Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 192 z 461 (záznamy 956 až 960 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • tana
    2012-03-14 19:02:45
    127.0.0.1
    Dobrý den máme pražskýho krysaříka už asi devět let ale teď jsme si pořídili miminko a ona je strašně vzteklá steká vrčí a teď co začal chodit tak už několikrát vystartovala na myliho a mám strach ho mít doma a nikoho cizího nesnese že by jsme ji darovali někomu do útulku ji vzít taky nechtej takže bysme ji chtěli dát uspat ale nevíme jestli je to možné jestli se to vůbec provádí tak prosím o radu zkoušeli sme už všechno předem děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    je to smutné, ale občas se takové problémy stávají a je naprosto přirozené, že se v prvé řadě snažíte ochránit své dítě. Přečtete-li si nějakou příručku o chování psů nejspíš tam naleznete Vámi popisovaný příklad jako modelový. Narozením dítěte do rodiny se mění zaběhané pořádky a Vaše fena se svým chováním nejspíš snaží udržet si své hierarchické postavení ve "smečce". Ze zkušenosti vím, že problém, který popisujete nastává téměř vždy v rodinách, kde již před narozením dítěte bylo hierarchické postavení psa nesmyslně vysoké. A to je chovatelská chyba. Zpravidla se dá důsledností ve výchově problém vyřešit. Pokud ne, obraťte se na veterinárního lékaře. Může Vám pomoci problém vyřešit, nepůjde-li to jinak, může fenu i uspat.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Lenka
    2012-03-14 10:20:02
    127.0.0.1
    Dobrý den, chci Vás poprosit o radu. Můj skoro desetiletý jezevčík je již měsíc a půl nastydlý, kašle a má několikrát denně zrychlené dýchání,kdy je znát, že ho trápí hleny, jakoby rýma, ale z nosu mu neteče. Nejdříve jsme týden čekali, že to samo přejde, protože náš druhý jezevčík byl nastydlý také a toho to přešlo bez léčení (fenka 5let), kašel ale neměla. Po návštěvě veterinářky dostal medicínu na virové onemocnění a v případě, že by to nepomohlo, zkusí se antibiotika. Tak se i stalo. Dostal Noroslav antibiotika a přesně v polovině, tj. po pěti dnech, se o hodně zhoršil, kašlal celou noc, měl teplotu 39.8, třásl se, nejedl, nepil a byl velmi skleslý. Hned jsme navštívili veterinářku a ta antibiotika vyměnila za jiná, název si, bohužel, nepamatuji, myslím Bayer... Jeho stav se zlepšil výrazně hned po první injekci, druhou dostal druhý den, pak tabletky. Teplotu nemá, je čilý jako před teplotou, léky dobral včera. Ale hleny v sobě má stále a kašle zrovna tak. Byl mu udělán rentgen a srdce a průdušnici má prý v pořádku a na plicích je menší nález, který odpovídá věku psa, nádor není. Kašel je spíš sušší, a často hodně rychlý, takový bez nadechnutí ve velmi krátkých intervalech, trvá od 5 do 25 vteřin v kuse, občas se snaží něco jakoby vydávit, ale nic z něj nejde. Jen při té horečce vykašlal asi dvakrát hlen a dvakrát hleny zvracel. Současný stav je takový, že pes je v pohodě, normálně jí, pije, venčí se, je veselý, ale stále kašle a je zahleněný, což ho samozřejmě omezuje. Ráda bych ho z toho konečně dostala, ale bohužel nevím, jak. Koncem března má být navíc očkován a nevím, zda v tomto stavu je to možné. Mockrát Vám děkuji za radu. S pozdravem L. Pobudová

