Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 13 z 461 (záznamy 61 až 65 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Helena Petrová
    2016-08-07 18:45:35
    85.132.192.106
    Dobrý den, mám tříletou klisnu. Válčíme s letní vyrážkou (projevy především hříva, ocas, několik málo vydrbaných míst, vykousaná místa na břichu). Od dubna jsme krmili: seno/pastva, 1 litr ovsa, 1 lopatička extrudované lněné semínko (ráno a večer je dávka totožná). Teď krmíme: seno, 2 litry ovsa, 1 lopatička extrudované lněné semínko, biotin dle pokynů výrobce (ráno i večer je dávka totožná). Dva týdny má teď síťovanou deku i s krkem a drbání se zmírnilo. Biotin podáváme asi měsíc a půl. Od té doby, co jsme ji koupili (věděli jsme, že je muchař) se jí vytvořili nálevky nad spěnkovými klouby na třech ze čtyř končetin. S nastupujícím létem se projevila letní vyrážka. Po nasazení biotinu se objevily "lístečky na kopytech" - nevím jak to nazvat, takové malé kousky rohoviny, která roste od shora a pryč od kopyta, zdá se to neškodné, dále se objevily silné lupy (celá hříva je úplně plná, i přesto že má deku kryjící hřívu) a nakonec i podlomy (na jedné noze se nám jej nedaří zahojit). Často navíc vidím, že má "průjem". Je důvod k obavám? Je možné, že biotin způsobuje jakousi "výměnu" kůže? Je v krmné dávce něco špatně (třeba lněné semínko)? Je něco, co pro ni můžu ještě udělat? Kobyla je celý den v travnatých výbězích a ve stádě.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Dotazy spojují tři roviny: oblast kožních abnormalit, občasného průjmu a kvality výživy. Zmíněné problémy mohou, ale nemusí mít cokoliv společného.

    V každém případě biotin má vliv na rozvoj povrchových vrstev kůže a rohoviny.

    Extrudované lněné semínko by za normálních okolností nemělo mít negativní vliv; otázkou zůstává jaké množství je "jedna lopatička".

    Občasný průjem - jeho příčiny mohou být od parazitární infestace až po skladbu krmné dávky či abnormalitu chrupu - nelze komentovat bez vyšetření zvířete  včetně dalších anamnestických údajů, případně dalšího laboratorního vyšetření.

    Popsané abnormality by měl na místě klinicky vyšetřit a posoudit praktický veterinární lékař.

    MVDr. K. Daniel
  • Dana
    2016-08-04 07:50:25
    109.72.1.164
    Dobrý den, je potřeba odčervovat papoušky preventivně a popř. čím?

    Odpovídající: MVDr. Veronika Grymová

    Dobrý den,

    potřeba odčervování papoušků je zcela individuální v závislosti na situaci v chovu. Pokud je papoušek chovaný jako domácí mazlíček výhradně v bytě a byl při koupi odčerven nebo vyšetřen jako negativní, nemá se kde nadále parazity nakazit a odčervování je zbytečné. V jiných situacích (ptáci ve venkovních voliérách, větší chovy, nově nakoupení ptáci a podobně) je nutné se poradit s veterinárním lékařem, který doporučí nejvhodnější odčervovací režim pro danou konkrétní situaci.

    MVDr. Veronika Grymová
  • Pavla
    2016-08-02 22:20:21
    37.48.16.39
    Dobrý den. Velmi se mi líbí kamerunské ovečky, ale bohužel nemám dost velkou zahradu na jejich pořízení a tak je chodím pozorovat jen za plot. Stalo se mi, že jsem našla jednu ovečku ležet na boku, měla průjem, kopala nožkama a nemohla se zvednout. Ráda bych se Vás zeptala, jak může člověk pomoci, když nemůže sehnat majitele, ovečka je za plotem, tedy na cizím pozemku, aby mohl případně ovečku odnést k veterináři a tedy se vlastně nedopustil krádeže. Co je tedy možné dělat v tak beznadějné situaci. Předem moc děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Za welfare zvířat, v případě, že není znám nebo dosažitelný majitel, je odpovědná obec s rozšířenou působností (starosta nebo jeho zástupce).

    MVDr. K. Daniel
  • SJ
    2016-07-29 07:41:27
    194.213.209.195
    Dobrý den. Máme doma 14 měsíčního biewra. Po narkóze, při které mu byly odstraněny 3 zuby z důvodu špatného růstu, byl zjištěn Portosystémový shunt (narkóza proběhla v 6 měsících. 2x byly zaslány vzorky krve na vyšetření žlučových kyselin do Laborexu. První výsledky jsou následující: bez stimulace 5,58 a po stimulaci 66,19. Druhé výsledky jsou: bez stimulace 43,32 a po stimulaci 0,36. Tyto výsledky mi přijdou zaměněné, což mi nikdo nebyl schopen ani potvrdit ani vyvrátit. Přesto mi lékař sdělil, že výsledky odpovídají minimálnímu poškození a že pejsek nevykazuje typické příznaky zkratařů. Byl bohužel objeven ještě 1 mléčný zub, který je nutné odstranit, pod narkózou. Po zkušenostech z reakcí na narkózu mám však trochu obavy z reakce na ni. Můžete mi prosím poradit, jak se zachovat v této situaci? Je opravdu pro pejska nebezpečné, že ten mléčný zub má? Před samotným zákrokem by byl proveden ještě jeden test v Laborexu. Hladina ALT je pořád nad limitem. Děkuji za reakci

    Odpovídající: MVDr. Kateřina Slabá

    Dobrý den,

    nevím o který mléčný zub se jedná a celkově je takto nemožné se konkrétně vyjádřit k vašemu pejskovi, takže obecně: mléčné zuby pokud nevypadnou mohou do budoucna způsobovat obtíže v podobně parodontitidy (zánět dásní, jejich ústup, ústup kosti a ztráta zubu) a nebo může mléčný zub vadit v prořezávání trvalých zubů a nebo je odklánět špatným směrem a způsobovat vadný (potenciálně i bolestivý) skus. Takže obecně ano, nevypadlé mléčné zuby je třeba odstranit. Výjimkou mohou být zuby, které nemají trvalého následovníka (pozná se na zubním RTG), ty je potom možné nechat na místě a mohou místo chybějícího trvalého zubu svému majiteli sloužit. Laboratorní výsledky je třeba konzultovat s laboratoří, každá má jiné referenční hodnoty a poskytuje i interpretaci výsledků. V případě nejasností doporučuji se obrátit na jinou laboratoř nebo jiné veterinární pracoviště pro potvrzení výsledků. Riziko anestezie je také dáno způsobem, jakým je zvíře uspáváno- nejbezpečnější je inhalační anestezie, pokud s ní pracoviště rutinně pracuje- a také závisí, jak je průběh anestezie monitorován- EKG, dýchání saturace kyslíkem, měření krevního tlaku, teploty, vydechovaného CO2 atd... a jaká je péče o pacienta (infuze, ohřívání).

    S pozdravem,

    MVDr. Kateřina Slabá, rezident, veterinární stomatologie (EVDC)
  • Michaela Jelínková
    2016-07-26 14:02:01
    62.209.204.66
    Dobrý den, mám dvě štěňata a přestěhovala jsem se jinam. Potřebovala bych poradit co dělat pro změnu adresy v europasu, jelikož mám štěňata z různých koutů České republiky a pas jim dělali již jejich chovatelé. Jestli se dá přepsat tento údaj u nového veterináře, který smí tuto registraci učinit, nebo musím udělat pas nový, nebo vážně budu muset objet celou republiku, aby mi to vydavatel přepsal? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Michaela Jelínková

    Odpovídající: Sylva Skálová

    Dobrý den paní Jelínková,

    změnu majitele a údajů o něm v systému registrace pasů může učinit i veterinární lékař, který pas nevydal, tedy i ten Váš.
    Pokud by jste se s ním nedomluvila, můžete se obrátit přímo na mne, já  mohu změnu také provést.

    Pokud se jedná pouze o změnu adresy (majitel zůstává), je třeba  v papírové podobě vyplnit novou kolonku (2. majitel), v pasu nelze škrtat.

    S pozdravem

    Sylva Skálová
    sekretraiát KVL ČR
    724 281 610
    sylva.skalova@vetkom.cz

 
Komora veterinárních lékařů České republiky