porodu štěněte se fena zklidnila a přestala tlačit. Domnívala jsem se však, že jsou ve fence ještě další štěňata a tak jsem brzy ráno navštívila veterinu. Veterináři jsem popsala průběh porodu a sdělila jsem mu podezření na zadržené plody s požadavkem vyšetření feny a případnou aplikací oxytocinu nebo určení dalšího možného postupu. Pan doktor udělal sono a konstatoval, že jsou ve fence jen zbytky lůžek .... pak dodal, že možná za posledními žebry by se mohlo něco schovávat, ale spíše nic. Upozornila jsem ho, že když fenku prohmatám, tak cítím na každé straně v oblasti před žebry velké "boule", ale to prý nic nebude, pravil pan doktor. Aplikoval oxytocin a odeslal mě i s fenou domů. To bylo 7:00 ráno. Fenka byla klidná a starala se o štěně, jen ještě nechtěla žrát. Uklidňovala jsem se tím, že přece nebudu nervózně objíždět veterináře v okolí, ale dobrý pocit jsem neměla. Fenku jsem chodila kontrolovat. O půlnoci jsem šla spát. Bylo to již 24 hodin od počátku porodu.... Ráno 15.10.2008 jsem našla na zemi vedle 2 plně vyvinutá štěňata / 230 a 220g /. Fenka je porodila pravděpodobně již zadušená. Docela jsem se na sebe zlobila, že jsem dala na pana doktora a nedala jsem na svůj instinkt a na znalost fenky a průběhu březosti. Ráno jsem se stavila na veterině. Pan doktor mi vrátil peníze za ultrazvuk s tím, že se omlouvá a že jsme také lidi. Mám z toho docela špatný pocit. Mohla jsem já udělat něco lépe a jinak? Jako "snad" zodpovědný chovatel jsem při komplikacích navštívila veterináře... To mám objet pro jistotu vždy 2 - 3 veterinární pracoviště a srovnat zda jsou dg. totožné? Vím, že pes zrovna jako člověk je živý tvor, ale domnívám se, že kdyby se něco podobného stalo lékaři v porodnici, tak by z toho byly soudy a odškodňování a v případě veterináře se vrátí 500 Kč za ultrazvuk a konstatuje se, že jsme jen lidi. Prosím o radu jak postupovat příště. Fenky sheltie mám 2. Obě čtyřleté. Druhá fenka očekává štěňátka za 3 týdny a já mám samozřejmě obavy. Předem velice děkuji za odpověď Mgr. Alena Otrubová


    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,
    obecně doporučuji nakrytou fenu sonograficky vyšetřit 25.-30. den březosti, toto vyšetření opakovat kolem 50.-55.dne březosti (možno podstoupit i RTG vyš. dutiny břišní). Těmito vyšetřením lze zjistit přibližný počet plodů, jejich velikost a životní funkce. Začátek porodu lze odhadnout měřením bazální rektální teploty. Ještě před porodem doporučuji zjistit veterinární pracoviště, kde se touto problematikou rutinně zabývají a být s tímto pracovištěm v kontaktu. V případě komplikací neprodleně navštívit toto pracoviště.

    Zdraví Dr. Snášil

    Vážená paní magistro,

    Váš dotaz je spíš stížnost než opravdový dotaz. Popisujete situaci značně nemilou. Nedovolím si dělat jakékoliv závěry,neboť neznám popisovanou událost z jiné než z Vaší strany. Obecně bych na Vaše místě pro příště vyhledal asi jiného poskytovatele služeb. V tomto případě veterinárních. Jsou veterinární pracoviště, která se více specializují na malá zvířata a rovněž veterinární lékaři, kteří se specializují na sonografickou diagnostiku více než jiní. U takových máte pochopitelně mnohem menší pravděpodobnost diagnostické chyby.

    Zdraví Ondřej Rychlík

 
Komora veterinárních lékařů České republiky