Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 130 z 220 (záznamy 646 až 650 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Hana Bartova
    2010-10-25 13:26:35
    213.195.205.66
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli neškodí fence 9 měsíců, když je s námi celý večer doma ve vytopené místnosti a pak jde kolem desáté hodiny spát ven do boudy. Celý den je venku na zahradě, pak absolvuje dvouhodinovou procházku ale všude píšou o potřebě kontaktu se smečkou /rodinou/ a my si ji také chceme užít, ale opravdu není možné s ní být do noci venku. Mám strach, aby nezchoulostivěla a pak venku nenastydla. Děkuji za odpověď. Bartová

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    jestliže má vaše fenka kvalitní dostatečně zateplenou boudu, nevidím v krátkodobém pobytu doma velký problém. Ten může nastat při extremních teplotách a také v postupné neochotě fenky vracet se z vyhřátého prostředí do studené boudy.
  • Šárka Fofoňková
    2010-10-24 16:27:09
    77.48.104.251
    Dobrý den, lze zakoupit přípravek proti plísni Imaverol v lékárně nebo jen u veterináře? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přípravek lze zakoupit u veterinárního lékaře na základě jeho rozhodnutí o použití přípravku, anebo v lékárně na recept od veterinárního lékaře. Mezi volně prodejná léčiva Imaverol nepatří.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Zdeněk
    2010-10-23 20:27:07
    85.71.59.186
    Dobrý den. Fena podstoupila vyšetření na luxaci patell, bohužel s výsledkem 2/2. Teď jsem se dočetl, že v době hárání mohou být vazy povoleny a fena dohárala cca před týdnem. Tak jsem se chtěl zeptat, zda je to pravda, ale předpokládám, že i kdyby tomu tak bylo, tak na stav 0/0 by se to nedostalo?? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    určitý stupeň uvolnění vazivového aparátu během hárání lze pozorovat, větší význam může mít zvláště při rtg vyšetření na dysplazii kyčelního kloubu. Při klinickém vyšetření na luxaci patel rozdíl bude minimální.
  • Jana Jelenová
    2010-10-18 16:21:25
    188.95.122.114
    Dobrý den, moc Vás prosím o radu ohledně výběru ATB. Máme 10 ti letou boxérku, která má z důvodu nevyprazdňování močového měchýře zavedený moč. trubicí katetr. Veškerá vyšetření a to včetně CT absolvovala, ale bohužel se s tím nedá nic dělat a bylo vyzkoušeno opravdu vše u těch nejlepších veterinářů. Její onemocnění trvá cca rok a půl a průběžně dle výsledků bakteriologického vyšetření moči což je po měsíci dostává ATB. Bohužel to došlo do takového stádia, kdy je už na všechny ATB rezistentní. Ve směs se jedná o stejné nálezy z vyšetření bakterie: E-coli, Klepsiela, Enterococcus, Hemolytický stafylokok přerostlé Proteus. Chtěla bych se zeptat zda by bylo vhodné použití injekčně ATB Convenie, popř. zda existují ještě jiná antibiotika. Předem Vám děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přečtete-li si záhlaví této poradny, jistě seznáte, že Váš dotaz sem nepatří. Píšete, že bylo vyzkoušeno "opravdu vše u těch nejlepších veterinářů" a přitom se dotazujete, zda by bylo vhodné použití Convenie, nebo něco jiného. Zaprvé. Antibiotik existuje opravdu veliké množství a nemá cenu jen tak zkoušet jedno, či druhé, třetí, atp. Neexistuje žádné antibiotikum, které bude navždy zabírat. Proces je vždy dynamický. Za druhé. Permanentní katétr ponechává otevřen močový měchýř působení vnějšímu prostředí a to není možné donekonečna. Za třetí. Základem pro použití antibiotika by mělo být stanovení citlivosti. Je na úvaze veterinárního lékaře, aby vyhodnotil, která z nalezených bakterií je problémová, která by mohla být problémová a která je nejspíš jen náhodným nálezem. Jinými slovy, Vámi uvedený nález je třeba interpretovat a to mimo jiné také v kontextu k klinickým nálezem. To nemůže udělat nikdo kdo pacienta nevyšetřoval. Rozhodnutí o použití toho kterého antibiotika je věcí Vámi vybraného veterinárního lékaře, který zodpovídá za léčbu Vašeho pacienta.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Petr
    2010-10-14 11:05:23
    193.84.96.13
    Dobrý den pane doktore Rychlíku, děkuji za Vaši odpověď na můj dotaz (ze dne 12.10. s označením Operace), i když ji považuji za poněkud ostrou. Samozřejmě, že s Vaším konstatováním, že úspěšnost operace nelze nikdy stoprocentně zaručit, souhlasím. V našem případě, který nastal, se ale domnívám, že se tomuto mohlo předejít naší větší počáteční informovaností o případných rizicích a možná i větším důrazem na předoperační vyšetření před vlastním zákrokem. Abych tento můj předchozí dotaz upřesnil. Operace šedého zákalu nám byla doporučena jako vhodná s poukazem na obecně dosavadní úspěšnost a s ujištěním, že případná další poškození oka, která by mohla upozornit na neúspěch, budou včas zjištěna při předoperačních vyšetřeních. Bylo nám řečeno, že jako nejhorší varianta může nastat, že pes by po zákroku viděl alespoň tak na 55% oproti zdravému oku. Z tohoto důvodu jsme také k operaci přistoupili. Bezprostředně po operaci nám byl pes předán s informací, že vše dopadlo úspěšně. Následně se ale žádné zlepšení zraku nedostavilo, naopak poměrně dlouho trvalo, než se celkový stav psa po operaci srovnal. Pak se navíc zjistilo, že důvodem slepoty psa je špatný stav sítnice. Nedokážu posoudit, zda se např. vyšetření ERG má provádět před každým zákrokem tohoto druhu (z vyúčtování lékařského výkonu není zřejmé, zda právě toto vyšetření bylo u našeho psa provedeno) a jak spolehlivé může být, ale jsem toho názoru, že právě zjištění stavu sítnice by mělo být jedním z důležitých faktorů pro určení, zda je provedení operace v konkrétním případě vůbec vhodné. Také nedokážu posoudit, v jaké míře mohl na poškození sítnice předem upozornit zjištěný vysoký oční tlak. Překvapuje mě ale, že by nebylo předem možné celkový stav sítnice zjistit. Neubráním se proto pocitu, že šedý zákal byl chybně označen za příčinu slepoty a zákrok byl proveden zcela zbytečně a pes tomuto zákroku vystaven. Samozřejmě nemůže být prioritní otázka peněz, ale zdraví psa. Nemohu se zbavit dojmu, že jsme nebyli přesně informováni (lékař nepřipouštěl rizika neúspěchu), u psa nebyla provedena všechna potřebná vyšetření a přes výše uvedené nejasnosti si lékař ponechal celou částku, včetně svého zisku a na dotazy nereaguje. Nemylte se prosím ve svém úsudku o mých motivech k tomuto dopisu. Nejedná se o snahu získat naší investici zpět. Záleží mi spíše na tom, zda jsme pro svého psa v tomto případě udělali to nejlepší, zda jsme situaci nepodcenili a zbytečně ho tak nevystavili stresu, kterému mohl být v případě správného vyšetření a relevantní informovanosti ušetřen. V žádném případě nemám v úmyslu někoho poškodit nebo si na někoho stěžovat, ale můj původní dotaz směřoval spíše k otázce určité profesní cti a odpovědnosti za obsah poskytnutých informací a doporučení. Budu rád za Váš názor, ale nechám na Vás, zda je vhodné toto mé vysvětlení původního dotazu zveřejňovat na veřejně přístupném fóru vašich internetových stránek. S pozdravem

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přečtete-li si pozorně záhlaví této poradny, jistě seznáte, že do této poradny se Váš příspěvek nehodí. On se asi nehodí do žádné podobné poradny,rozsahem je spíš do diskuse na blog. Ale ten nemáme (možná stojí za úvahu jej vytvořit) a tak se zkusím nějak stručně vyjádřit k meritu věci. Zaprvé. Pokud byste přece jen došel k přesvědčení, že operace byla zbytečná, nebo nedobře provedená a žádal přešetření postupu veterinárního lékaře navštivte https://old.vetkom.cz/content/showPage/doporuceny-postup-pri-nespokojenosti-s-veterinarnim-osetrenim-58 Za druhé. Nejsem oční specialista a rozhodně se necítím kompetentní diskutovat o potřebě takového, či jiného předoperačního vyšetření. Takže pouze obecně. V současné medicíně je obrovská škála možných vyšetření. S trochou nevelké nadsázky se dá napsat, že není žádné zdravé zvíře, je jen nedostatečně vyšetřené. Veterinární lékař se musí rozhodnout, která klientovi doporučí a které už by se mu zdála nadbytečná. Máte pravdu v tom, že Vám má veterinární lékař vše vysvětlit a na případná rizika upozornit. Na druhou stranu se zde často setkávám s dotazy, které, z mně naprosto nepochopitelných příčin, tazatelé nepoložili veterinárnímu lékaři v ordinaci. Domnívám se, že ve Vašem případě došlo ke klasické chybě v komunikaci. Snad se podaří se jí příště vyvarovat.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky