Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 166 z 461 (záznamy 826 až 830 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Bendíková Vlasta
    2012-07-17 14:45:21
    127.0.0.1
    Dobrý den, máme slepice Lenghorky (druhý rok) a na prstě se jim udělal jakoby nádor - povrch je jako blána moč. měchýře. Asi je to bolí - stojí na 1 noze. Útvar se zvětšuje. Nesou v pohodě. Děkuji za ochotu.

    Odpovídající: MVDr. Renáta Hlavová

    Dobrý den,

    pro správnou diagnózu by bylo potřeba zjistit další podrobnosti případu. Například typ ustájení, napájení, krmení, výběh, složení podávané potravy, možnou kontaminaci v chovu jinými zvířaty...
    Navštivte proto veterinárního lékaře nebo si nejlépe přímo vyžádejte jeho návštěvu v chovu.

    Může se tak nejrychleji orientovat v problému, případně rovnou odebrat potřebné vzorky nebo navrhnout ihned opatření a léčbu.

    Zdraví MVDr. Renáta Hlavová

  • Magda
    2012-07-17 14:40:47
    127.0.0.1
    Dobrý den, naše roční koza byla před několika týdny nafouklá, 3 dny ležela s velikým břichem, stavěli jsme ji na nohy a nutili k pohybu, podávali vodu s jarem, veterinář jí píchal vápník a možná dostala i ATB. Dostala se z toho, byla několik dní na dietě o seně a vodě a teď se chová normálně, ale často mívá zvětšené břicho. Připadá mi, že má od té koliky s trávením chronické potíže. Odčervovali jsme nedávno. Mohla by mít např. narušenou mikrofloru v bachoru? Mohla by pomoct aplikace bachorové tekutiny od její matky? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Odpověď je ano. Pokud se jedná pouze o narušení funkce bachorové mikroflóry. Pokud by se ale jednalo například o mechanickou překážku (provázek, kousek plastového pytlíku apod.) v zažívacím ústrojí, aplikace "zdravé" bachorové tekutiny nepomůže a mohla by pomoci například aplikace neutrálního projímadla (např. parafínového oleje), které by umožnilo odchod takovéhoto "cizího tělesa". Příčin popisovaného stavu ovšem může být daleko více.

    MVDr. K. Daniel
  • Magda
    2012-07-17 14:02:44
    127.0.0.1
    Dobrý den, před několika lety mi u feny velkého švýcara 9 z 10 štěňat uhynulo na herpes virus. Od té doby při každém krytí fenu proti herpesu očkuji dle doporučeného schematu (po krytí a před porodem) a další 3 její odchovy byly v pořádku. Letos byla fena také naočkována, narodilo se 12 vitálních štěňat a ta 3. den po porodu začala ve velkých bolestech umírat a během 3 dnů uhynula všechna. Ihned po úhynu 1. štěněte byla všem nasazena injekčně antibiotika, ale nezabrala, takže nepředpokládám, že by se jednalo o bakteriózu. Mohla štěňata uhynout na herpes virus i přes vakcinaci? A prosím o radu: Jaká preventivní opatření mám podniknout při příštím vrhu? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    k Vašemu dotazu a předloženým premisám nejprve několik poznámek a vysvětlení. To, že byla nasazena antibiotika ještě nijak nevylučuje bakteriální infekci. Záleží samozřejmě na druhu antibiotika, jeho lékové formě, dávce a okolnostech na straně jedné a druhu, kmenu, případné toxogenitě dané bakterie na straně druhé. Také herpesviróza není jedinou virózou, která mohla úhyn štěňat způsobit. Nevím kdo Vám co nasadil, ale nechat hynout štěňata v bolestech je týrání zvířat. Na herpesvirózu štěňata uhynout mohla i přes opakovanou vakcinaci. Ale to je pouze spekulace. Narodil-li se početný vrh ( 12 štěňat) a všechna štěňata byla živá a dobře vyvinutá, není to až tak pravděpodobné, nicméně už hned první uhynulé štěně mělo být vyšetřeno. Pro příště doporučuji zjistit u feny dynamiku titru protilátek proti herpesviróze a zkontrolovat schopnost sérokonverze po vakcinaci a revakcinci.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • dedeciusova
    2012-07-15 23:18:31
    127.0.0.1
    Už třetím rokem si můj jezevčík vždy začátkem prázdnin když přijedou vnoučata na prázdniny kouše špičku ocasu až do krve. Nevím co s tím. Náš zvěrolékař mě před třemi lety, když jsem tam byla poprvé řekl že mu budou muset ocásek amputovat .Po prázdninách se mě ho podařilo vyléčit, ocásek zachránit. A teď je to tu znova. Prosím poraďte zdravím Dedeciusová

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den, jestliže se problém sezónně opakuje, může se jednat o projev alergické reakce a tím zvýšení svědivosti. Nebo si pes vzpomene na příjezd dětí a z nervozity si začne okusovat ohon.Nejlepším lékem je zabránit v okusu - ochranný límec nebo zábrana.
  • Jana Borzutzká
    2012-07-14 17:33:52
    127.0.0.1
    Dobrý den. Můj pes trpí epilepsií (má 5 kg, kříženec pudla s jezevčíkem), bere tyto prášky PHENAEMALETTEN, co 12 hodin ¾ tabletky. Ale i tak má záchvaty docela často 2-3x týdně. Chci se zeptat, zda by nebylo vhodné nasadit jiné prášky? Už od více lidí jsem slyšela, že jejich pes/kočka po nasazení léku má záchvaty jednou za 2 měsíce nebo za půl roku, berou jiné prášky, konkrétně jednomu stačí Diazepam, jednomu PHENAEMAL a kočce po vysazení těchto prášků nasadili tyto PREDNIZON a také je bez záchvatů. Děkuju moc Borzutzká

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přečtete-li si pozorně záhlaví této poradny, jistě seznáte, že na takto položenou otázku odpovědět nemohu. Ovšem i kdyby to pravidla poradny umožňovala, nebyl by to správný postup. Pod termín epilepsie se laikům často připletou i jiné diagnózy s parciálními záchvaty, ba i bez nich. Léčba, respektive tlumení neurogenních záchvatů, fenobarbitalem je u idiopatické epilepsie naprosto standardní a vhodná. Naprosto standardní je v jistých fázích i použití diazepamu. Mimochodem, Phenaemaletten a Phenaemal se liší pouze gramáží fenobarbitalu v tabletě. Phenaemaletten je pro malé psy. Mám-li Vám poradit, doporučuji Vám, prodiskutujte vše s Vaším veterinárním lékařem, který medikaci nasadil a případně jej požádejte, aby vás referoval na pracoviště, které je schopno provést hlubší neurologickou diagnostiku. Rozhodně nezkoušejte různé tabletky podle toho co kdo kde laicky poradí, neboť jeho pes měl „zaručeně to samé“ a tabletky mu pomohly. Můžete způsobit mnohem víc škody než užitku.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky