Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 217 z 461 (záznamy 1081 až 1085 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • jitka
    2011-10-31 16:35:10
    85.92.41.137
    Prosím pomozte. Mám 1 rok starou andulku. Je to sameček a hezky mluví. Asi před půl rokem se začal točit doprava a náhle přestal ovládat pravé křidélko a pravou nožičku. Prstíčky se mu pevně sevřely a tak se vlekl pomocí levé nožičky do klece. Když jsme ho odchytli začli jsme mu masírovat nožičku a asi po 1 minutě zase ovládal celé tělíčko. Od té doby pozorujeme, že najednou začne být nervozní, prudce vyskakuje, nebo cukavě přičapává jako by ho něco štípalo, lítá po bytě, nebo zůstane nepohnutě stát a upřeně se dívá na svoje nožičky, nebo křidélka. Rovněž se mu zdvihá ocásek do výšky, jako při křeči nebo bolesti. Pije i zobe normálně, trus nemá řídký, nebo neobvykle zabarvený na tělíčku nepozorujeme žádné změny, nebo cizopasníky. Je nám divné, že z jednoho pouzdérka roste normální barevné peříčko a peříčko šedé husté takzvaný kvap. Přiletí na ruku a upřeně se dívá do obličeje a zase na sebe. Je vidět, že žádá o pomoc, jinak se chová čile a zdravě. Naši zvěrolékaři si nevědí rady. Pokud by jste měl zkušenosti s tímto onemocněním, prosím poraďte. Finanční záležitost respektujeme. Děkuji Jitka

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Přečtěte si, prosím, záhlaví této poradny. Tato poradna je nekomerční a neslouží k náboru klientů. Váš problém je specifický a mohu Vám jen doporučit řešit jej s příslušným odborníkem. Zdaleka ne každý veterinář se zaobírá aviární medicínou. Naopak, jsou kolegové, kteří se výhradně věnují aviární medicíně a specielně papouškům. Doporučuji Vám obrátit se na pracoviště, které se specializuje na onemocnění exotických ptáků.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Jana
    2011-10-28 20:32:11
    78.108.147.254
    Dobrý den. Mám šestiletého kastrovaného kocoura chovaného v bytě. Kastrace byla provedena ve věku 16-ti měsíců. Po druhém roce života začaly potíže se záněty močového měchýře. Časté močení po trochách-nutkání na močení, krev v moči, výskyt struvitů. Močový měchýř je vždy prázdný, takže nemám pocit, že by se kocour nemohl vymočit, spíše naopak, že jej to neustále na močení nutí-na záchod při potížích chodí každých 5 minut..Tyto obtíže se opakují cca vždy po roce, někdy po roce a půl. Vždy okamžitě vyšetřena moč a následně léčba ATB. Většinou synulox, convenie při doléčení. Potíže vždy ustoupily po cca čtyřech dnech. Problém teď máme ten, že kocour má tyto potíže již přes dva měsíce a nedaří se jej vyléčit. Měl convenii 3x+k tomu synulox. Pak dostával jen synulox, ale obtíže stále stejné. Podstoupili jsme revizi močového měchýře s žádným nálezem, vše v pořádku. Momentálně byly vysazeny ATB a kocour je stále stejný. Ještě podotknu, že jsem kocourovi dávala preventivně brusinky v tabletách-denně, ale bohužel, asi bez efektu. Krmím pouze granulemi se zaměřením na močový trakt pro kastráty a vyrovnáváním ph v moči, většinou purina pro-plan after care, purina cat chow urinary, hills c/d, purina one.. Občas dávám konzervu-běžnou. Můžete mi, prosím poradit, co by se ještě dalo udělat? Nerozumím tomu, že tak dlouhá léčba nezabrala. Moc děkuji a přeji hezký den.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane,

    s určitou pravděpodobností popisujete recidivující zánět dolních močových cest, který může mít více příčin. Od vrozené vady na utváření močopohlavního ústrojí přes rezistentní bakterie či nevhodné krmení. Vyhledejte veterináře - urologa, který zanalyzuje dosavadní léčbu ( počítejte s kompletním klinickým vyšetřením, vyšetřením krve, moči ) a určitě navrhne i adekvátní léčbu. Obrňte se trpělivostí - nevyléčíte ho ani za 1, ani za 3 týdny.

    MVDr. Lubomír Hošek

  • Pfeiferova Hana
    2011-10-28 00:28:11
    109.71.213.23
    Dobrý den, mám 7letého valacha ČMB je celoročně pastevně ustájen, není to tedy první blížící se zima. Zhruba tři dny po očkování na herpesvirus se objevil výtok z nosu, lehce bíle zabarven a to u většiny naočkovaných koní. U mého ovšem trvá dál a k tomu se nám přidal kašel. Většinou při pohybu když trojčí s kamarády ale už i venku pod sedlem. Po pár metrech klusu, se hrozně až dušně rozkašlal, v klidu si tu a tam frkne u sena. Problém je že v okolí Kladenska není žádný spolehlivý a vybavený veterinář pro koně, nevím tedy na koho se obrátit a na reakci po očkování si myslím že to trvá příliš dlouho cca 10dní. Prosím tedy na koho se obrátit pokud to není jen reakce na očkování. Děkuji předem za Váš čas.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Ano, popisované příznaky s největší pravděpodobností nejsou pouhou reakcí na vakcinaci proti EHV viru. Nicméně velmi zjednodušeně řečeno každá vakcinace je vlastně infekcí oslabeným či umrtveným antigenem a znamená zátěž pro imunitní systém koně. Pokud je kůň v době vakcinace v inkubační době onemocnění, tedy již infikován - například virem chřipky, a to třeba jiným typem, než proti kterému byl vakcinován - nástup příznaků chřipky se urychlí a zvýrazní.

    Veterinární lékaři zabývající se chorobami koní jsou sdružení v České hippiatrické společnosti ( www.cehis.cz ), takže například jednou z možností, jak zjistit veterinárního lékaře zabývajícího se chorobami koní poblíž bydliště může být 1. nalezení jména veterináře podle okresu na webové stránce Komory veterinárních lékařů a 2. kontrola jestli je jméno uvedeno v seznamu členů hippiatrické společnosti.

    Komora veterinárních lékařů nedoporučuje zákazníkům jména jednotlivých veterinárních lékařů registrovaných pro praktickou veterinární činnost podle Zák. 381/91 o Komoře veterinárních lékařů.

    MVDr. K. Daniel
  • Eliška N.
    2011-10-26 14:14:03
    195.113.149.227
    Dobrý den, potřebuji poradit s registrací kotěte. Od chovatelů byla kočka očipovaná a s pasem. Chovatelka mi doporučila dva registry (jeden byl zdarma a druhý za 170,-). Prvně jsem provedla online registraci zdarma a u druhého jsem vyzkoušela zadat číslo čipu, ale bohužel mi bylo napsáno, že čip není registrován. Jak to tak vypadá je více registrů, většinou placených a databáze nejsou propojeny.Což je pro mě naprosto nepochopitelné.Pokud se mi kočka zaběhne, tak jakou mám jistotu, že i když jí někdo oscenuje, tak se podívá do toho registru, kde je registrovaná. Pochybuji, že všichni vždy kontrolují všechny dostupné registry. Jak se zdá, tak asi moc nejde o zatoulané mazlíčky a jejich nešťastné lidské kamarády, ale o peníze. Prosím poraďte mi kam mám kočku registrovat, aby byla největší šance jejího nalezení v případě ztráty. Děkuji Eliška

    Odpovídající: Sylva Skálová

    Dobrý den paní Eliško,

    pokud má kočička vystavený pas, měla by být registrovaná v registru petpasů, který provozuje KVL ČR a registraci provádí veterinární lékař, který pas vystaví. kontrolu si můžete provést na http://petpas.vetkom.cz

