Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 26 z 461 (záznamy 126 až 130 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • David Kadrliak
    2015-10-20 19:32:47
    85.135.25.254
    Dobrý den. Už je to dva roky co jsme si koupily dvě andulky bratry. Jeden je pěkně rostlý a zdravý ,ale druhý je odmalička drobnější. Jediné co mi na menší andulce vadí, že má malinké nozdry myslím dírky a špatně se mu dýchá. Při spaní někdy sýpe a pořád hýbe zadečkem. Jinak jsou to tornáda po bytě to dokáží roztočit jen ten menší musí vynaložit více úsilí. Děkuji za radu.

    Odpovídající: MVDr. Veronika Grymová

    Konkrétní radu není možné dát touto cestou. Doporučuji nechat andulku vyšetřit veterinárním lékařem, aby zjistil, zda není zúžení nozder způsobeno chronickým zánětem horních cest dýchacích nebo nějakým onemocněním ozobí.

    MVDr. Veronika Grymová

  • Petra
    2015-10-08 23:31:13
    213.220.239.10
    Dobrý den, chtěla bych vás poprosit opět o radu. Dne 28.8.2015 jsem napsala dotaz ohledně mé kobylky, které byly z krve zjištěny protilátky proti Leptospira interrogans sérovar grippotyphosa v titru 200, titr byl hodnocen jako dubiózní. Na konci září jsem nechala udělat kontrolní test. Kontrolní test je již pozitivní, výsledkem jsou protilátky proti Leptospiroza interrogans sérovar grippotyphosa v titru 400 a sérovar canicola v titru 400. Jaký bych měla nyní zvolit postup antibiotika nebo je titr v normě a nic nedělat? Jaká výše titru je riziková? Kobylka se zdá zdravá.Předem děkuji!

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Leptospiry jsou bakterie, které se vyskytují v teplejším období ve stojaté vodě, kalužích apod. Onemocnění leptospirózou má celou řadu forem.

    Zvyšující se titr protilátek znamená, že organismus zvířete se setkal s antigenem leptospiry a vytváří protilátky. Rozhodnutí jestli zahájit nebo nezahájit terapeutický zásah závisí na případných klinických příznacích onemocnění. Jestli zvíře neprojevuje žádné klinické příznaky onemocnění, znamená to ve většině případů, že bylo schopné se s infekcí vypořádat vlastními silami. Na otázku, jestli nasadit antibiotickou léčbu neexistuje jednoznačná odpověď, protože tato terapie má smysl v období tzv. bakteriémie; tj. v období, kdy jsou živé bakterie přítomny v organismu a případně se množí a jsou (v tomto případě zejména močí) vylučovány do vnějšího prostředí.

    MVDr. K. Daniel
  • Nikola
    2015-10-06 21:40:38
    217.117.216.121
    Dobrý den, mám doma 16letou kobylu plemene Lipicán. Na jaře jsem u ní nevšimla říje a proto že chci od ní hříbátko , tak jsem si zavolala pána, který se zabývá inseminací a připouštěním kobyl. Píchl jí injekci na vyvolání říje. Její vlastní říje, jak mi bylo řečeno , že se do 3 týdnů ukáže, se neukázala a tak jí píchl další injekci a řekl, že jí mám odvést rovnou ke hřebci. Tam byla 2 měsíce a po prvním připuštění, dostala svojí říji. Při vyšetření březosti však doktor zjistil, že má zánět dělohy a tak ji vyléčil a ona dostala další říji. Odvezla jsem si jí s tím že asi ani nezabřezla týden po posledním připouštění. Ani jsem jí nenechala vyšetřit, ale říji zatím neměla a na víc se jí po měsíci a půl spustilo mléko. Bylo mi řečeno že ji radši nemám nechávat ani vyšetřovat, protože jestli že je březí, tak by mohla samovolně potratit díky tomu, jak má rozházené hormony a nejspíš by to mohlo být těmi injekcemi... Chtěla jsem se tedy poradit, jestli s tím máte zkušenosti a nebo je to ojedinělý případ a jak bych případně měla reagovat?

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Synchronizace reprodukčního cyklu by měla být prováděna po vyšetření pohlavního ústrojí klisny veterinárním lékařem. Vyšetření březosti veterinárním lékařem nezpůsobí za normálních okolností potrat.

    Doporučit lze vyšetření klisny veterinárním lékařem za účelem zjištění stavu pohlavního ústrojí a zjištění zda klisna je nebo není březí. Pokud březí není, je zapotřebí sledovat doporučení veterinárního lékaře a případně klisnu připustit v příští připouštěcí sezóně na jaře 2016.

    MVDr. K. Daniel
  • Kamila Tichá
    2015-10-06 19:58:40
    85.70.162.26
    Dobrý den. 19.8 2015 mi porodila fena. Štěňátka jsme už udali cca ve věku 5 a půl týdne. Fena je ještě občas nakojila ale jen zřídka. Pořád se ji tvoří mléko, ale struky jsou trochu tvrdé. Může ji to ublížit, když se mléka nezbavila? Co mám dělat? Musím jít s fenou k veterináři nebo to samo přejde? Děkuji za odpověď. Kamila Tichá.

    Odpovídající: MVDr. Katka Sviták Novozámská

    Vážená paní Tichá,

    štěňátka jste udali předčasně, předpokládám, že z pouhé neinformovanosti. Fena odstavuje štěňata cca v 7 týdnech, proto vyhláška upravuje věk, kdy štěně je schopno jít do světa na 50 dní. Bohužel se tento předpis vztahuje pouze na psy s PP (rodokmenem), protože v těchto chovech se na rozdíl od tzv. množíren provádějí kontroly. Pokud je mléčná žláza Vaší fenky ve stavu, který popisujete, určitě navštivte svého veterinárního lékaře, abyste předešli dalším nepříjemným  komplikacím.

    Hezký den

    MVDr. Katka Sviták Novozámská
  • Cáliková Renáta
    2015-10-05 13:01:25
    37.188.231.227
    Dobrý den, mám 7 měsíčního britského kocourka a máme problém. Chodí na kryté WC, ale nevím přesně, jak se to stane, ale když vykoná potřebu, tak vyleze a má počůrané obě stehna zevnitř. Při stolici je problém, že buď se ušpiní ještě v toaletě, nebo mu kousek odpadne až mimo toaletu a jak to chce hned uklidit, tak to rozpatlá. Kocourek se mi zdá velmi vyvinutý, a tak nevím, jestli to nemůže být příčina problému. Děkuji za odpověď. R.C.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Cáliková,

    začal bych od toho nejjednoduššího  - pořídil bych kocourkovi ještě další, větší a otevřenou toaletu, protože do této se třeba nevejde.  Pokud nepomůže toto jednoduché opatření, pak bych se snažil odpozorovat průběh vyměšování a vyrazil s močí a trusem za internistou, aby posoudil močopohlavní a zažívací aparát a celkový interní status ve vztahu k procesu vyměšování. Dále je doporučitelné ortopedické a neurologické vyšetření, které posoudí kocourkovu pohyblivost a schopnost vyměšování.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky