Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 53 z 461 (záznamy 261 až 265 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Hana Remeňová
    2015-01-09 21:27:44
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné ponechat u importovaného psa jeho stávající pet pas, nebo bude nutné zažádat o výměnu za český. Pes je registrován u ČMKU ale nevím zda je povinné zažádat o změnu pet pasu. Moc Vám děkuji Remeňová

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Remešová,

    Pet-pas je univerzální dokument platný a jednotný v celé evropské unii. Někdy bývá problém se změnou majitele, pokud by tato změna nešla provést ani vašemu veterinárnímu lékaři, ani by vám ji nebyl ochoten zařídit prodávající a nebo veterinární lékař, který pas v jiné zemi vystavil, pak je většinou jednodušší si nechat u nás vystavit nový pas. Dovoluji si vás upozornit, že pokud si necháte vystavit nový pas ( což je naprosto legální řešení), nelze do něho přenášet potvrzení o očkování proti vzteklině a musíte podstoupit nové očkování až po vystavení pasu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Filip Špaček
    2015-01-09 16:08:38
    127.0.0.1
    Dobrý den máme doma asi 5 měsíců starou agamu vousatou včera sežrala 2 červi dnes jsem ji našel na zemi na písku na zádech nemůže se otočit a je nafouklá nevíte co by to mohlo být když tak nějakou radu?

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Špaček,

    ze 2 červů se agama nemůže přežrat a neměl by nastat žádný problém. Otázkou ale zůstává, jak je vaše agama velká (velikosti se mohou lišit podle postavení ve skupině i podle pohlaví). Současně je nutné posoudit její celkový zdravotní stav a chovatelské podmínky. Velké nebezpečí pro agamy představuje podestýlky, kterou může zvíře sežrat současně s hmyzem, a může způsobit závažné až život ohrožující ucpání střev. Každopádně je nutné agamu vyšetřit u veterináře na specializovaném pracovišti.

    Hezký zbytek dne
    MVDr. Lubomír Hošek

  • Martina
    2015-01-08 23:32:00
    127.0.0.1
    Dobrý den pane doktore, máme 9 letou fenku pudla a zhruba před rokem nám diagnostikovali cukrovku. Píchali jsme ji 24 jednotek jednou denně a krmíme též jednou denně. Na kontrolu krve chodíme vždy jednou za měsíc. Krmíme ji kuřecím masem s rýží nebo ovesnými vločkami. Nyní nám fenka začala dost pít a počůrávat se doma, což nikdy nedělala a po kontrole u veta nám byl cukr zvýšen již na 30 jednotek. Chci se zeptat, zda je lepší fence inzulín podávat 2x denně a jak je to poté s krmením a dávkováním - zda dávku rozdělit na 15 jednotek ráno a 15 večer? Váží 6-7 kg. Děkuji velice za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Martino,

    téma cukrovky je obrovské a nelze je šmahem vyčerpat odpovědí v poradně. Dávky inzulínu dáváte již značně enormní, takže je čas se zastavit a provést důkladnou revizi. Doufám, že už je fenka vykastrovaná, dále doporučuji důkladné interní a endokrinologické vyšetření vč. sonografie, aby bylo možno vyloučit jiné primární onemocnění než DM nebo další konkurenční onemocnění. Určitě je také nutno stanovit glykemickou křivku ( počítejte ve vašem komplikovaném případu i s několikadenní hospitalizací ). Teprve poté je možno vytvořit odpověď na vaše otázky a stanovit nové dávkování, případně jiný lék a nové schéma krmení a denního režimu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Hana
    2015-01-07 12:47:04
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám asi půl roční kočičku. Koupila jsem jí antikoncepční pilulku Androcur. V den kdy jsem jí chtěla pilulku dát jsem ji přistihla s kocourem v tom nejlepším. Chtěla jsem se zeptat jestli jí můžu pilulku i přes to dát? Volala jsem 2 veterinářům a oba názory se liší. První tvrdil, že už se nedá nic dělat, jedině kastrace a druhý říká, že to do 14 dní nevadí a mám pilulku podat. Tak nevím. Děkuji za odpověď. Hanka

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,
    Vaše prvotní informace o účinku preparátu  Androcur byla mylná. Androcur je přípravek, který potlačuje zevní projevy říje, rozhodně nepůsobí antikoncepčně. Nebrání ovulaci (u kocourů tvorbě spermií), jen mírně potlačuje libido a tím i člověku nepříjemné mrouskání. V dané situaci  po nakrytí s možným zabřeznutím je vhodné navštívit zvěrolékaře, který Vám doporučí další postup. V žádném případě už Androcur nepodávejte.

    MVDr. Květoslava Mahelková

  • Václav
    2015-01-07 08:54:18
    127.0.0.1
    Pěkný den, máme 4 jednodenní mláďátka osmáka degu. Bohužel - dnes samička, které se mláďátka narodila uhynula. Je možné a jakým způsobem mláďátka udržet při životě?

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    umělý odchov mláďat hlodavců může být hodně náročný. Je třeba podávat po 2-4 hodinách mléko – nám se osvědčilo udělat hustší koncentraci mléka pro koťata a přidat trochu žloutku a mrkvovou šťávou a trochou vincentky. Bohužel správná kombinace nemusí ještě zaručit úspěch. Nejkritičtějším obdobím v odchovu je prvních pár dní a pak kolem 4.týdne, kdy přechází mláďata na pevnou stravu. Bohužel i když se Vám podaří mláďata odchovat, mohou být takovýto jedinci citlivější na infekce, ale mohou být také úplně v pořádku. Je nutné sledovat během odchovu vyprazdňování a přibývání na váze.

    Je to náročné, ale takto odchovaná mláďata jsou velmi mazlivá a socializovaná vůči lidem.

    Hodně úspěch s odchovem

    MVDr. Zlatka Hošková

 
Komora veterinárních lékařů České republiky