    Současně s registrací pasu je zaregistrován i čip, takže může sloužit také k dohledání majitele ztraceného zvířete. Toto vše je hrazeno majitelem již v rámci vystavení pasu. Jiná kategorie jsou potom registry čipů. V ČR je jich více, pokud vím, tak mezi sebou nekomunikují. Je již plně na majiteli, pro jaký se rozhodne, mají různé podmínky a nabízejí různé doprovodné záležitosti, např. pojištění apod. Příslušné instituce (policie, útulky), v případě ztráty zvířete, vědí na která místa se obracet, tedy pokud je zvíře nalezeno, projíždějí se standardně všechny dostupné registry. Dělám to tak i já, i když nejsme komerční registr. Věřte, že všichni, kdo mají co dočinění se zatoulanými mazlíčky, dělají maximum pro jejich navrácení zpět majitelům. Kontakty na čtyři nejznámější registry čipovaných zvířat najdete na našich stránkách www.vetkom.cz

    S pozdravem¨
    Sylva Skálová KVL ČR
  • Věra M.
    2011-10-23 22:16:13
    89.235.9.24
    Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu ohledně vakcinace mého kocoura. Kocourek se narodil v srpnu 2008. První naočkování proběhlo v srpnu 2009, a to na vzteklinu a rozšířenou vakcínu včetně FeLV (po negativních výsledcích testů krve). Vše proběhlo v pořádku, bez jakékoliv reakce. Po roce byl kocourek opět přeočkován jak na vzteklinu (Rabisin), tak na ostatní onemocnění (PureVax RCPCh FeLV). Po očkování bylo na kocourkovi patrné, že ho místo vpichu bolí (neustále měnil polohu při ležení a byl nervózní). Druhý den byl však již v pořádku. Po cca 14 dnech jsem mu na zádech v místě vpichu nahmatala malou bulku. Na internetu jsem se dočetla, že by se mohlo jednat o postvakcinační sarkom. Veterinář po prohmatání kocourka konstatoval, že to podle tvaru na sarkom nevypadá a že ještě vyčkáme. Bulka se postupem času naštěstí opravdu vstřebala (cca do jednoho až dvou měsíců), tudíž se asi jednalo jen o dočasnou reakci na očkování. Než však bulka zmizela, měla jsem dost času si pročíst na internetu různé diskuse a upřímně jsem začala nad dalším naočkováním váhat. Kocourek žije pouze v bytě, nicméně 2x do měsíce jezdím s kocourkem k rodičům, kde je v kontaktu se psem, který je převážně venkovní. Chtěla jsem se proto zeptat, zda mu od psa hrozí nějaké riziko nákazy, resp. zda je toto riziko nákazy vyšší či naopak nižší než možnost postvakcinačního sarkomu. Chápu, že proočkovanost je důležitá, ale ten strach, který jsem měla po nalezení bulky bych už znovu zažít nechtěla.. Myslíte, že je opravdu nutné kocourka nechat očkovat? Předem moc děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    nemoci, proti kterým se kocourek očkuje psi nepřenáší. Takže z důvodu kontaktu kocourka se psem Vašich rodičů by bylo očkování opravdu zbytečné. Zda a jak očkovat a zejména proti čemu je rozhodnutí, které Vám odpovědně nemůže žádný radil na internetu (včetně mě) doporučit. Nejpodstatnější je znalost lokální nákazové situace a nákazové situace v chovu, znalost vakcinační historie u daného kocoura a případně jeho matky. Proto nejorientovanější odborník bude v daném místě působící veterinární lékař.

    Bulky po vakcinacích jsou poměrně časté, při použití inaktivovaných vakcín jsou téměř pravidlem. Zpravidla nepředstavují žádný problém a rychle se vstřebají. Postavakcinační sarkom po vakcinaci proti FeLV u koček se popisuje, v současné době je v odborných kruzích velmi diskutován. Názory se liší. Já osobně jsem se s ním v praxi setkal po 25 letech praxe pouze jedenkrát a to ještě nebyl potvrzen histologicky, takže dost možná jsem se s ním nesetkal nikdy.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky