Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 330 z 461 (záznamy 1646 až 1650 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Jana Šedová
    2010-06-06 23:40:43
    89.24.75.145
    Dobrý den, máme 7 mi týdenní štěňátka, chodíme pravidelně k veterináři a řídíme se podle jeho rad. Za celých 7 týdnů nebylo podáno naším štěňatům nic na odčervení, pouze byl vyšetřován trus. Nyní v šestém týdnu (kdy mělo být provedeno očkování) bylo zjištěno, že mají škrkavky. Jak nyní co nejúčinněji sladit očkování, odčervování atd. Co je vůbec v této situaci nejlepší? Jedná se o pochybení lékaře, nebo běžnou praxi? Děkuji za odpověď Jana Šedová

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    předpokládám, že byl vyšetřován trus právě proto, aby se zjistila případná přítomnost parazitů, respektive jejich vajíček. To je naprosto v pořádku a z odborného hlediska takovému postupu není možné nic vytknout. Důležité také bylo vyšetření trusu matky. Na našem pracovišti standardně trus u mladých štěňat nevyšetřujeme a odčervujeme preventivně všechna zvířata v chovu. A to opakovaně. Nemohu komentovat žádné nálezy, či nenálezy, ale pokud byly nalezeny škrkavky, je třeba všechna zvířata odčervit. Doba první vakcinace není nijak striktně dána. Záleží na mnoha okolnostech, zejména na nákazové situaci a vakcinační historii matky. Pokud byla matka (fena) očkována, a to dokonce mnohokrát, nebo dokonce v době gravidity, je očkování štěňat v šestém týdnu zbytečné. Ve Vašem případě doporučuji odčervit a pak vakcinovat. Protože však neznám situaci v chovu, neznám kvantitativní nález škrkavek a ani vakcinační historii, berte moji radu s rezervou.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • lucie
    2010-06-06 13:37:28
    88.146.2.121

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli nevíte o soudním znalci, který by mi mohl pomoci. Děkuji


    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den,
    seznam soudních znalců naleznete na http://datalot.justice.cz/justice/repznatl.nsf/$$SearchForm?OpenForm&Seq=1

    Bronislav Kozák
    administrátor
  • Jana
    2010-06-04 11:27:05
    212.24.152.254
    Dobrý den, mám problém s 2 letou fenkou. Je abnormálně citlivá a bojí se nových předmětů, jak v bytě nebo zahradě. Vidí nový předmět, tak vrčí, ježí se a štěká, občas se bojí a počůrá se. Od štěňátka se počůrává i několikrát za sebou, když má radost. Fenka je 2 měsíce vykastrovaná. Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    tuto těžší poruchu chování u vaší fenky doporučuji řešit s veterinárním psychologem, který doporučí systém cvičení a výcvik patřičných nových návyků pro zlepšení celkového stavu.
  • Linda Kačerová
    2010-06-03 17:53:37
    85.161.56.132
    Dobrý den, dočetla jsem se o možnosti léčby akupunkturou u zvířat, mám kokršpaněla s výhřezem ploténky a prý by mu to mohlo pomoci? A chci se zeptat na jakém principu to funguje? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    opravdu nemám tušení, jak by mohla pomoci akupunktura při výhřezu meziobratlové ploténky. Respektive jsem hluboce přesvědčen, že nijak. Vyhřezne-li ploténka "trochu" a nedojde k výraznějšímu poškození míchy, je možné léčit "klidem" a to řádově týdny. Dojde-li výhřezu výraznějšímu a mícha je kompresovaná, je rozumnou volbou řešení včasná operace. A to po náležité diagnostice. Doporučuji Vám se s problémem obrátit na veterinárního lékaře, nejlépe na pracovišti, které se hlouběji zabývá neurologií malých zvířat.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Simona
    2010-06-03 14:35:52
    195.189.3.6
    Dobrý den, naše kočka vždycky trávila většinu času venku. Nyní má koťata, se kterými je doma, ven se chodí jen proběhnout a vyvenčit. Chceme si jedno kotě nechat a kočku nechat vykastrovat. Dočetla jsem se v minulých příspěvcích, že se dá kastrovat až po té, co se ji zatáhnou mléčné žlázy. Mám obavy, aby se ji vůbec zatáhly, když ji to jedno kotě necháme. Nikde jsem se nedočetla, jak dlouho kočka kojí, pokud ji není kotě odebráno. (Jedná se o roční kočku, koťata má poprvé.)

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Při spolužití koťat a matky po době běžného odstavu (cca 8 týdnů) se prodlužuje i zatahování mléčné žlázy. Faktem je, že funguje další geniální mechanismus odstavování mláďat - koťatům rostou ostré zoubky, kojení je čím dál více pro matku bolestivější a nepříjemnější, takže koťatům podrží skutečně jen, když ji hodně tlačí mléko, a koťata jsou nucena se nasytit jiným způsobem, a postupně se mléčná žláza zatahuje. Většina koček do konce 3. měsíce po porodu skutečně přestává definitivně kojit, ale samozřejmě existují výjimky na obě strany, nejrůznější extrémy nejsou nijak vzácné.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky