PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní
Zobrazuji stranu 68 z 461 (záznamy 336 až 340 z celkových 2302)
Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,
účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.
Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.
Děkujeme za pochopení
- Kristýna2014-08-01 11:30:26127.0.0.1
Dobrý den, mám tříměsíční fenku RTW s PP, která byla špatně otetovaná (číslem sourozence), po přetetování do levého ucha je tetování nečitelné. Chci ji nechat očipovat (nahradit čipem tetování) - může očipování provést jakýkoliv veterinární lékař, nebo jsou k tomu určená pracoviště? Děkuji
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená slečno Kristýno,
čipování je drobný veterinární úkon, který vám může provést kterýkoli veterinární lékař. Důležité je, že také nese zodpovědnost, že souhlasí předvedený jedinec nečitelného tetovacího čísla s jedincem, na něhož byl vystaven průkaz původu. Proto bývá někdy při tomto čipování požadována přítomnost poradce chovu, který tuto skutečnost ověří. Informujte se proto u svého klubu, za jakých podmínek může být čipování provedeno.
MVDr. Lubomír Hošek - Sára Matternová2014-07-27 20:41:14127.0.0.1
Dobrý den, bohužel nevím, na jakou instituci bych se měla s mým dotazem obrátit, a proto budu velmi vděčná za jakoukoli informaci či snahu mi pomoci. Velice by mě zajímalo, jestli jsou k dispozici (či vůbec existují) záznamy o počtu vakcinovaných a nevakcinovaných psů, popřípadě proti kterým nemocem byli psi vakcinovaní a také o prodělaných nemocech proti kterým se běžně psi vakcinují (viz. níže) a jejich následná úspěšnost ve vyléčení. Jedná se především o nemoci: - Psinka (D) - Parvoviróza (P) - Hepatitida (H) - Leptospiróza (L) - Parainfluenza (Pi) - Borelióza (B) - Bordetella (Bb) - Tetanus (T) Dále by bylo zajímavé, pokud jsou v ČR zmapovány nákazové situace v určitých oblastech. A poslední dotaz: Jaké jsou nejčastěji používané (nebo jaké vy doporučujete) vakcinační schéma u psů v domácnostech a v útulcích či jiných podobných zařízení s větší koncentrací psů. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Sára Matternová
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážná paní Matternová,
Váš dotaz svým rozsahem přesahuje rozsah a smysl poradny, ale pokusím se alespoň o bazální informace. Z hlediska vakcinací se evidují na SVS pouze počty psů vakcinovaných proti vzteklině, ostatní vakcinace jsou nepovinné a centrálně se neevidují. Při hodnocení účinnosti vakcinací se vychází z nepřímých údajů, tj. z klinických studií účinnosti vakcín při jejich zavádění do praxe, odhadu počtu psů v republice a počtu prodaných vakcín na daném území. Z těchto údajů jsou stanoveny předpoklady, jaká je nutnost provakcinování daného území, aby došlo k eradikaci nemoci . Např. u vztekliny je požadovaná provakcinovanost 88 -95%, realita je kolem 85%, u základních, běžně vakcinovaných onemocnění je provakcinovnost populace 55-60% , přičemž u psinky je dostačující ke kontrole nemoci 60% provakcinovanost, u parvovirozy by byla žádoucí 83% atd. Vakcinační schémata se liší dle použitých vakcín a lokální nákazové situace, nelze jen tak obecně popsat jedno univerzální schéma, existují jen základní epizootologické a imunologické principy, které musí lékař provádějící vakcinaci dodržovat.
MVDr. Lubomír Hošek - Pavla2014-07-27 13:47:24127.0.0.1
Dobrý den. Prosím Vás chtěla bych se informovat mám činčilku déle jak 10let a je to samička. Asi měsíc zpět jsem zpozorovala na hlavě bouli o velikosti lískového oříšku a zvětšuje se to. Činčilka normálně jí i pije. Nevím v čem může být problém. Prosím tedy o radu zda se nejedná o nádor neboli něco závažnějšího. Hezký den Pavla
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená slečno Galová,
na dálku samozřejmě nelze rozeznat původ bulky. Po klinickém posouzení je potřeba cytologické, případně histologické vyšetření k přesné identifikaci problému. Teprve na základě důkladné diagnostiky může lékař posoudit závažnost problému.
MVDr. Lubomír Hošek - Magda2014-07-25 15:46:12127.0.0.1Dobrý den, mám 2 měsíční štěně čivavy a chci se zeptat zda potřebuje malá pas do Německa do Aue. Děkuji
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená paní Hodulová,
dvouměsíční čivava může cestovat pouze s matkou nebo ve skupině v režimu obchodování se zvířaty se zvláštním veterinárním potvrzením. Samotná čivava v rodině může v rámci turistického ruchu cestovat až od 3 měsíců věku , od kdy může být i vakcinovaná proti vzteklině Do Německa potřebuje platný pas s potvrzením o čipování a provedené vakcinaci proti vzteklině.
MVDr. Lubomír Hošek - Alena2014-07-25 08:35:41127.0.0.1
Dobrý den, našemu tříletému vykastrovanému a očkovanému kocourovi byl nalezen pravděpodobně postvakcinační sarkom. Bohužel je situace komplikovanější tím, že jsme před cca 4 měsíci zjistili, že je FeLV pozitivní (nyní čekáme na výsledek přetestování, ale jeho nevlastní sourozenec na komplikace způsobené FeLV právě před cca 4 měsíci zemřel). Kocourek od doby diagnostikování FeLV pravidelně užívá Plerasan na podporu imunity. S naší veterinářkou zvažujeme další postup, jestli by chirurgický zásah v jeho případě situaci spíše nezhoršil. Nemáte nějakou zkušenost, jak v tomto případě pokračovat a případně co doporučit? Děkuji.
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekDobrý den,
FeLV je docela zákeřná nemoc v tom, že pozitivní test může být dlouho před tím, než se projeví samotné onemocnění. Proto je otázkou, zda jste u testovali vašeho kocourka jen na podnět úhynu jeho bratra nebo kvůli nálezu z hematologického vyšetření. Pokud to byl náhodný nález, je celkově zdráv a jeho krevní obraz je v pořádku, asi bych odstranění postvakcinačního sarkomu doporučil, dokud je operabilní. Do budoucna bych dále nedoporučoval vakcinovat a naopak doporučuji pravidelné kontroly krevního obrazu a celkového zdravotního stavu. I přesto zůstává v obou případech prognóza velmi opatrná.
MVDr. Lubomír Hošek