Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 105 z 461 (záznamy 521 až 525 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Danuše
    2013-08-05 23:50:25
    127.0.0.1

    Dobrý den, dceřin kříženec kokršpaněla a boxera má 14 let. Před rokem se mu udělalo na čela několik černých "bradaviček". Nevíme, zda 1 útvarek, který si asi před 3mi měsíci rozdrápal nebo sedřel a též je umístěn nahoře na hlavě, je totéž. Útvarek je o průměru necelý 1cm, ale vždy, když si již myslíme, že se psovi hojí, strhne si začínající stroupek drápem nebo (což je většinou) si lehne na záda na trávu a tak dlouho si otírá hlavu o zem, až má místo opět krvavé. Místní veterinář řekl, že mu mají místo potírat silným hypermanganem. Toho jsem se já lekla, protože můj otec měl bércový vřed a po ošetřování hypermanganem ošetřovatelskou službou, měl před smrtí úplně rozežrané nohy. V nemocnici mi potom říkali, že hypermangan se má používat světle růžový a ne růžovofialový, který oni používali. Dceři jsem proto říkala, že se musíme ještě někde poradit. Děkuji za odpověď.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Danuše,

    u stárnoucích psů ( a ve zvýšené míře u kokrů a pudlů ) se běžně objevují různě velké bradavičky, s přibývajícím věkem jich bývá více a mnohdy rostou i do větších rozměrů. Většinou se jedná o nezhoubné kožní novotvary a pokud se nerozškrábou, představují pouze kosmetický problém. Pokud si je pes rozškrábe, pak se z nich stává velmi nepříjemné ložisko mokvání a dráždění. V této fázi doporučuji radikální chirurgické řešení - útvar celý odstranit a pro jistotu nechat histologicky vyšetřit.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Alice
    2013-07-28 16:19:13
    127.0.0.1

    Dobrý den, V půlce května k nám na zahradu přišla černá kočička - od pohledu dost mladá, tipli jsme, že byla narozena zhruba v prosinci/v lednu. Nebála se nás a byla přítulná. Evidentně ji někdo vyhodil na ulici z domu. Nechali jsme si ji. Pustili jsme ji i domů. Krmili jsme kapsičkami, granulkami, občas i vařeným masem. Po 14 dnech od příchodu začala mrouskat a otěhotněla. Celou dobu těhotenství byla v pořádku, byla hravá, dobře jedla, zkrátka se chovala jako předtím. Předevčírem rodila a doslova si u porodu vyžádala naši přítomnost. Celý porod trval asi 3 hodiny - 3 koťátek. Během porodu si lehala, koťata tlačila v leže, lapala po dechu, byla vyčerpaná již po prvním. Bohužel všechny 3 koťátka byla mrtvá.....Chtěla bych se zeptat jak je to možné? Co mohlo být špatně? Ještě dnes ráno trochu krvácela. Celou noc spala v košíčku venku, domů jít nechtěla a to je neobvyklé protože jindy se v noci toulala. Jídlo sní, odchází jí stále krvavý hlen, cecíky má nateklé a neobvykle pořád spí, když stoupne rychle zase lehá a zvláštně při chůzi kulhá. Prosím poraďte, je to normální a běžné po porodu? Co mám dělat?


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Alice,

    především upalujte k veterináři, aby překontroloval, zda je porod dokončen a zda v kočce nezůstalo ještě kotě nebo lůžko, případně zda nemá mastitidu. Vámi popisovaná situace není na otálení a mailování, ale na urgentní lékařské vyšetření. Bohužel jsem v poslední době řešil několik takto zanedbaných případů a nepřeji vám vidět, jak vypadá zapomenuté kotě v kočce po 24 hodinách v tomto počasí. Osobně považuji takovéto otálení s poporodním vyšetřením za týrání zvířat.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Zdeněk Jurečka
    2013-07-28 08:38:56
    127.0.0.1
    Dobrý den! Mám psa křížence bernský salašnický a něm. ovčák ve stáří 10 roků. Nyní, cca 3 dny, má problémy s pravou zadní nohou, pravděpodobně s kyčlí. Zatím jsem mu podával 1 tabletu acylpirinu denně. Můžete mi, prosím, poradit s případným dalším řešením problému? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrá den pane Jurečka,

    uvažuji, zda až vám bude 70, zda budete vaše problémy s kyčlí řešit Acylpyrinem.... Především je nutné problém pojmenovat (což bez důkladné prohlídky a rentgenu nelze) a poté lze zahájit smysluplnou pomoc. Pozitivní je, že pokud váš pes neměl dosud žádné problémy s klouby, nemusí se jednat o problém závažný či draze řešitelný. Ale bohužel, bez slušné diagnózy vám nemohu ani poradit. Navíc podáváním Acylpyrinu můžete u psa vyvolat vředové onemocnění žaludku.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Iva Liskovská
    2013-07-26 10:22:01
    127.0.0.1

    Dobrý den chtěla bych se zeptat, na přepis psa který byl napsaný na babičku která v lednu tohoto roku umřela pak si ho na sebe napsal děda ale bohužel se o něj nemůže starat, chtěla bych ho nechat napsat na sebe. Půjde to i bez jejich souhlasu? Děkuji za odpověď


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Lískovská,

    Pokud máte na mysli přepis na Obecním úřadě, pak se tam prostě dostavíte a nahlásíte změnu. Úřad neřeší, na koho je pes psaný, hladně když platí daně... (pokud není v městě povinná registrace a čipování). Pokud by jste měl Europas, pak totéž provedete u veterináře, který pas vydal. Bohužel, zde veterinář nemá právo vás legitimovat ani po vás vyžadovat nějaký souhlas - z hlediska zákona je chovatelem (ergo majitelem) ten, kdo se dostaví se psem a platí účet.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Jana
    2013-07-25 15:02:01
    127.0.0.1

    Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu ohledně mastitidy u vysokoprodukční březí dojnice. Již druhý měsíc neúspěšně léčíme s naším veterinárním lékařem mastitidu. Dle opakovaného laboratorního vyšetření je původcem S. uberis. Vyzkoušeli jsme již všechny laboratoří doporučená léčiva dle citlivosti a kravce se vždy uleví, ale po uplynutí ochranné lhůty se zánět vrátí. Má vemeno opuchlé, v mléce cucky a somat. buňky dle laborky přes 800. Zkoušeli jsme i aplikace do vemene i injekční i společně, prodloužené, ale bohužel bez úspěchu. Jatka nepřichází v úvahu, kráva je březí a je to její 2. laktace a dojí momentálně 36litrů. Chci Vás poprosit, jestli nemáte nějaký nápad, co bychom ještě mohli vyzkoušet. Děkuji Jana


    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Infekce mléčné žlázy původcem Streptococus uberis může pocházet jak z přenosu infekce od jiné dojnice, tak z infekce ze stájového prostředí. Původce se do mléčné žlázy vždy dostává nejdříve strukovým kanálkem. Vyléčení bakteriologické (=eliminace původce) nemusí vždy znamenat vyléčení klinické (=snížení SB na přijatelnou úroveň). Reinfekce strukovým kanálkem jsou velmi časté při chybách v seřízení dojícího zařízení (pulzátor, předojování, podtlak, atd.). Dojnice se dojí cca 600x za laktaci. Způsob dojení a technický stav dojícího zařízení jsou nejčastější příčinou zánětů mléčné žlázy. Rezistence bakterie Streptococus uberis vůči běžně používaným ATB léčivům je naopak méně častá.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky