Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 120 z 461 (záznamy 596 až 600 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Sojková Kateřina
    2013-04-28 08:40:28
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám dotaz, zda je nutné registrovat číslo petpasu, když číslo čipu je registrováno v NRMZ a toto číslo je v petpasu zapsáno. V tomto případě mi registrace pasu připadá zbytečná. Děkuji za odpověď. Sojková

    Odpovídající: Sylva Skálová

    Dobrý den,

    registrace petpasu je povinností veterinárního lékaře a není zbytečná. Petpas a jeho registrace v systému, který provozuje KVL ČR, je nezbytnou podmínkou pro cestování do zahraničí.

    Sylva Skálová
    KVL ČR
  • Novosadová Radka
    2013-04-25 15:37:46
    127.0.0.1
    Dobrý den pane doktore, psala jsem Vám o úraze své kočky, pád z malé výšky. Po 4 týdnech má stále ochrnuté zadní končetiny od kolen dolů. Prosím poraďte mi - drastickým olizováním si vytrhala srst a vytvořily se jí velké léze na tlapkách. Na pravé tlapce má totálně ztvrdlé polštářky. Prsty měla všechny slepené. Framykoin. mastí se mi je podařilo od sebe oddělit, ale nevím jestli se pod tou krustou tkáň prokrvuje. Proč jsou polštářky tvrdé jako kámen? Na druhé noze se ta zrohovatělá vrstva sama odloučila a tlapka se krásně hojí. Prosím máte s tímto stavem zkušenosti a napsat mi co se s tou tlapkou děje? Užívá ATB Ampicilin per os 2x1/3tbl.a Prednison 2x1/4tbl. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní,

    vámi popisovaný stav vyžaduje především pečlivé vyšetření od neurologa, který by měl stanovit diagnózu a prognózu stavu. Pokud to lze a jiná léčba není nutná, je žádoucí začít s rehabilitací, aby došlo k obnově inervace končetin. Pokud toto nastane, možná ani nebude nutné řešit kožní problém, který je jen drobnou komplikací ochrnutí pánevních končetin. Na ošetřování kůže bych doporučil 1x denně nějaký desinfekční šampon 1x denně + nějakou hojivou protisvědivou mast, Framykoin bych postupně vyřadil.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Varkočková
    2013-04-24 23:58:32
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla bych poradit, co dělat, když byl naší 6-leté fence bernského salašnického psa diagnostikován nádor na plících blízko srdce. Fenka přestala před deseti dny přijímat potravu, nejdříve jsem to přisuzovala falešné březosti, ale druhý den začala kašlat a ztěžka dýchala. Šli jsme tedy k veterináři, kde jí provedli sono dělohy, zda nejde o infekci a dostala injekci prednisonu a recept na ATB Amoksiklav. Ty jsme podávali od následujícího dne, ale ani třetí den po brání léků nedošlo k výraznému zlepšení, takže jsme šli k vet znovu (pátek). Veterinářka odebrala krev a udělala RTG s tím, že výsledky budou v pondělí. Když jsem v pondělí volala, už jsme mluvila s druhým veterinářem, zkušenějším, ke kterému chodíme dlouhá léta. Ten mi řekl, že na RTG je nález, ale snímek není jasný a chtěl by ho provést znovu, protože chce vyloučit onkologický problém. V krvi našli zvýšenou hladinu bílých krvinek. Druhý den jsem šla i s fenkou na rentgen. Doktor mi popsal nález z krve, upřímně jsem tomu moc nerozuměla, ale řekl, že látky, které by mohly ukazovat na přítomnost nádoru jsou v normě, zvýšené byly jen leukocyty. Pak fenku poslechnul, prohlédnul a tvrdil, že na poslech se fenka nejeví tak, jak to vypadá na RTG. Pak mi ukázal nepovedený RTG, které mi popsal, a ukázal, kde vidí problém a proč chce RTG zopakovat. Druhý den mi měl volat výsledky RTG s tím, že mi naznačil, že v případě nádoru by doporučil eutanázii. Večer toho dne začala fenka znovu žrát a dokonce i s chutí. Doktor volal druhý den a potvrdil nález nádoru velikosti vejce na plících blízko srdce. Pak mi řekl, že až se s fenkou rozloučíme, tak ji máme nechat utratit. Byla jsem v šoku, takže jsem ze sebe moc otázek nedostala, pořád jsem čekala, že mi třeba nabídne návštěvu v ordinaci pro objasnění, ale jediné, co mi řekl bylo, že neví jak dlouho to bude trvat, a že může dojít k zástavě srdce nebo se fenka bude dusit a trápit. Zatím to tak není, má sice kašel, dokonce i jíst už začala, sice jen vařené nebo maso z psích konzerv, ale žere. Dále máme podávat Prednison a Euphyllin a čekat co bude. Fenka je hodně zesláblá tím, jak nežrala a tak se snažíme, aby trošku zesílila a ještě stále neztrácíme naději, proto také píšu sem, abych poprosila o radu, jestli je možné zkusit ještě cokoliv, co by její život prodloužilo, samozřejmě tak, aby se netrápila. Přijde mi to strašně radikální řešení a celkově hodně rychlý vývoj situace a nechci se v ničem ukvapit. Chtěla bych si vyžádat RTG snímky a výsledky krve a poradit se i jinde, ale nevím, zda to nebude problém. Každopádně děkuji moc za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní,

    nález solidního útvaru v plicích je vždy alarmující, ale nemusí být finální, I kdyby se jednalo o nádor, záleží na jeho lokalizaci, typu a agresivitě, jak bude škodit. RTG vyšetření slouží k orientaci, zkuste se domluvit na další diagnostice , hledání případných metastáz.. Pokud by nebyl jiný patologický nález, lze ještě zvážit i vyjmutí nádoru. Pokud by nebylo možné chirurgické ani chemoterapeutické řešení, pak bych postupoval podle aktuálního stavu psa, důležitá je jeho spokojenost, zda žere, prosperuje, nemá bolesti – vše ostatní je podružné.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Radka Kadlecová
    2013-04-24 09:54:37
    127.0.0.1
    Dobrý den, doslechla jsme se, že se v ČR začala u divokých prasat objevovat Aujeszkyho choroba, která je neléčitelná. Je tu i možnost nakažení psa. Ráda bych věděla, jestli je nějaký přehled kolik psů jí bylo nakaženo a co dělat jako prevenci. Se psem do lesa chodíme (není lovecký), většinou je na vodítku, ale sežere na co přijde (exkrementy). Jak dochází k nákaze a je tato nemoc přenosná i na člověka?

    Odpovídající: MVDr. Jan Bernardy

    Aujeszky

    Aujeszkyho choroba neboli pseudorabies je infekční virové onemocnění, které poprvé popsal v roce 1902 profesor Aujeszky v Maďarsku u skotu. V seznamu nákaz Světové nákazové organizace (OIE)je zařazena mezi nebezpečné nákazy společné více druhům zvířat. Její přenos na člověka není v současnosti potvrzen, starší zdroje tuto možnost připouští s tím, že se projevuje jen velmi mírnými příznaky (udává se např. svrbění dlaní). Zejména pro psy však jde o smrtelné onemocnění s nervovými příznaky podobnými vzteklině (odtud pojmenování Pseudorabies). U prasat je nákaza považována za natolik nebezpečnou (i když pro starší zvířata nikoli smrtelnou), že byla v chovech hospodářských zvířat v ČR eliminována a od roku 2004 naše území je uznáno za prosté této nákazy (rozumí se v hospodářských chovech). Přesto probíhá kontrola protilátek u porážených prasnic a v některých případech zmetání, aniž by bylo onemocnění u porážených prasat zjištěno.

    Jiná je situace u divokých prasat. Monitoring zastřelených zvířat, provedený inspektory Státní veterinární správy, prokázal téměř 40% promořenost! V prosinci min. roku byla choroba zjištěna u loveckého psa na Olomoucku. Vakcinace proti této virové chorobě dosud u psů není možná, ačkoliv oba domácí výrobci vakcín na vývoji pracují. Vakcíny pro prasata, kterých bylo použito při ozdravování území nelze použít, protože jsou pro psy rovněž smrtelné. Přenos na psa z čerstvého trusu divočáka je možný, pouze však z výkalů několik dnů starých. O aktuální nákazové situaci ve Vašem regionu se informujte u svého veterinárního lékaře, který je ve spojení s inspektory Státní veterinární správy.

    MVDr. Jan Bernardy, Ph.D

  • Gabriela Matoušková
    2013-04-23 11:46:20
    127.0.0.1
    Dobrý den vážený pane doktore, mám rok a půl starou perskou kočičku, není kastrovaná, je hubenější a menší (váží 2,4 kg), jednou za čas (září, teď začátek dubna a 3 týdny později) má takový stav, že z klidného stavu, kdy třeba spí, seskočí na zem a zaujme polohu, že leží (ne v klubíčku, klasická poloha) a hrozně rychle dýchá, myslím nosem a "břichem". Nedávno kladla hlavu na zem a trošku měla i vystrčený jazýček, vypadala opravdu jako kdyby umírala. Takové stavy mívá občas,trvají i 3 hodiny, ale jinak vede normální život. Hrozně mě to znepokojuje, byla jsem s ní veterináře, udělal RTG, vzal krev, poslal na výsledky. Prý tam nic nevidí a pořádně neví, co by to mohlo být. (nejvíce to prý přisuzuje hormonům a tomu, že je tak hubená a působí to na ni- ale to přece by nebyla v takovém stavu) Trápí mě to, když nevím, o co jde a nechci jen tak přihlížet. Budu moc vděčná za rady a názory. Moc děkuji, Gabriela Matoušková

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Matoušková,

    poměrně solidně popisujete příznaky, které by mohly třeba naznačovat třeba srdeční slabost, možná i některá hormonální nebo neurologická onemocnění. Takže určitě znovu proberte se svým lékařem důkladné hormonální a kardiologické vyšetření, vámi popisované příznaky jsou značně signifikantní.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky