Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 12 z 461 (záznamy 56 až 60 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Ing. Jan Malinsky
    2016-09-04 08:26:41
    37.48.35.36
    Dobrý den, ve středu 31.8.16 jsem byl kousnut známým psem. Následoval odvoz na urgentní příjem FN Olomouc a ošetření. Byl jsem poučen, že pes musí ihned na vyšetření a na další vyšetření po 5-ti dnech. První vyšetření proběhlo v pořádku, od majitelky jsem obdržel první zprávu. Zarazila mne ale informace, že se má dostavit na další kontrolu již za 2 dny, jelikož pan doktor má potom dovolenou. Včera, tj. 3.9.16 jsem projížděl Olomoucí a zastavil jsem se za majitelkou psa. Sdělila mne, že už má druhou zprávu, ale, že mne ji může dát až v pondělí 5.9.16. Ošetřující lékař je členem Vaší komory, žádám proto o vyjádření a sdělení, jak mám dále postupovat. Předpokládám, že stanovena doba 5-ti denního pozorování má své odůvodnění. Pochopil bych, kdyby nechal psa vyšetřit u jiného, zastupujícího doktora. S pozdravem Jan Malinsky

    Odpovídající: MVDr. Veronika Grymová

    Dobrý den,

    veterinární zákon 166/1999 Sb. stanovuje v §4 odst. 1 písm. g) povinnost chovatele "zajistit, aby bylo neprodleně a v rozsahu nezbytně nutném pro vyloučení podezření z onemocnění vzteklinou veterinárně vyšetřeno zvíře, které poranilo člověka nebo s ním přišlo do přímého kontaktu způsobem nebo za okolností, které mohou vyvolávat podezření z onemocnění touto nákazou".

    Termín opakovaného vyšetření na vzteklinu 5 dnů po pokousání vychází z inkubační doby vztekliny (virus se vylučuje slinami 3-5 dnů před prvními klinickými příznaky vztekliny). Tento termín proto je zakotven v Metodice kontroly zdraví zvířat, kterou každoročně vydává Ministerstvo zemědělství na návrh Státní veterinární správy, a pro soukromé veterinární lékaře schválené SVS pro tuto činnost je metodika závazná. Při nedodržení metodiky může KVS toto schválení veterinárnímu lékaři odejmout.

    Lhůta 5 dnů se počítá od poranění (den poranění se považuje za den 0), ne od prvního vyšetření. Může být tedy zkrácena v případě, že bylo zvíře poprvé vyšetřeno později než v den pokousání (podle vašeho dotazu se Vás tato situace ale pravděpodobně netýká).

    Zdravotnická zařízení v ČR při hodnocení rizika onemocnění vzteklinou často zvažují i jiné okolnosti, např.

    1. skutečnost, že Česká republika je považována oficiálně za zemi vztekliny prostou, neboť od roku 2002 se na území ČR žádný případ vztekliny u terestriálních obratlovců nevyskytl (viz též oficiální informace SVS na stránce http://eagri.cz/public/web/svs/portal-new/informace-pro-odbornou-verejnost-1/zdravi-zvirat/vzteklina/)

    2. skutečnost, že zvíře bylo prokazatelně, pravidelně a lege artis očkováno proti vzteklině

    3. zvíře v den pokousání nevykazovalo klinické příznaky vztekliny

    4. nejsou vyhlášena mimořádná opatření Státní veterinární správy týkající se vztekliny.

    Některá zdravotnická zařízení v ČR proto vyšetření na vzteklinu u zvířat, která poranila člověka, nevyžadují vůbec, případně se spokojí s předložením očkovacího průkazu zvířete potvrzujícím platnou vakcinaci proti vzteklině.

    Pokud si ve Vašem případě zdravotnické zařízení vyžádalo vyšetření psa, bylo povinností schváleného veterinárního lékaře postupovat v souladu s Metodikou kontroly zdraví. Veterinární lékař navíc nesmí vystavit jakékoli nepravdivé veterinární potvrzení, včetně vystavení potvrzení o zdravotním stavu zvířete "předem". V takovém případě se lékař dopouští i porušení Profesního řádu KVL.

    MVDr. Veronika Grymová
  • Jaroslava Pecháčková
    2016-08-29 23:16:37
    89.235.49.9
    Dobrý den, chovám 10 slepic a jedné se na drápkách vytvořily tvrdé kulaté nárůstky. Prosím o radu o jaký problém se jedná a jak ho řešit. Děkuji. J. Pecháčková

    Odpovídající: MVDr. Renáta Hlavová

    Dobrý den,

    slepice má zřejmě jiný zdravotní problém, podle mého soudu ani nenese. Můžete se pokusit "bambulky" opatrně odstranit, ale s největší pravděpodobností se objeví znovu, pokud nenajdete příčinu ztráty zájmu o sebečištění. S diagnózou Vám poradí na některém veterinárním pracovišti po vyšetření slepice a důkladné anamnéze.

    MVDr. Renáta Hlavová
  • TR
    2016-08-25 23:21:41
    78.45.232.129
    Dobrý den, ráda bych touto cestou poprosila o radu. Máme doma rok zakrslého králíka, který už od jara hrozně líná. Když se s ním pomazlím, jsem celá od chloupků, když ho pohladím, lítají chloupky všude a ruka je jich taky celá. Bohužel si s tím už nevím rady, kartáčování mi přijde nekonečné a tak mě napadlo, jestli mu třeba nechybí nějaký vitamín? Budu ráda za jakoukoliv odpověď, která by nám mohla pomoct. Děkuji, Tamara Rastočná

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Rastočná,

    bohužel , králíčci obecně línají velmi, a zvláště přes léto a zvláště králíci chovaní v bytě. Neznám složení potravy vašeho králíčka , to vyhodnoťte s vaším veterinárním lékařem. Také je vhodné vyšetření kůže na invazivní nemoci. Většinou ale u domácích králíků neřešíme nedostatek, ale naopak nadbytek přísunu krmiva a vitamínů. Pokud by jste chtěla omezit línání králíka, pak jedno z řešení, pro vás asi nepřijatelné, je umístit ho venku – potom se přizpůsobuje drsnějším nocím a přestane ztrácet srst, kterou jinak v teplém bytě nepotřebuje.

    MVDr. Lubomír Hošek

  • Martin
    2016-08-25 10:36:42
    185.82.160.20
    Přeji pěkný den, kdo stanovuje zda došlo k pokousání, či se jedná pouze o poškrábání? Je to jen subjektivní názor lékaře? Kdysi jsem byl poškrábán i já, a lékař psa taky poslal na vyšetření na vzteklinu. S díky ME

    Odpovídající: MVDr. Radka Vaňousová

    Dobrý den,

    majitel zvířete je povinen předvést zvíře na vyšetření na vzteklinu, pokud došlo k poranění člověka. Je jedno, zda se jedná o pokousání či poškrábání.

    MVDr. Radka Vaňousová
  • jana
    2016-08-16 10:18:47
    178.255.169.194
    Dobrý den, mám 9 let starého papouška(pyrhura zelenolící) a poslední dobou má řídký silně zapáchající trus. Krmivo má pořád stejné. Prosím o radu, co zařadit do krmiva, nebo je nutné navštívit veterinu. Děkuji Jana H.

    Odpovídající: MVDr. Veronika Grymová

    Dobrý den,

    rozhodně doporučuji nechat papouška vyšetřit veterinárním lékařem. Na vyšetření přineste spolu s papouškem i jeho čerstvý (měkký, ne zaschlý) trus.

    MVDr. Veronika Grymová
 
Komora veterinárních lékařů České republiky