Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 57 z 461 (záznamy 281 až 285 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Jana S.
    2014-11-25 09:47:24
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na očkování dospělé kočičky. Asi v 5 měsících byla jednou očkována vakcínou Biofel PCHR, poté jsme byli za panem doktorem až po roce. Nyní uplynul další rok a nechali jsme ji opět očkovat. Dočetla jsem se, že je ale nutné očkování provést 2x za sebou po 3 týdnech, je to pravda? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Jano,

    základní očkovací schéma je aplikace Biofelu PCH v 8-10 týdnech , přeočkování vakcínou Biofel PCHR po 3. měsíci věku. Následné přeočkování za 1 rok , dle výrobce s pravidelným přeočkováním po 1 roku.  U vaší kočičky nebylo dodrženo schéma vstupního očkování, ale vhledem k opakovanému očkování lze s vysokou pravděpodobností očekávat, že kočka je vakcínou chráněna (jistotu by jste získala vyšetřením krve na protilátky). S vaším lékařem zvažte epizootologická rizika chovu vaší kočky, pokud by byla vysoká, pak lze zvažovat i použití základního očkovacího schématu i u starší kočky.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Monika Nespjaková
    2014-11-23 06:41:54
    127.0.0.1
    Dobrý den. Prosím o radu naší 6leté fenečce se udělaly v očích ve uprostřed malé šedivé flíčky má je úplně stejně položené v obou očích jedno oko půl roku a druhé oko asi měsíc. Na očkování teď v pátek jsem to řekla veterináři a ten mě oznámil že časem oslepne a že se s tím nedá nic dělat prosím vás opravdu se s tím nedá nic dělat byt aspoň zpomalit tento proces. Moc vám děkuji za odpověď a přeji krásný den.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Nespjaková,

    samozřejmě je nutno navštívit veterináře – specialistu – oftalmologa – viz https://old.vetkom.cz/ordinations/dvo, který vám sdělí přesnou diagnózu.

    Z dotazu není jasné, jestli se jedná o změny na rohovce nebo na čočce nebo případně někde jinde. Mohlo by se jednat buď o dystrofii rohovky nebo o kataraktu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Denisa
    2014-11-22 18:31:57
    127.0.0.1
    Dobrý den, měla bych dotaz na registr čipů u komory veterinárních lékařů. Pes má čip i petpas registrován na komoře. Pokud by však došlo k jeho ztrátě a nálezce by kontaktoval komoru, jaké informace by mu byly sděleny? Jde mi o to, jestli registrace čipu na komoru veterinárních lékařů je dostačující nebo je nutné si psa registrovat i sama do jiných registrů. Pokud se zde nachází jen jméno čipujícího veterinárního lékaře a ne mé, pak je to nedostatečné.

    Odpovídající: Sylva Skálová

    Dobrý den,

    pokud má pejsek čip i pas a je registrován v registru petpasů, který spravuje KVL ČR je tato registrace dostačující i pro případné dohledání majitele.

    V případě ztráty a následného nálezu zvířete je u nás majitel dohledatelný a, pokud má uvedeny všechny potřebné údaje, bez problému ho můžeme kontaktovat.

    S pozdravem
    Sylva Skálová
    KVL ČR, Palackého 1-3, 612 42 Brno
    tel.: 549 256 407, 775 555 109, 724 281 610
    sylva.skalova@vetkom.cz

  • slana j
    2014-11-20 09:13:58
    127.0.0.1
    Máme po kastraci fenky, 2 den. Důležitější jako samotný oper. výkon je dobrá kvalitní anestézie, a pooperační péče, prosím, v čem spočívá ta pooperační péče, aby nebylo nic důležitého a zásadního opomenuto a co, kromě lékařských preparátů může sám majitel udělat? Fenka sama nechce pít, jí už normálně, s chutí, ale k misce s vodou nejde, tudíž jí dávám stříkačkou po malých troškách vodu. Děkuji za odpověď. Slaná

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Slaná,

    pooperační péče o kastrovanou fenu je jednoduchá - první dny ji rozmazlovat, já říkám , nabízet vybrané lahůdky, aby se rozjedla. Pokud nepije, je dobré nabízet vodu stříkačkou, někdy pomůže vodu osladit, nebo přidat trochu mléka, většinou se rozpijí bez problémů. Dále je doporučitelné chodit na časté , krátké vycházky, raději na vodítku, aby nedošlo k prudkým pohybům. Je dobré zamezit střetům s ostatními psy nebo divokým hrám s mladými psy. Ránu ošetřujte dle pokynů lékaře, každý má své postupy a nechci do nich vstupovat. Obecně doporučuji 3. den po operaci kontrolu u lékaře, 10. den se většinou vytahují stehy, s jakoukoli abnormalitou se neváhejte kdykoli obrátit na operatéra.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • SLANÁ J.
    2014-11-11 21:48:12
    127.0.0.1
    Děkuji za odpověď, pane doktore. Ano máte pravdu, kritéria jsou důležitá, a můj dotaz byl, kde se dá zjistit, nemyslím sousedy atd., ale někde se přece musí vést informace o daném veterinárním zařízení, jestli zde opravdu běžně provádějí operativní úkony a to nejen povrchové, jak paní doktorka popsala u operace ml. žlázy ale i ty složitější, jak paní doktorka označila kastraci. Veškeré recenze jsou 100% ale bez přesného popisu problému, který byl léčen. Člověk si má možnost vybrat, do jakých rukou se svěří, resp. svého zvířecího miláčka, ale potřebuji jediné, zda veterinární lékařka (obecně) nemusí mít s kastrací velké zkušenosti, nebo-li minimální a přesto může být vynikající. Toto jediné by mě zajímalo a prosím o radu, kde by mi tuto informaci - obecnou- mohli poskytnout. Děkuji Slaná

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Slaná,

    musím vás zklamat, ale podobnou informaci se nikde nedozvíte. Veterinární lékaři nejsou napojeni na pojišťovny, nikde neexistuje seznam úkonů, které již doktor provedl. Například pokud půjdete na soukromou plastiku, také tam se dozvíte až po stovce úkonů, že jich mají stovky za sebou, ale i tito lékař někdy začínali.  Prostě seznam, kolik zákroků daný doktor provedl a jak je úspěšný, nikde neexistuje ani ve veterinární, ani v humánní medicíně. Takže vás nasměruji zpět k dříve uvedeným kriteriím hodnocení daného pracoviště.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky