Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 95 z 461 (záznamy 471 až 475 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Zdenka
    2013-10-15 08:01:00
    127.0.0.1

    Dobrý den, mám fenku křížence huskyho s kolií, 16 měsíců. Je velice čilá, šíleně rychle běhá, avšak rychle se zadýchá (po 5 hodech míčkem) a podle mého až moc splašeně s vyplazeným jazykem hlasitě funí - toto vydýchává několik desítek minut. Vždycky mě to děsí - navíc, občas už má problém s tímto dýcháním dojít svižněji domů. Myslíte, že je to náznak onemocnění, vady - např. srdíčka? Další problém se objevuje několikrát do týdne, zpravidla v ranních hodinách, před venčením - zvrací sytě žlutou tekutinu s pěnou, někdy bez pěny, tekutina je opravdu sytě žlutá, až hořčicové barvy. Nevypozorovala jsem žádnou návaznost zvracení na stravu. Co by to mohlo způsobovat? Dále bych Vás prosila o orientační ceny vyšetření, které by fenka, Nabu, měla podstoupit. Moc Vám děkuji, hezký den. Z.


    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den,
    pokud si přečtete pozorně záhlaví této poradny, tak zjistíte, že na tento dotaz Vám nemůže nikdo odpovědět.

    Bronislav Kozák
    administrátor

  • Blanka Rolečková
    2013-10-14 22:47:46
    127.0.0.1

    Dobrý den, máme 13,5 roku starou kočičku, která je po trojnásobné operaci nádoru na mléčné žláze (první absolvovala před 7 lety). Zhruba před rokem se jí znovu objevila jedna, posléze druhá bulka na hrudníku, přičemž každá má v průběhu času jiný vývoj - jedna zastavila (zatím) růst ve velikosti cca 0,5 - 1 cm, druhá naopak z drobného zrníčka po téměř roce letos v létě velmi rychle "vypučela" do plastického útvaru cca 1,5 x 2 cm houbovité živé hmoty. Kočka poslední chirurgický zákrok špatně snášela, jizva se jí ani při předchozích operacích nechtěla hojit, proto veterinář, který kočičku operoval, již další zákroky nedoporučil a navrhl pouze oplachování slabým roztokem hypermanganu a odvarem z dubové kůry. Kočičce tento útvar zjevně vadí, zatím předpokládám pouze pocitově, nemá nijak vliv na kvalitu jejího pohybu či ležení v oblíbené poloze. Neustále si ho olizuje, čímž neustále dráždí svrchní vrstvu pokožky, kterou si de facto slízala. Nádor má v podstatě otevřený a čas od času jí ukápne krev. Jsem si vědoma nepříznivé prognózy jejího stavu, přesto bych jí chtěla (alespoň co to půjde) ulevit. Kočka je jinak zatím čilá adekvátně svému věku, má zájem o věci kolem sebe, dodržuje všechny své zvyky včetně mazlení, nijak výrazně nepohubla, jí a pije, jak má, což potvrdil i veterinář. Chtěla jsem znát názor ještě jiného lékaře, zda by s její ránou nešlo povrchově něco udělat. Paní doktorka nám kromě antibiotik na anaerobní infekci (již jsme tuto zkušenost měli právě z pooperčních stavů) doporučila límec - 10 cm - proti dráždění olizováním, který si kočka nechala u ní překvapivě dobrovolně a v klidu nainstalovat. Kočička je však již odmala divoch a velký nervák, takže po příjezdu domů do vlastního prostředí začala podle předpokladu slinit a lítat jako blázen, aby se nevítané pomůcky zbavila, přitom bezhlavě narážela do všech možných předmětů či do kolmých ploch. Pokud na chvíli ve své snaze ustala, bylo vidět, jak je hodně vynervovaná a sklíčená. Tato návštěva paní doktorky byla domluvena narychlo ze známosti 3. osobou, bohužel jsem musela na víkend odjet a kočičku hlídal člověk, který jí nerozumí úplně "po kočičím" (můj otec), proto jsem v zájmu její bezpečnosti límec sundala s tím, že jeho eventuální novou aplikaci provedeme až po mém návratu, kdy se budu moci další dny kočce plně věnovat. Chci se Vás zeptat, jestli je nějaká možnost, jak kočku na tento aparát přivyknout, aniž by evidentně strádala (psychicky i fyzicky) a možná si i ublížila v důsledku srážky s něčím ve snaze se límce zbavit, popř. je-li nějaká jiná možnost, jak ji donutit ránu si nelízat, aby měla aspoň trochu malinko příležitost obrůst vrstvičkou kůže a zatáhnout se. I když pochopitelně očekáváme budoucí vývoj velmi smutný, zatím se její problém jeví více jako dermatologický. Moc Vám děkuji za odpověď, krásný den. Blanka Rolečková


