Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 98 z 220 (záznamy 486 až 490 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • M. Musilová
    2011-09-01 10:58:16
    194.79.55.130
    Dobrý den, mám dotaz ohledně odčervování psa v případě napadení parazity. Můj 5ti letý Parson Russel teriér měl střevní potíže odpovídající přítomnosti červů v těle, odčervili jsme ho přípravkem Drontal - po dobu dvou dnů, každý den 1 tabeltu. Po dvou měsících se problém opakoval, opět jsme postupovali stejně, nyní se problém po cca 3 měsících opakuje znovu. Je možné, že v jeho těle přípravek nezlikvidoval všechny vývojové stupně parazitů a tudíž se v něm dále vyvíjejí? Jak tedy psa správně odčervit, aby se problém v takto krátkých intervalech nevracel? Psík má dost nepříjemné příznaky - křeče a bolest břicha, stolice s hlenem a krví, jinak je ale stále veselý a aktivní. Po podání odčervovací tablety problémy velmi rychle odezní. Děkuji!

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    z vašeho dotazu není patrné jestli byla prokázána přítomnost parazitů v trusu vašeho psa. Pokud ano, je třeba se poradit s ošetřujícím veterinárním lékařem o další léčbě. V případě, že přítomnost endoparazitů nebyla prokázána, může se jednat o jiné onemocnění zažívacího traktu, které vyžaduje další vyšetření a stanovení adekvátní léčby.
  • Dolanský
    2011-08-31 14:07:09
    62.201.18.90
    Dobrý den. Jaké vzdělání musí mít pomocný personál ve veterinární klinice? Jaká má oprávnění a může (a pokud ano, tak do jaké úrovně) diagnostikovat a ošetřovat samostatně? Děkuji Dolanský

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Přečtěte si zadání, jistě seznáte, že Váš dotaz sem nepatří. Máte-li konkrétní dotaz, či stížnost, použijte jiný formulář na tomto webu. Ale abych Vás jen příkře neodbyl, zkusím odpovědět., byť nevím co myslíte pod pojmem „pomocný personál“ ? Pro zjednodušení zkusím analogii s pracovištěm humánní medicíny, například nemocnice. Pominu-li lékaře, bývají v nemocnici zdravotní sestry, pomocné zdravotní sestry, či obecně pomocný zdravotní personál a obslužný technický personál. Ve veterinární praxi je složení do značné míry analogické. Profese zdravotní sestry je ve veterinárním zařízení oficiálně nazývána veterinární technik, běžně se však používá také termín sestra. Její vzdělání je odborné středoškolské s maturitou. Standardně jsou veterinární technici absolventy SZTŠ, obor veterinární. Jsou práce, které může veterinární technik provádět samostatně, jiné pod dohledem veterinárního lékaře. Některé profese jsou dokonce totožné, např. rentgenová laborantka, atp. Pomocný personál pak provádí pomocné práce, zhruba analogické sanitářům v humánních nemocnicích.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Martina
    2011-08-31 11:28:01
    85.70.1.110
    Dobrý den, přihlásili jsme naši fenku do třídy štěňat na klubovou výstavu. A však zajímá mě, zda ve věku čtyř měsíců už musí mít naočkovanou vzteklinu aby jsme se výstavy mohli zúčastnit. Popřípadě kolik dní dopředu před výstavou je potřeba mít vzteklinu naočkovanou. Děkuji za odpověď. M.G.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Ze zákona nemusí. §4, odst.(1), písm. f) zákona 166/1999 Sb. V platném znění stanoví povinnost pro chovatele nechat naočkovat štěně mezi 3. a 6. měsícem věku. Organizátor výstavy však může propozice upravit a zpravidla tak činí. Dotaz je proto třeba položit jemu.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Alena
    2011-08-30 14:18:44
    80.188.36.70
    Dobrý den, mám dva psy (krysaříky) a oboum na boku těla na konci hrudního koše pod kůží "trčí" kost, pravděpodobně žebro, jednomu psovi pouze na jedné straně, druhému na obou. Očividně jim to nečiní žádné obtíže, přesto bych se chtěla zeptat, čím je to způsobeno (dědičnost, nepřiměřený pohyb apod.), zda je možné (či nutné) s tím něco dělat a zda z toho vyplývají nějaká rizika do budoucna. Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    může se jednat o vrozenou deformitu zakončení některého z nepravých žeber. V tomto případě by se nejednalo pouze o vadu exteriéru.
  • Anna
    2011-08-29 17:12:32
    78.156.41.68
    Dobrý den, připravuji článek o ne zrovna probíraném tématu - závadnosti hraček pro psy. Chtěla jsem se proto zeptat, jestli se Veterinární komora nějakým způsobem problematikou hraček pro psy a jejich případnou závadností (např. obsahem ftalátů) zabývá? Mnoho informací jsem opravdu nenašla. Mohli byste mi případně poradit, kam konkrétně se obrátit? S díky a pozdravem Anna

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den Anno,

    Váš dotaz určitě není určen do této poradny. Přečtete-li si zadání, jistě to uznáte. Ale nechci Vás tak stroze odbýt. Téma „závadnosti hraček pro zvířata“ není opravdu frekventované a mně je Vás docela líto, když o něm máte psát. KVL ČR se hračkami pro psy obecně nezabývá, tak jako se ČLK nezabývá obecně hračkami pro děti. Předmětem zájmu veterinárního lékaře jsou v případě škodlivosti pro toho konkrétního pacienta. Je zcela na zodpovědnosti majitele, jaké hračky poskytne svému zvířeti. Zodpovědný majitel věc minimálně konzultuje s veterinárním lékařem. Rád bych věřil, že to tak zůstane a nevznikne na základě Vašeho článku nějaký úřad, který by za naše daně rozhodoval o tom, které hračky se prodávat mohou a které ne. O konkrétních věcech, například ftalátech, které se používají jako změkčovadla plastových hraček se můžeme bavit. Není to však na krátkou klipovitou odpověď.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky