Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 28 z 220 (záznamy 136 až 140 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Katka
    2014-06-16 17:27:50
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu - informaci týkající se pravděpodobnosti (%) přenosu katarakty při opakovaném spojení, ze kterého již v minulosti vzešly katarakty na obou očích (pes oslepl ve 2 letech věku). Můj pes, který měl být použit pro chov, je z opakovaného spojení a nyní ve 4 letech věku byl posouzen jako pozitivní na jednom oku, což ho vylučuje z chovu, má šampionáty všech okolních zemí vč. ČR a já se jednáním chovatele (chová 20let), který nedbal zdraví psů a o riziku mě nikdy neinformoval, cítím jak finančně tak citově poškozena. Existuje nějaká studie, která by mi v utvrzení podvodného a ziskuchtivého jednání chovatele pomohla? Případné potřebné další informace ráda doplním. Děkuji Vám. Katka

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážná slečno Katko,

    V dotazu schází důležité informace a to: plemeno a typ katarakty. U většiny plemen je hereditární katarakta vylučující vadou a takto postižení jedinci do chovu nesmí. Samozřejmě je možné, že tzv. klinicky negativní pes nebo fena dává klinicky pozitivní štěňata. To je potom potřeba řešit zpětně a označit tzv. skryté přenašeče. U některých plemen psů jsou již dostupné genetické testy na kataraktu, ale jedná se jen o několik plemen.

    Pokud je tedy pes na základě genetického testu označen jako přenašeč nebo jako pozitivní, do chovu nesmí.  Ale stále je v ČR hodně klubů, které nepožadují vyšetření na dědičné oční vady a pak je to pouze na chovatelích, jak se k problému postaví. Důležité je taky samozřejmě to, co je napsáno v kupní smlouvě.

    Pro podrobnější posudek vám doporučím obrátit se přímo na některého specialistu pro posuzování dědičných očních vad – viz https://old.vetkom.cz/ordinations/dvo.

    MVDr. Lubomír Hošek (s laskavým použitím konzultace s MVDr. P. Trnkovou)

  • Barbora Holá Burešová
    2014-06-16 12:33:03
    127.0.0.1
    Dobrý den, můj pes má od malička kýlu - nevstřebala se, nyní se zvětšila z 1 cm na cca 3 cm, jak náročná je operace a kolik zhruba stojí?

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Burešová,

    Nevím zda máte na mysli kýlu pupeční či jinou. Pokud se jedná o pupeční kýlu, jde o méně náročnou operaci, cena se pohybuje většinou v řádu do několika tisíc Kč, přesnou cenu vám sdělí na pracovišti, kde chcete nechat provést úkon.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Bednaříková
    2014-06-16 10:13:21
    127.0.0.1

    Přeji hezký den, jsem dětská lékařka, a nechci psi ubližovat léky pro lidi. Naše osmiměsíční fenka německého ovčáka má významný intrahepatální zkrat. Má třetinová játra, nasazenou přísnou dietu - granule intestiniální, Entizol., Flamamed. Ráda bych se o této problematice dočetla v odborném článku. Může ostropestřec? Může banány, které má velmi ráda, jaké jsou ještě další možnosti, jak ji pomoci. Lze něco podat, když má stavy excitace (vyvolané amoniakem - naštěstí nyní po 3- týdenní dietě je neměla). Lze podat třeba aktivní uhlí? Moc děkuji. (není to nic proti našemu skvělému veterináři ze Žďáru, který ihned na tuto nemoc měl podezření a moc mu děkujeme, jde o profesionální zvědavost a snahu našemu miláčku max. pomoci) Děkuji !! Bednaříková


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    Především je nutná solidní diagnostika, pokud se jedná o intrahepatální shunt, tak ty většinou nejsou operovatelné. Pokud se jedná o tzv. extrahepatální shunt, je možné tuto zkratku přetnout a krev vést opět přes játra. Přetnutí musí být postupné, čehož je dosaženo kroužkem, kde je hmota která se postupně roztahuje a zkratku zaškrtí.

    Jak jste asi vyčetla , nejedná se o onemocnění jaterní tkáně, ale o vrozenou objížďku, která omezí jejich normální funkci ( především ve využití bílkovin a jejich metabolitů). Veškeré diety jsou pak založeny na zvolení minimálního příjmu bílkovin, které se rozkládají právě na amoniak, který způsobuje nejzávažnější klinické příznaky – ataxii, agresivitu, zmatenost, a antibiotika minimalizují bakterie, které se podílejí na rozkladu bílkovin na toxické metabolity.

    Ostropestřec bohužel v těchto případech nepomáhá nějak zásadně, protože napomáhá k regeneraci jaterních buněk, ale při tomto onemocnění játra fungují normálně, jen nemají možnost se projevit. Vzhledem k tomu, že banán opravdu neobsahuje žádné zásadní množství proteinů, můžete jej dávat bez omezení. Částečně by mohly pomoci humátové tablety na podporu detoxikace organizmu. Dále je potřeba pravidelně kontrolovat ledviny a moč- při tomto onemocnění hrozí tvorba oxalátových kamenů.

    Jako literaturu doporučuji našeho společného oblíbence - pana Harpera.

    Obecně léčba a management intrahepatálního shuntu je doživotní a dlouhodobá prognóza je opatrná.

    S přáním hezkého dne

    MVDr. Lubomír Hošek

  • Helena
    2014-06-06 09:27:27
    127.0.0.1

    Dobrý den, moje kamarádka má dvouletou fenku retrívra. Od malička je velmi divoká a neposlušná. Ale co je nejhorší, zničila na dvorku veškerou zeleň. Keře, rostliny i malé stromky rozhryzala na třísky. Kamarádka ji za to nebila, prý nemá to srdce Sárinku mlátit. Ale těch kytek je jí také líto. Chtěla by proto vědět, jestli je nějaký způsob, jak psa odnaučit rozkousávat vše zelené? Minulý týden si kamarádka zasadila na dvorku nové keříky a rostlinky. Do rána bylo téměř po nich. Prý Sáře dala na zadek prutem, ale další noc Sára dílo dokonala k totální zkáze. A nepomohly ani odpuzující granule, které kolem kytek nasypala. Děkuji předem za odpověď! Helena


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Heleno,

    Retrívři, i když jsou většinou velmi sebevýchovní a v rodinách nekonfliktní, často vyžadují velmi intenzivní výcvik, pevné a velmi sebevědomé vedení. Stejně tak jsou to psi především pracovní, takže vyžadují denní zátěž řádově v desítkách kilometrů a hodinách aktivity. Zároveň je to pes nesmírně společenský, který může velmi těžce nést noční odloučení od své smečky. Může se jednat o snahu na sebe upozornit, o snahu přilákat paničku k ještě větší pozornosti. Doporučuji vám zcela určitě vyhledat dobrý cvičák, kde začnete se psem pracovat a se svým veterinárním lékařem vyhledejte kolegu, který se věnuje poruchám chování zvířat, jistě najdete i další opatření.

    MVDr. Lubomír Hošek

  • Adéla
    2014-05-11 22:17:01
    127.0.0.1
    Dobrý den, můj pes už delší dobu trpí střídavou stolicí. Když se vyprazdňuje, ze začátku je tuhá a ke konci kašovitá. Někdy pouze tuhá, někdy pouze kašovitá. Také dost často trpí plynatostí. Je to asi 3 měsíce, co vypil vývar a přešli jsme na jiné krmení. Nevím zda je to způsobeno tím, nebo by to mohla být nějaká nemoc? Jaké jsou případné testy které by to odhalily? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Adélo,

    bohužel tento tzv. intermitentní průjem je častý a vždy představuje diagnostický oříšek. Bude třeba, aby jste s vaším veterinárním lékařem udělali důkladnou analýzu stavu – především vyloučili interní, parazitární a endokrinologická onemocnění. Pokud budou bez nálezu, můžete se soustředit na krmnou techniku a hledání optimálního krmiva. Velmi často pak pomůže monodieta některým typem krmiva pro přecitlivělé psy.

    MVDr. Lubomír Hošek

 
Komora veterinárních lékařů České republiky