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Rolečková,

    začnu odzadu - dávat kočce v této situaci límec je jako uvazovat levákovi ruku za záda, aby s ní nepsal. I když to nepíšou v každé knížce, osobně dnes preferuji v těchto případech chirurgické řešení. I když je známo, že nádory mléčné žlázy u koček jsou z 95 % zhoubné, metastazující a agresivní, přesto se je snažím co nejčistěji a v největším rozsahu odstranit, aby kočka alespoň po zbytek života, než se budou moci projevit metastáze, mohla dožít klidný život . Samozřejmostí je podávání analgetik.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Iveta V.
    2013-10-13 12:48:50
    127.0.0.1

    Dobrý den, mám fenku Německého ovčáka. Neustále se ji dělají strupy na čumáčku, ouškách a okolo očí. Několikrát jsme s ní byli na veterině, kde dostala injekce s antibiotikum. Ale ani po několika dávkách ji to nepomohlo. Už to má asi tak třičtvrtě roku a nikdo si s ní neví rady. Můžete mi, prosím, říci o co se jedná? Děkuji Vychodilová.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Vychodilová,

    Abychom mohli jednoznačně odpovědět, chybí nám o pejskovi a o jeho problému spousta informací - jak je starý, jak dlouho problém trvá, jestli je to svědivé, zda žije venku nebo uvnitř, aj. Tyto informace jsou důležité zejména kvůli tomu, že jsou určitá onemocnění, která bývají typicky spojována s určitým věkem nebo svědivostí daného procesu.

    Také nevím, jaké vyšetření už bylo uděláno. Je nutné udělat hluboký seškrab (pro vyloučení demodikózy), cytologické vyšetření (pod mikroskopem vyšetřit otisk zpod stroupků) a pokud se tam nic zásadního nepotvrdí, občas je nutná i biopsie kůže (pro vyloučení autoimunitního onemocnění nebo hluboké plísňové infekce).

    Je také otázkou jaká antibiotika a v jaké dávce pacientovi byly podány.

    Pokud některá vyšetření nebyla provedená, je nutné je dodělat a jak bude stanovena konečná diagnóza nasadit adekvátní léčbu a ošetřování pejska.

    Hezký zbytek dne
    MVDr. Zlatka Hošková
  • G.Čapková
    2013-10-08 05:10:58
    127.0.0.1

    Dobrý den, mám mládě Ary, které si ještě ručně dokrmujeme, je nyní po antibiotikách a ještě špatně tráví, vždy mu tam 1/4 zůstává, slyšela jsem že je dobrý heřmánkový čaj na tyto záležitosti. Chtěla jsem poprosit o radu, jak se aplikuje tedy v jakém množství. Zda mám heřmánek použít místo jednoho dokrmu třeba v množství do 1/2 volete a pak v jakém množství vody je vhodné ho nechat vyluhovat když mám heřmánek sáčkový. Děkuji moc za radu. Hezký den Čapková


    Odpovídající: MVDr. Ľubica Nečasová

    K podpoře trávení doporučuji čaj fenyklový, případně dětský s obsahem fenyklu. Připravuje se podle návodu na obalu. Dokrmovací směs připravujte řidší, k ředění používejte místo vody zmíněný čaj. Pokud se stav přesto do týdne neupraví, případně pokud dochází k úbytku na váze mláděte, je nezbytné nejdříve diagnostikovat příčinu poruchy trávení a zahájit cílenou léčbu.
    Čaj je slouží pouze jako podpora léčby, nelze jej považovat za léčbu.

    MVDr. Ľubica Nečasová
  • Ladislav
    2013-10-07 21:31:46
    127.0.0.1

    Dobrý den, jaký by jste mi doporučil přípravek na odčervení ovcí, který by fungoval na většinu parazitů a i tasemnici. Nejlépe ve formě suspenze. Děkuji za odpověď


    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Komora veterinárních lékařů nemůže doporučovat veterinární léčivé prostředky nejen protože většina z nich je na předpis veterinárního lékaře - předepisování vyžaduje vyšetření zvířete nebo skupiny zvířat - ale nemůže ani dávat doporučení či přednost jednomu registrovanému a komerčně prodávanému léčivému prostředku oproti prostředku druhému.

    MVDr. K. Daniel

 
Komora veterinárních lékařů České republiky