Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie
Zobrazuji stranu 49 z 220 (záznamy 241 až 245 z celkových 1100)
Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,
účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.
Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.
Děkujeme za pochopení
- Varkočková2013-04-24 23:58:32127.0.0.1Dobrý den, chtěla bych poradit, co dělat, když byl naší 6-leté fence bernského salašnického psa diagnostikován nádor na plících blízko srdce. Fenka přestala před deseti dny přijímat potravu, nejdříve jsem to přisuzovala falešné březosti, ale druhý den začala kašlat a ztěžka dýchala. Šli jsme tedy k veterináři, kde jí provedli sono dělohy, zda nejde o infekci a dostala injekci prednisonu a recept na ATB Amoksiklav. Ty jsme podávali od následujícího dne, ale ani třetí den po brání léků nedošlo k výraznému zlepšení, takže jsme šli k vet znovu (pátek). Veterinářka odebrala krev a udělala RTG s tím, že výsledky budou v pondělí. Když jsem v pondělí volala, už jsme mluvila s druhým veterinářem, zkušenějším, ke kterému chodíme dlouhá léta. Ten mi řekl, že na RTG je nález, ale snímek není jasný a chtěl by ho provést znovu, protože chce vyloučit onkologický problém. V krvi našli zvýšenou hladinu bílých krvinek. Druhý den jsem šla i s fenkou na rentgen. Doktor mi popsal nález z krve, upřímně jsem tomu moc nerozuměla, ale řekl, že látky, které by mohly ukazovat na přítomnost nádoru jsou v normě, zvýšené byly jen leukocyty. Pak fenku poslechnul, prohlédnul a tvrdil, že na poslech se fenka nejeví tak, jak to vypadá na RTG. Pak mi ukázal nepovedený RTG, které mi popsal, a ukázal, kde vidí problém a proč chce RTG zopakovat. Druhý den mi měl volat výsledky RTG s tím, že mi naznačil, že v případě nádoru by doporučil eutanázii. Večer toho dne začala fenka znovu žrát a dokonce i s chutí. Doktor volal druhý den a potvrdil nález nádoru velikosti vejce na plících blízko srdce. Pak mi řekl, že až se s fenkou rozloučíme, tak ji máme nechat utratit. Byla jsem v šoku, takže jsem ze sebe moc otázek nedostala, pořád jsem čekala, že mi třeba nabídne návštěvu v ordinaci pro objasnění, ale jediné, co mi řekl bylo, že neví jak dlouho to bude trvat, a že může dojít k zástavě srdce nebo se fenka bude dusit a trápit. Zatím to tak není, má sice kašel, dokonce i jíst už začala, sice jen vařené nebo maso z psích konzerv, ale žere. Dále máme podávat Prednison a Euphyllin a čekat co bude. Fenka je hodně zesláblá tím, jak nežrala a tak se snažíme, aby trošku zesílila a ještě stále neztrácíme naději, proto také píšu sem, abych poprosila o radu, jestli je možné zkusit ještě cokoliv, co by její život prodloužilo, samozřejmě tak, aby se netrápila. Přijde mi to strašně radikální řešení a celkově hodně rychlý vývoj situace a nechci se v ničem ukvapit. Chtěla bych si vyžádat RTG snímky a výsledky krve a poradit se i jinde, ale nevím, zda to nebude problém. Každopádně děkuji moc za odpověď.
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená paní,
nález solidního útvaru v plicích je vždy alarmující, ale nemusí být finální, I kdyby se jednalo o nádor, záleží na jeho lokalizaci, typu a agresivitě, jak bude škodit. RTG vyšetření slouží k orientaci, zkuste se domluvit na další diagnostice , hledání případných metastáz.. Pokud by nebyl jiný patologický nález, lze ještě zvážit i vyjmutí nádoru. Pokud by nebylo možné chirurgické ani chemoterapeutické řešení, pak bych postupoval podle aktuálního stavu psa, důležitá je jeho spokojenost, zda žere, prosperuje, nemá bolesti – vše ostatní je podružné.
MVDr. Lubomír Hošek - Radka Kadlecová2013-04-24 09:54:37127.0.0.1Dobrý den, doslechla jsme se, že se v ČR začala u divokých prasat objevovat Aujeszkyho choroba, která je neléčitelná. Je tu i možnost nakažení psa. Ráda bych věděla, jestli je nějaký přehled kolik psů jí bylo nakaženo a co dělat jako prevenci. Se psem do lesa chodíme (není lovecký), většinou je na vodítku, ale sežere na co přijde (exkrementy). Jak dochází k nákaze a je tato nemoc přenosná i na člověka?
Odpovídající: MVDr. Jan BernardyAujeszky
Aujeszkyho choroba neboli pseudorabies je infekční virové onemocnění, které poprvé popsal v roce 1902 profesor Aujeszky v Maďarsku u skotu. V seznamu nákaz Světové nákazové organizace (OIE)je zařazena mezi nebezpečné nákazy společné více druhům zvířat. Její přenos na člověka není v současnosti potvrzen, starší zdroje tuto možnost připouští s tím, že se projevuje jen velmi mírnými příznaky (udává se např. svrbění dlaní). Zejména pro psy však jde o smrtelné onemocnění s nervovými příznaky podobnými vzteklině (odtud pojmenování Pseudorabies). U prasat je nákaza považována za natolik nebezpečnou (i když pro starší zvířata nikoli smrtelnou), že byla v chovech hospodářských zvířat v ČR eliminována a od roku 2004 naše území je uznáno za prosté této nákazy (rozumí se v hospodářských chovech). Přesto probíhá kontrola protilátek u porážených prasnic a v některých případech zmetání, aniž by bylo onemocnění u porážených prasat zjištěno.
Jiná je situace u divokých prasat. Monitoring zastřelených zvířat, provedený inspektory Státní veterinární správy, prokázal téměř 40% promořenost! V prosinci min. roku byla choroba zjištěna u loveckého psa na Olomoucku. Vakcinace proti této virové chorobě dosud u psů není možná, ačkoliv oba domácí výrobci vakcín na vývoji pracují. Vakcíny pro prasata, kterých bylo použito při ozdravování území nelze použít, protože jsou pro psy rovněž smrtelné. Přenos na psa z čerstvého trusu divočáka je možný, pouze však z výkalů několik dnů starých. O aktuální nákazové situaci ve Vašem regionu se informujte u svého veterinárního lékaře, který je ve spojení s inspektory Státní veterinární správy.
MVDr. Jan Bernardy, Ph.D - Petra Tomšejová2013-04-18 08:03:10127.0.0.1Dobrý den, mé fence bernského salašnického psa, 7 let, nekastrovaná, neměla štěňata a mívá často falešnou březost, se udělal cca před 2 týdny po falešce malý nádorek na mléčné žláze, velikost do 0,5 cm, ohraničený. Chtěla bych se zeptat, jestli je možná nějaká diagnostika jestli se nejedná o zhoubný nádor. Můj vetmi doporučil počkat a sledovat jestli neporoste, ale vzhledem k metastazování rakoviny. Děkuji Petra Tomšejová
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená paní Tomšejová,
nádory na mléčné žláze patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u psů a asi polovina z těchto nádorů bývá klasifikovaná jako zhoubné. Platí obecný uzus, že nádorky nad 0,5 cm už mohou mít metastatický potenciál a je doporučováno všechny nádorky v období velikosti 0,5 – 3 cm odstranit a diagnostikovat. Nádorky na 3 cm už jsou označované jako rizikové a jejich metastatický potenciál roste geometrickou řadou. Vzhledem k tomu, že pouhý odběr vzorku na histologii představuje asi 2/3 činnosti normálního solidního odstranění mléčné lišty, doporučuji svým klientům, abychom v tomto věku rovnou odstranili minimálně ¼ z mléčných oddílů, a poté posíláme z exstirpátu vzorek na histologii. Takto se při jedné narkóze provede jak ošetření, tak diagnostika a na základě histologického vyšetření lze solidně stanovit i prognózu.
MVDr. Lubomír Hošek - Sojkova2013-04-18 06:29:06127.0.0.1Dobrý den, je nutné registrovat petpas, když mám registrovaný čip? Děkuji za odpověď, Sojková
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená paní Sojková,
princip je následující - vy si můžete nechat označit psa čipem a zaregistrovat ho v některém z registrů čipovaných psů. Tyto registry jsou majetkem soukromých osob a fungují na komerčním základě. V rámci služby registrace nabízí někdy i další služby , jako je pojištění psa, aktivní hledání při jeho ztrátě apod. Výjimkou jsou některá měst ( např. České Budějovice ), která mohou čipování nařídit obecní vyhláškou. Jinou věcí je petpas, který slouží jako průkaz identity konkrétního psa a je povinný pro každého psa ( případně kočku a fretku ), který opouští Českou republiku. V něm je uvedeno číslo čipu, poslední vakcinace proti vzteklině a případně další zdravotní potvrzení. Tento petpas může vydat pouze veterinární lékař, který má povinnost všechny výše uvedené skutečnosti verifikovat a dále má povinnost zaregistrovat pas v registru pasů, který je povinný a jedinečný a ze zákona ho spravuje Komora veterinárních lékařů ČR.
MVDr. Lubomír Hošek - petra slanska2013-04-15 16:54:16127.0.0.1Dobré odpoledne ráda bych vás požádala o radu. Máme u babičky pejska Rexe již delší dobu viděl na jedno oko během týdne přestal vidět i na druhé které má zarudlé takže už bohužel nevidí vůbec a to oko má červeně zarudlé je mu 15let stále dobře jí a výborně se pohyboval běhal skákal a teď díky tomu je chudák dezorientovaný a bojí se i ven jak nevidí tak by mne zajímalo jestli je možnost že ještě uvidí a může to být zánět nebo si svou daň vybralo staří jelikož se bojí do auta tak bysme museli veterináře zavolat k našim, děkuji.
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená slečno Slánská,
obávám se, že se návštěvě veterináře nevyhnete. Syndrom tzv. červeného oka zahrnuje několikero diagnóz, které většinou nelze stanovit bez komplexního vyšetření za použití přístrojů, které většinou nejsou přenosné. Takže se informujte na nejbližšího veterinárního oftalmologa a nechte pejska brzy vyšetřit, protože většina těchto onemocnění je velmi bolestivá a neléčený pes se trápí.
MVDr. Lubomír Hošek