Zvolená kategorie: Hlodavci
Zobrazit všechny kategorie
Zobrazuji stranu 7 z 48 (záznamy 31 až 35 z celkových 240)
Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,
účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.
Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.
Děkujeme za pochopení
- Kamila2015-01-22 10:44:42127.0.0.1Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o radu. Jsem chovatelkou zakrslých kuních modrých králíků (chov ve vnitř. nevytápěných prostorech v králikárnách). Již rok se u dvou jedinců (chovný samec a samice-jeho potomek) potýkám s kožním problémem. V oblasti pod krkem se objevují lysá místa, nejdříve mokvavá, potom strup a když se zahojí, okamžitě se objeví vedle ložisko nové. Až teď po roce byl proveden stěr z kůže a byl diagnostikován Staphylococcus aureus ++ s citlivostí: Colistin r, Enrofloxacin C, Neomycin C, Oxyteracyklin C, Bacitracin C, Gentamycin C, Streptomycin C. Paní doktorka nasadila týdenní léčbu ATB ve formě kapek, po ní byl asi 14 dní stav lepší, ale pak stejné. Nyní zkouším kožní sprej Alamycin aerosol oxytetracyclini hydrochloridum, který se zdá být účinnější ale stále se objevují nová místa. Nikdo ze čtyř veterinářů, které jsem navštívila se s tímto problémem nesetkal a nedokázal mi poradit. Chtěla jsem se zeptat, zda se dá tento stafylokok vůbec vyléčit? Zvířata jsou jinak zdravá, nejeví žádné známky nemoci. Dále by mě zajímalo, jak se stafylokok mezi zvířaty šíří, zda se mám obávat nákazy zdravých jedinců. Mohu samce ponechat v chovu nebo je tato nemoc dědičná? Zkoušela jsem i přírodní léčbu a ošetřování míst propolisem, tee trea, odvar z lichořeřišnice… vše pouze zmírní projevy ale nevyléčí. Králíci mají čistou podestýlku. Dále mě ještě napadlo, jestli se nejedná i o souvislost s alergií na nějakou složku stravy. Moc děkuji za odpověď, budu velmi vděčná za každou radu.
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená paní Dlouhá,
případ není jednoduchý a obávám se , že ho nevyřešíme pouhou poradou . S. aureus se může objevovat i u králíků, a bohužel jsou i zde popsány tzv. MRSA kmeny – methicilin rezistentní S. aureus. Je nutné vyloučit predispoziční faktory, které mohou napomáhat při vzniku vlhké dermatitidy – je potřeba důkladně vyšetřit zejména zuby, provést analýzu moči a kompletní rozbor krve, příp. zvážit RTG vyšetření skeletu a břicha. Po vyloučení těchto predispozičních faktorů, je nutná bakteriální kultivace, na základě které lze zahájit antibiotickou terapii, kdy je nutné dodržet správné dávkování, zvážit vhodnou cestu podání (injekčně nebo perorálně) a zejména dostatečnou dobu léčby. Ve vašem případě by bylo vhodné zopakovat bakteriologické vyšetření se zaměřením na vyloučení či potvrzení této rezistence a určení citlivých antibiotik. Při podávání antibiotik preferujeme, alespoň v úvodu, spíše parenterální podávání a dostatečně dlouhé podávání. Kromě antibiotik, adekvátní terapie predispozičních faktorů a konkurentních onemocnění lze dále doporučit podávání léků proti bolesti a lokálních vysušujících léků. U tlustých jedinců je potřeba řešit kožní záhyby – dietou, případně chirurgicky. K léčbě je nutno přistupovat s velkou rozvahou a velmi zodpovědně, protože nedůsledně léčení jedinci jsou zdrojem rezistentních kmenů pro ostatní zvířata i pro lidi. Obecně doporučuji problém řešit komplexně s veterinárním dermatologem ve spolupráci se specialistou na drobná zvířata.
MVDr. Zlata Hošková - Václav2015-01-07 08:54:18127.0.0.1Pěkný den, máme 4 jednodenní mláďátka osmáka degu. Bohužel - dnes samička, které se mláďátka narodila uhynula. Je možné a jakým způsobem mláďátka udržet při životě?
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekDobrý den,
umělý odchov mláďat hlodavců může být hodně náročný. Je třeba podávat po 2-4 hodinách mléko – nám se osvědčilo udělat hustší koncentraci mléka pro koťata a přidat trochu žloutku a mrkvovou šťávou a trochou vincentky. Bohužel správná kombinace nemusí ještě zaručit úspěch. Nejkritičtějším obdobím v odchovu je prvních pár dní a pak kolem 4.týdne, kdy přechází mláďata na pevnou stravu. Bohužel i když se Vám podaří mláďata odchovat, mohou být takovýto jedinci citlivější na infekce, ale mohou být také úplně v pořádku. Je nutné sledovat během odchovu vyprazdňování a přibývání na váze.Je to náročné, ale takto odchovaná mláďata jsou velmi mazlivá a socializovaná vůči lidem.
Hodně úspěch s odchovem
MVDr. Zlatka Hošková
- anna2014-12-29 09:45:36127.0.0.1Dobrý den, mám na vás dotaz, mám činčilu je jí 5 let, a někdy divně skřípe zubama, nevím zda je to normální nebo jí něco trápí? Misku co má v ní písek na koupání má každý den plnou vody, ale pítko má úplně na druhé straně klece, nikdy předtím to nebylo, nevíme jak se tam ta voda dostává? Děkuji za radu Jirková
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená slečno Anno,
různé skřípání zuby a další zvukové projevy jsou u činčil obvyklé, pokud normálně žere a pije, nemá urousanou bradu, tak asi nemá jiný problém. Mokrý písek na koupání bych považoval (pokud není jiné vysvětlení – kapající topení, zlomyslné děti apod.) za možná pročuraný, jako první patření bych doporučil ho úplně vyměnit, vydrhnout misku, dát nový písek, ten občas přesterilizovat v troubě a pravidelně měnit. Také je možné, že činčila může mít nějakou formu inkontinence a učurává do písku při koupání bezděčně – pak je nutné dobré vyšetření a léčba vyvolávající příčiny.
MVDr. Lubomír Hošek - nela2014-12-19 01:12:30127.0.0.1Naše morče vůbec nepije máme ho půl roku a napáječka je stále plná? Zkoušeli jsme mu vodu dávat do pusinky a k čumáčku ale jen se uhýbá. Jí jen mrkev, okurku, jablko trošku nať z mrkve ale vodu nechce. Předtím jsme měli morče a to pilo pořád skoro za den - dva vypilo celou napáječku. Myslím že asi pít z napáječky neumí když mu ji dáme násilím tak jen ji kouše ale nesaje. Co máme dělat ani za celý den nevidím že by šlo vůbec k té napáječce pouze chodí k misce se zrním a chleba si také vezme mám obavy jak ho to máme naučit poradí mi někdo děkuji. Jinak vypadá zdravě chodí po bytě a rád se chumlá do deky, nepíská jako jiné morčata jen pokvikává ale pronikavé pískání jsme ještě neslyšely asi je zvláštní. Jiné morčata u kamarádek normálně pijí i pískají.
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená slečno Nelo,
bez vody se dá vydržet pár dní, takže pokud je vaše morčátko čilé a aktivní, normálně močí a kálí, tak vězte, že i dostatečně přijímá tekutiny. Pokud si nejste jistá s jeho kondicí, samozřejmě váš veterinární lékař vám pomůže posoudit, zda je hydratace a obecně celková kondice vašeho morčete v normě. Jinak vám doporučuji vedle nabídky dostatku vody v misce či napáječce i dostatek šťavnatého krmiva jako jsou jablka, trocha! okurky či kořenové zeleniny, v létě obyčejná tráva, v zimě opatrně trocha salátu.
MVDr. Lubomír Hošek - Pavel Franc2014-12-05 19:37:42127.0.0.1Dobrý den. Mám 1/2 ročního zakrslého králíčka a ze dne na den má najednou stále otočenou hlavičku jakoby koukal okem nahoru a několikrát za hodinu padá na bok a točí se stále přes bok = válí sudy dokud ho nezastavím rukou. Je potom velmi vystresovaný. Již jsme byli v Kladně na 2 veterinách, ale stále / 3 dny stejný stav a žádná diagnóza. Jen nějaké injekce s vitamíny, peníze a že asi nějaká viróza. Prosím o radu: nerad bych o něho přišel. Děkuji moc. Odpověď prosím na: E-mail: sadaramen@email.cz Děkuji všem Pavel Franc
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážený pane Franc,
Vámi popisovaná situace může být s určitou pravděpodobností postižení vestibulárního aparátu, které může být způsobeno mnoha příčinami (ryze neurologické, oběhové, morfologické, idiopatické či parazitární) a není jednoduché je jednoduše odhalit. Doporučil bych vedle pečlivého klinického vyšetření nechat provést sérologické vyšetření na přítomnost parazitů, celkové vyšetření krve. Bohužel další přínosné vyšetření by bylo pomocí počítačové tomografie. Obecně je ale prognóza tohoto stavu velmi opatrná a nejistá.
MVDr. Lubomír Hošek