Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 293 z 461 (záznamy 1461 až 1465 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Milan Řihák
    2010-10-14 16:51:40
    90.178.202.158
    Dobrý den, také nás postihla tato nemoc králíků a tak se ptám, čím desinfikovat dřevěnou králikárnu aby bylo možné v ní chovat další králíky a za jak dlouhou dobu děkuji Řihák

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    návodů k desinfekci najdete mnoho. Od moderních virocidních prostředků se složitými protokoly užití až po spálení králíkárny. Z mých zkušeností levný a účinný způsob je desinfekce králíkárny 2% louhem sodným, nebo draselným a jejím ponechání bez králíků 3 týdny.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Petr
    2010-10-14 11:05:23
    193.84.96.13
    Dobrý den pane doktore Rychlíku, děkuji za Vaši odpověď na můj dotaz (ze dne 12.10. s označením Operace), i když ji považuji za poněkud ostrou. Samozřejmě, že s Vaším konstatováním, že úspěšnost operace nelze nikdy stoprocentně zaručit, souhlasím. V našem případě, který nastal, se ale domnívám, že se tomuto mohlo předejít naší větší počáteční informovaností o případných rizicích a možná i větším důrazem na předoperační vyšetření před vlastním zákrokem. Abych tento můj předchozí dotaz upřesnil. Operace šedého zákalu nám byla doporučena jako vhodná s poukazem na obecně dosavadní úspěšnost a s ujištěním, že případná další poškození oka, která by mohla upozornit na neúspěch, budou včas zjištěna při předoperačních vyšetřeních. Bylo nám řečeno, že jako nejhorší varianta může nastat, že pes by po zákroku viděl alespoň tak na 55% oproti zdravému oku. Z tohoto důvodu jsme také k operaci přistoupili. Bezprostředně po operaci nám byl pes předán s informací, že vše dopadlo úspěšně. Následně se ale žádné zlepšení zraku nedostavilo, naopak poměrně dlouho trvalo, než se celkový stav psa po operaci srovnal. Pak se navíc zjistilo, že důvodem slepoty psa je špatný stav sítnice. Nedokážu posoudit, zda se např. vyšetření ERG má provádět před každým zákrokem tohoto druhu (z vyúčtování lékařského výkonu není zřejmé, zda právě toto vyšetření bylo u našeho psa provedeno) a jak spolehlivé může být, ale jsem toho názoru, že právě zjištění stavu sítnice by mělo být jedním z důležitých faktorů pro určení, zda je provedení operace v konkrétním případě vůbec vhodné. Také nedokážu posoudit, v jaké míře mohl na poškození sítnice předem upozornit zjištěný vysoký oční tlak. Překvapuje mě ale, že by nebylo předem možné celkový stav sítnice zjistit. Neubráním se proto pocitu, že šedý zákal byl chybně označen za příčinu slepoty a zákrok byl proveden zcela zbytečně a pes tomuto zákroku vystaven. Samozřejmě nemůže být prioritní otázka peněz, ale zdraví psa. Nemohu se zbavit dojmu, že jsme nebyli přesně informováni (lékař nepřipouštěl rizika neúspěchu), u psa nebyla provedena všechna potřebná vyšetření a přes výše uvedené nejasnosti si lékař ponechal celou částku, včetně svého zisku a na dotazy nereaguje. Nemylte se prosím ve svém úsudku o mých motivech k tomuto dopisu. Nejedná se o snahu získat naší investici zpět. Záleží mi spíše na tom, zda jsme pro svého psa v tomto případě udělali to nejlepší, zda jsme situaci nepodcenili a zbytečně ho tak nevystavili stresu, kterému mohl být v případě správného vyšetření a relevantní informovanosti ušetřen. V žádném případě nemám v úmyslu někoho poškodit nebo si na někoho stěžovat, ale můj původní dotaz směřoval spíše k otázce určité profesní cti a odpovědnosti za obsah poskytnutých informací a doporučení. Budu rád za Váš názor, ale nechám na Vás, zda je vhodné toto mé vysvětlení původního dotazu zveřejňovat na veřejně přístupném fóru vašich internetových stránek. S pozdravem

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přečtete-li si pozorně záhlaví této poradny, jistě seznáte, že do této poradny se Váš příspěvek nehodí. On se asi nehodí do žádné podobné poradny,rozsahem je spíš do diskuse na blog. Ale ten nemáme (možná stojí za úvahu jej vytvořit) a tak se zkusím nějak stručně vyjádřit k meritu věci. Zaprvé. Pokud byste přece jen došel k přesvědčení, že operace byla zbytečná, nebo nedobře provedená a žádal přešetření postupu veterinárního lékaře navštivte https://old.vetkom.cz/content/showPage/doporuceny-postup-pri-nespokojenosti-s-veterinarnim-osetrenim-58 Za druhé. Nejsem oční specialista a rozhodně se necítím kompetentní diskutovat o potřebě takového, či jiného předoperačního vyšetření. Takže pouze obecně. V současné medicíně je obrovská škála možných vyšetření. S trochou nevelké nadsázky se dá napsat, že není žádné zdravé zvíře, je jen nedostatečně vyšetřené. Veterinární lékař se musí rozhodnout, která klientovi doporučí a které už by se mu zdála nadbytečná. Máte pravdu v tom, že Vám má veterinární lékař vše vysvětlit a na případná rizika upozornit. Na druhou stranu se zde často setkávám s dotazy, které, z mně naprosto nepochopitelných příčin, tazatelé nepoložili veterinárnímu lékaři v ordinaci. Domnívám se, že ve Vašem případě došlo ke klasické chybě v komunikaci. Snad se podaří se jí příště vyvarovat.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Klára
    2010-10-12 22:13:21
    87.249.152.113
    Dobrý den, mám 4roční fenu a zapomněli jsme ji před 14 dny oočkovat proti vzteklině, teď se začala hárat - můžeme ji nechat oočkovat, nebo máme počkat až se přestane hárat? Popřípadě neovlivní hárání nějak to očkování? Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přímá kontraindikace hárání není. Potřebujete-li, např. z administrativních důvodů vycestování, atp., nechat fenu naočkovat přesně v daném termínu, je to možné. Na druhou stranu optimální doba na vakcinaci doba hárání rozhodně není. A tak nemáte-li jiný důvod než striktně danou dobu zápisem v očkovacím průkazu, či petpasportu, odložte návštěvu veterinárního lékaře kvůli očkování až po ukončení hárání.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Petr
    2010-10-12 20:17:10
    78.24.8.42
    Dobrý den, na základě odborných vyšetření nám byla veterinářem doporučena operace oka našeho psa. Pes je starý cca 10 let (nalezenec) a trpí slepotou (šedým zákalem). Lékař po předoperačních vyšetřeních přislíbil výrazné zlepšení stavu. Pes však po zákroku stále nevidí a poslední výsledky vyšetření oka jsou že oko zůstane i nadále slepé. Vzhledem k pro nás nezanedbatelným finančním nákladům na operaci vznáším tímto dotaz, zda by nebylo vhodné, aby nám část nákladů byla vrácena a zda je běžné, že lékař inkasuje celou částku i při zákroku bez očekávaného výsledku, stejně jako za operaci s výsledkem kladným.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Vašemu prvnímu dotazu ..."zda by nebylo vhodné, aby nám část nákladů byla vrácena!..." nerozumím. Předpokládám, že jste zaplatil za práci, použitá léčiva a materiál. Nevím jak jste se s daným kolegou dohodl, ale v případě, že bych byl na jeho místě, rozhodně bych Vám žádné peníze - jen proto, že se kýžený výsledek nedostavil - nevracel. Na druhou otázku odpovídám jednoznačně: Ano. Medicína, včetně medicíny veterinární, pracuje s živým organismem, zpravidla velmi složitým. Jeho fungování a řízení je stále ještě nekonečněkrát složitější než nejdůmyslnější výrobky člověka. Žádný člověk na světě, ani žádný veterinární lékař, nemůže nikdy stoprocentně zaručit, že nějaká operace bude mít kladný výsledek. Někdy se stane, že dojde ke komplikaci v důsledku chyby veterinárního lékaře, nikdy však neplatilo, že pokud chyba nenastane, výsledek je zaručen.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Aleš
    2010-10-11 21:26:09
    82.99.191.22
    Petpas číslo: CZ170000693017 byl vytaven dne 3.8.12010 MVDr. Číslo lékaře 493. Do dnešního dne tento petpas není zaregistrován. Petpas byl vystaven pro fenu s PP. Prosím o poradu, jak máme dále postupovat. Náš vet. lékař potřebuje mít přístup k petpasu.

    Odpovídající: Sylva Skálová

    Povinnost registrace vydaného petpasu má vydávající veterinární lékař.
    Přístup do registru petpasů má každý oprávněný veterinární lékař, v případě, že ho nemá, může si o něj požádat na sekretariátu KVL ČR.
    Proto se tedy obraťte, prosím, na svého veterinárního lékaře.
    Případně kontaktujte přímo mne.
    Sylva Skálová, sekretariát KVL ČR, 724 281 610, sylva.skalova@vetkom.cz
 
Komora veterinárních lékařů České republiky