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    bohužel z této pozice nemohu zaujmout žádné relevantní stanovisko k případu vašeho pacienta. Onemocnění dolních i horních dýchacích cest mohou být v některých případech komplikovaná a dlouhodobá. Důležité je opakovaně klinicky, mikrobiologicky nebo rentgenologicky pacienta vyšetřit a výsledkům těchto vyšetření podrobit další léčbu. Proto doporučuji opětovnou návštěvu veterinárního zařízení, kde se rutinně zabývají interními onemocněními psů.
  • Petra Ševelová
    2012-03-14 09:47:32
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím o radu. Před šesti týdny jsem si koupila hříbátko, kterému bylo osm měsíců. Bývalá chovatelka ale bohužel neměla potvrzení o jakékoli vakcinaci tohoto hříběte ani v PP, tudíž jsme se rozhodli ho znovu naočkovat. Očkování proběhlo vakcinací Tluequint. V této době bylo hříbě bez zdravotních problémů. Po třech týdnech nám bylo doporučeno přeočkování, které taky proběhlo. Ale po třech dnech po druhém očkování nám koník přestal příjmat potravu, požírá jen občas seno a pije vodu. Chová se flegmaticky a pohybuje se pouze pokud musí. Ve výběhu dost polehává a celkově působí nezdravým dojmem. Chtěla sem se zeptat jestli by mu mohlo být po tom očkování nějak zle. Když bychom vzali v úvahu že ho předchozí majitelka taky naočkovala, byl by v jeho nyní devíti měsících očkovaný už čtyřikrát. Mohlo by mu to způsobit nějaké zdravotní komplikace? Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Každá vakcinace i revakcinace představuje zátěž imunitního systému zvířete. Množství antigenu ve vakcíně a jeho kvalita je definována. V rámci registrace vakcíny se požaduje provedení klinických zkoušek, které ověřují účinnost, kvalitu a bezpečnost registrované vakcíny. Použití vakcíny mimo registrační doporučení může mechanismem senzibilizace apod., ale také nemusí, navodit příznaky změny zdravotního stavu hříběte.

    MVDr. K. Daniel
  • Kopecká
    2012-03-13 20:59:44
    127.0.0.1
    Dobrý den, máme pejska (Schiba-inu) a v loňském roce utrpěl popáleninu na boku. Zvěrolékař mu odumřelou kůži odstřihl a my stále marně čekáme, že mu naroste na tomto místě nová srst. Ale má tam pouze jemnou kůži. Můžete mi poradit co se s tím dá udělat a na koho se máme obrátit ? Bydlíme v Praze. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    konkrétně se k Vašemu případu nemohu vyjádřit, pacienta jsem neviděl. Je možné, že se už nová srst neobjeví, ale doporučuji obrátit se na veterinárního dermatologa, který si Vašeho pejska vyšetří a stanoví prognózu. Konkrétní pracoviště, či kolegu, Vám - jak jistě chápete - doporučit nemohu, ale nejlepší postup je požádat Vašeho ošetřujícího veterináře, aby Vás někam referoval.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Dáša
    2012-03-11 09:43:16
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám dotaz, zda může mít pes průjem se špatné psychiky. Mám od 4.1.2012 psa z útulku. Měl velký průjem, téměř jenom vodu. Dle rady lékaře jsem nasadila dietu, dostala jsem léky. Průjem se zastavil do té doby, než jsem vzala psa na procházku. Na zahradě běhá "rychlostí blesku", naběhá nebo nachodí dost. Při opakované návštěvě u lékaře byl proveden rozbor stolice, výsledek byl: bez parazitů. Za dva měsíce střídajících diet, podávání dietních granulí, nebo rýže s mrkví a čaje, jsem zjistila, vyzkoušela, že jen vyjdu se psem z domu, po cca 100 m má vodnatý průjem. Při chození na zahradu je stolice normální. Co mám dělat dál.Dá se toto znormalizovat tím, že budu chodit se psem ven i když bude mít průjem,aby si postupně zvykl, nebo léčit odborně jeho psychiku. Pes je starý cca 10 měsíců, je veselý, hravý, rasa "X",nejeví známky nemoci. Potřeboval by se učit poslušnosti, na zahrádce to jde, ale v jiném prostředí začne být roztěkaný. Jakákoliv změna prostředí mu způsobí průjem, nemůžu s ním nikam chodit. Dáša

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    odpověď na tuto otázku je mnohem složitější než by se první pohled zdálo a položíte-li takto otázku více veterinářům, budou se odpovědi velmi lišit. Ale abych nekličkoval: já myslím, že ne. Psychické příčiny průjmu se popisují u lidí, ale ani zde nejsou závěry pro mě přesvědčivé. Většinou se argumenty opírají o empirická pozorování a dávají se do souvislosti obavy a strach obecně se vznikem průjmu. Myslím, že to není přesné, respektive příčina není přímá. Strach, jako emoce ovlivňuje vegetativní nervový systém a ten pak teprve může podnítit, například zvýšenou motorikou střev, průjem. Takže: neurogenní vznik průjmu - ano, čistě psychogenní vznik průjmu - ne. Doporučuji zpětně přehodnotit diagnostiku, zda přeci jen něco neuniklo, případně diagnostiku ještě prohloubit. (opakované koprologické vyšetření vícedenního vzorku, chemické vyšetření stolice, biopsie, atd.)

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky