Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 50 z 220 (záznamy 246 až 250 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Zbyněk J.
    2013-04-15 16:01:54
    127.0.0.1
    Prosím o uvedení příznaků, metody dg dilatace pr. síně srdeční u psa, léčebný postup a opatření. Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Zbyněk,

    rád bych Vám podrobně odpověděl, ale bohužel rozsah poradny mi nedovoluje obšírnější odpověď. Odkazuji Vás tedy na Kirk´s Current of Veterinary therapy, dále na učebnici Svoboda - Nemoci psa a kočky. Zvláště povedené a nadčasové informace najdete také v učebnici Etinger - Veterinary internal medicine.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Magda
    2013-04-15 09:20:10
    127.0.0.1
    Dobrý den, pořídili jsme si štěně (fenku) velkého švýcara a v 6 měsících začala kulhat na přední nohu. Kulhání trvalo přes 2 týdny a spíš se zhoršovalo, tak jsme nechali udělat RTG. Veterinář diagnostikoval OCD ramen a doporučil operaci - s tím, že onemocnění je sice v počátcích, ale nález nikdy nebude lepší a bude lépe operovat co nejdřív, dokud má štěně dobrou regenerační schopnost. Neměla jsem důvod mu nevěřit, tak jsem nechala odoperovat první nohu. Teď jsem ale slyšela, že někdo měl taky u štěněte OCD a nechali to být, jen podávali preparáty na výživu chrupavky a v roce a půl nechali udělat znova RTG, nález byl negativní a pes byl uchovněn. Je to možné? Mohla jsem se s tou operací unáhlit? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    spontánní odhojení osteochondrózy (OC) ramenního kloubu je možné za dodržení několika zásad: nesmí se jednat o OCD (disekující OC - část chrupavky je již odloučena, pes musí být v absolutním klidovém režimu nejméně 8 týdnů, onemocnění se musí detekovat okolo 5-6 měsíce stáří.

    Za svou 32 letou praxi chirurga si vzpomínám pouze na pár těchto spontánně zhojených OC, naprostá většina případů OCD se musí nakonec řešit chirurgicky.

    zdraví
    MVDr. Milan Snášil, CSc
  • nemcikova pavla
    2013-04-12 17:39:08
    127.0.0.1
    Dobrý podvečer, chtěla by jsem se zeptat proč můj 9 měsíční yokšir odmítá granulky. Krmím roajalkami, poslední dobou musím do misky přidávat i maso, jelikož samotné granule odmítá můžete mi poradit, děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Němčíková,

    u podávání každého monotoního krmení dochází během času k chuťové únavě, zkuste chvíli změnit značku. Občasné použití nějakého ochucovadla ( maso, polévka, konzerva ) je také možné, ale pozor na překrmování. Také si musíte být vědoma ztráty exkluzivity takto upraveného krmiva - pes může dostávat méně živin , než očekáváte od kvalitního krmiva, případně může reagovat alergicky právě na ochucovadlo. Někdy také pomůže na zvýšení chutnosti granule před podáním navlhčit.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Stana K.
    2013-04-10 18:21:09
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla jsem se vás zeptat ohledně zvracení žluté pěny můj pejsek Charlie je mu 1 rok včera zvracel třikrát a dnes jen jednou žlutou pěnu. Nevím s čeho to může být? Normálně jí a pije a hovínka má tuhé. Krmím ho ProPlan. Mám o něj starost nemá ani teplotu a je čilí. Děkuji za rychlou odpověď. Kováčová

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    vážená paní Kováčová,

    zvracení je svým způsobem samoléčba, pes se zbavuje něčeho nežádoucího. Jinak se samozřejmě zvracení nedá řešit po internetu, neb může být také příznakem cizího tělesa, nafouklého žaludku, akutního zánětu žaludku, onemocnění ledvin či jater. Pokud stav zvracení přetrvává, je potřeba důkladného vyšetření.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Eva Kroutilová
    2013-04-09 13:10:10
    127.0.0.1
    Vážení, obracím se na vás s prosbou o radu ohledně naší 2,5 let staré fenky středoasiata. Asi v roce prodělala střevní infekci - průjem a nechutenství. Po vyšetření krve, stolice, sona a rentgenu byly zjištěny vyšší jaterní hodnoty. Byla léčena antibiotiky, dietou a léky proti průjmu atd. Po kontrole krve byly výsledky v pořádku, přesto od té doby přetrvává nechutenství. Chodila jsem za ní s miskou a stále nutila k jídlu. Byli jsme u 5 vet. lékařů, nic nezjistili a dali antibiotika a nakonec prednisson. Ten jsme pomalu vysadili, protože se nám tato volba nelíbila. Dávali jsme syrovou, vařenou stravu a granule superprémiové řady. Vždy jedla chvíli a museli jsme měnit. Na rady nechat hladovět, střídat stravu, kombinovat maso s granulemi atd. se nám nic neosvědčilo. Po hárání začala baštit granule a opět žere málo a z ruky. Prosím o radu ohledně způsobu krmiva a postupu jak krmit, aby vůbec jedla. Chovatelka nám řekla, že středoasit svojí mentalitou klidně přestane žrát a nic ho nedonutí. To nás vyděsilo. Pokud vám čas dovolí mi napsat radu jak na to, budu velice vděčná. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Kroutilová,

    těžko vám radit, příčin může být mnoho a vy jste vyčerpali většinu možností. Zásadní je fenu pravidelně vážit a sledovat, zda hubne či ne - někdy u velkých psů v dospělosti dochází k radikálnímu snížení potřeby jídla, ale psovi to stačí. Dále je dobré mít jistotu, že je zdráva - u onemocnění jater je nechutenství velmi častým příznakem. Takže pokud je fena důkladně vyšetřená, objektivně bez nálezu a nehubne, je aktivní a vypadá zdravě, pak není třeba řešit snížený příjem krmiva, byť jí velmi málo a s nechutí. Pokud splňuje vše, ale hubne, pak je potřeba hledat ochucovadla. Především zkoušejte granule, které jí budou chutnat, případně přidávejte konzervy či syrové maso. Někdy pomáhají preparáty na povzbuzení peristaltiky ( předepíše vám je váš veterinární lékař ). Také funguje vzácnost jídla - dává se často - 2 -3x denně, ale jen na chvíli ( chceš - nechceš, pryč s ním ), funguje i konkurence - přítomnost jiného psa při krmení ( bezpečnost !! ) je také dobrým stimulem k jídlu. Samozřejmě zkušenosti ostatních chovatelů tohoto plemene jsou určitě k vyslechnutí, ale i tyto rady doporučuji konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky