Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 64 z 220 (záznamy 316 až 320 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • HAKOVÁ MICHAELA
    2012-09-08 18:12:05
    127.0.0.1
    Dobrý den, přivezli jsme si štěňátko a je velice zablešené, až z toho brečí: je narozeno 3.8.2012 tedy malé jak mu mohu já pomoci? čím ho mám postříkat? a pokud půjdu k lékaři kolik budu platit? Děkuji Haková

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    pro odblešení (i odčervení) malého štěněte doporučuji koupit vhodný přípravek výhradně u veterinárního lékaře. Přečtete-li si záhlaví této poradny jistě seznáte, že Vám nemohu doporučit žádný konkrétní přípravek. Ceny u veterinárních lékařů jsou smluvní, takže na cenu se musíte zeptat tam, kam se hodláte vypravit.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • HJU
    2012-09-04 11:56:18
    127.0.0.1
    Vlastním staršího pejska, 15 let, pouliční směs. Trpí srdeční nemocí, nemůže dýchat, počurává se všude. Bere léky na srdce a odvodnění. Operace srdce je možná, ale nemusí to přežít. Zřetelně trpí. Požádal jsem lékaře o provedení eutanázie, ale několikrát mně bylo řečeno ne, musí se léčit. Prošel jsem Váš portál nikde jsem nenašel zmínku o eutanázii, za jakých podmínek se provádí, zda ji může lékař odmítnout, když ji požaduji a jak je to řešeno legislativně. Zvíře je z právního hlediska věc, vím, že je to hrozné a majitel s ní může zacházet (možná jak chce). Lékař - veterinář - jakým způsobem poskytuje služby ? Musí poslechnout vlastníka zvířete, když chce eutanazii ? Lékař je placená služby a tak by se měl podle toho chovat. Kolik stojí eutanázie ? Můžete této neblahé poslední cestě zvířete věnovat celou rubriku? Co potom po eutanazii s pejskem ? Jak je legislativně řešen vztah lékaře a vlastníka zvířete? Podle Obchodního zákoníku, jedná se o věc movitou... Překvapuje mně, že v komoře nemáte žádného právníka. Jsou to velmi zajímavé oblasti konce života zvířete, odborná literatura na ně upozorňuje, ale všichni se jím vyhýbají. Až dojde na realitu, je pozdě. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den,

    eutanázie zvířete je velmi citlivou oblastí výkonu veterinární služby a klade vysoké nároky na zúčastněné osoby, kterými jsou zpravidla zúčastněný majitel zvířete a vlastní odborný úkon provádějící veterinární lékař. Jelikož je pro obě strany její provedení vždy stresující, je nadmíru žádoucí tento zákrok opravdu zodpovědně zvážit a přistoupit k němu po vyčerpání všech možností zachovat  životní komfort zvířete korespondující s faktickým zdravotním stavem, odhadnutelnou mírou existující bolesti a předpovědí možného návratu fyziologických funkcí k přijatelnému dalšímu životu.

    Z pohledu platné legislativy je veterinární lékař především povolaným ochráncem zvířat a "Profesním řádem Komory veterinárních lékařů České republiky" je zavázán mimo jiné k dodržování zásad profesionální etiky i vůči pacientovi , t.j.  zbavení bolesti, nemohoucnosti, nebo zbytečného utrpení.  Na druhou stranu je ale veterinární lékař při výkonu svého povolání zásadně svobodný. Může ošetření odmítnout, a to zejména tehdy, nabyl-li přesvědčení, že mezi ním a majitelem zvířete není potřebná důvěra. Dále musí však zejména majitelé zvířat respektovat  ustanovení Zákona 246/92 Sb. "Na ochranu zvířat proti týráním" , který považuje za týrání mimo jiné i vydání slabého, nevyléčitelně nemocného, vyčerpaného nebo starého zvířete, pro které je další přežívání spojeno s trvalou bolestí nebo utrpením, k jinému účelu než neodkladnému a bezbolestnému usmrcení.

    Mohou tak nastat situace, kdy se liší náhled veterinárního lékaře a majitele zvířete na aktuální zdravotní stav, prognózu dalšího vývoje a tedy i neodkladnost provedení eutanázie. Bohužel velmi často je i požadavek na provedení eutanázie motivován pouze ekonomickými aspekty majitelů zvířat, t.j. zpravidla neochotou pokračovat v medikaci, či uhradit zákrok, který by mohl dát šanci na další přijatelný život zvířete korespondující se stavem fyziologického opotřebení (stáří), bez další nadměrné bolesti (utrpení). V takovémto případě bude asi  zcela oprávněně většina veterinárních lékařů  odmítat provedení eutanázie, a nemůže na tom změnit nic ani situace, že podle platného znění Občanského zákoníku je zvíře v současné době považováno za věc.

    V oblasti cenotvorby za odborné veterinární úkony je veterinární lékař rovněž naprosto svobodný, takže i požadovaný honorář za eutanázii je věcí dohody mezi majitelem zvířete a veterinárním lékařem a může se tedy mezi pracovišti poměrně významně lišit. Svou roli hraje i jeho náročnost, nejen technická, ale i emocionální. Většina veterinárních lékařů k němu však přistupuje, jako k poslední službě živému tvoru a tedy i honorář je kalkulován citlivě.

    Na otázku co po eutanázii s pejskem Vám mohu sdělit, že prakticky existují pouze tři možnosti - zakopání pod zem na vlastním pozemku (cca 1m pod povrch s dezinfekční vrstvou na povrchu těla zvířete), odvoz asanační službou k dalšímu zpracování těla v asanačním ústavu, nebo spálení těla v krematoriu pro zvířata (Praha, Brno).

    Pokud jste přesvědčen, že Váš pejsek opravdu trpí bolestí, není možné jeho stav zlepšit a  jediným řešením je přikročit k eutanázii, kterou odmítá Váš veterinární lékař provést, pak nezbude, než-li se obrátit na jiného veterinárního lékaře s žádostí o revizi zdravotního stavu a návrh řešení.

    MVDr. Pavel Raška

  • Radek
    2012-08-28 08:40:42
    127.0.0.1
    Dobrý den, naší tříleté ohařce se před týdnem udělal na přezce (na vstupu, konkrétně na jednom z pysků) pupínek velikosti cca 5x5 mm, ten mírně rostl a potom praskl, poté se o něco zmenšil. Na dotek je měkký, nebolestivý, fenku neobtěžuje, jen když jí na něj sáhnu, tak si to chvíli líže. Vypadá to jako kulička polystyrenu, trochu mi to připomíná akné, i barvou. Mám to i vyfocené, ale odkaz na web bych zde asi neměl dávat (případně můžu dodat). Konzultovali jsme to s veterinářem, ten říkal, že by to měl být zánět chlupového váčku nebo ucpaná mazová žlázka. Neříkal nám ale, co bychom s tím měli dělat a popravdě nemáme s ním dobré zkušenosti, takže chci znát více názorů. Nevíte prosím co by to mohlo být? Setkali jste se s tím někdy? Děkuji. RB

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přečtete-li si záhlaví poradny, seznáte, že takto položený dotaz do této poradny nepatří! Nemyslím, že byste "to" měli nějak konzultovat! A to nejen s "Dr. Googlem", či jinými odborníky. Já doporučuji nechat fenu vyšetřit u veterinárního lékaře ke kterému máte důvěru, nejlépe u veterinárního dermatologa.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Jana
    2012-08-22 11:32:53
    127.0.0.1
    Dobrý den, Obracím se s prosbou na Vaše stránky. Sháním veterinární lékaře, kteří se zabývají problematikou reprodukce fen a mají nějaká zpracovaná data, která bych mohla použít ve statistice ve své diplomové práci. Prosím o pomoc na koho se případně obrátit. MVDr. V. jsem již kontaktovala. Moc by mi to pomohlo. Samozřejmé je věnování celé jedné diplomové práce a poděkování! Děkuji za jakoukoli Vaší odpověď a Váš čas!!!!

    Odpovídající: Nepřidělen

    Paní Dytrychová,

    pokud si přečtete záhlaví této poradny, zjistíte, že na tento dotaz Vám nemůže nikdo odpovědět.

    Děkuji za pochopení
    Bronislav Kozák
    administrátor

  • zuzana
    2012-08-21 23:33:30
    127.0.0.1
    Dobrý den, mohu naočkovat březí fenu až druhou dávkou očkování proti herpes virusu - 10 dní před předpokládaným porodem, po krytí jsem to již nestihla a ráda bych aby případná narozená štěňátka byla proti herpesu imunní, mám totiž ještě jednu fenu a nyní náhle ve věku 14 dnů ji začala velmi překotně hynout štěňata a já se obávám nejhoršího - herpesu i když už štěňata měli obě - a to vždy bez jakéhokoli úmrtí, příznaky bohužel herpesu odpovídají, děkuji ZK

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přečtete-li si dobře záhlaví této poradny, seznáte že Váš dotaz pro ní není. Použití vakcíny je vyhrazeno veterinárním lékařům. A to i použití standardní, tj. dle příbalové informace. Veterinární lékař může použít vakcínu tzv. off label, na svoji odpovědnost. Pro takové použití musí mít důvod a musí být schopen si použití obhájit. To se týká i případu, kdy je ke zvážení zda primovakcinaci provést místo boosteru, když už to časově nevychází, aby byla navozena alespoň nějaká hladina protilátek, nebo už raději neočkovat a soustředit se na jiná preventivní opatření. Pravděpodobně by se rozhodoval, mimo jiné, na základě změření hladiny protilátek u feny. To je však také na delší diskusi a odborném posouzení.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky