Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 34 z 461 (záznamy 166 až 170 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Milena Haltuchová MUDr.
    2015-07-21 17:54:08
    46.183.64.30
    Dobrý den pane doktore, proč není kastrace štěněte! - samce! hodnocena jako týrání zvířete, přestože jasně splňuje podmínky uvedené v Zákoně na ochranu zvířat? Nebudu Vás zdržovat citacemi odstavců, ale jistě se shodneme v základním bodě, že žláza s vnitřní sekrecí není v organismu zbytečná, zvlášť u nedospělého jedince. Děkuji Vám za odpověď. Pokud nepatří můj dotaz do této rubriky, prosím poraďte, kam ho mám směrovat, protože bagatelizaci zákroku nepovažuji za oprávněnou - a to ani z hlediska dopadu na organismus, ani z hlediska právního. S úctou Milena Haltuchová, Pardubice

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní doktorko Haltuchová,

    proč není kastrace nedospělého samce psa hodnocena jako týrání zvířete dle ustanovení Zákona na ochranu zvířat proti týrání, není otázka na veterináře, ale na soudce, případně tvůrce zákona. Já jako lékař to nevím, protože výklad zákona přísluší soudcům, ne doktorům. Osobně neznám příklad, že by někdo byl za tento úkon odsouzen. Takže pokud chcete znát odpověď, dejte konkrétní případ k soudu a soudce ve výroku o vině zodpoví vaši otázku, vše ostatní jsou jen subjektivní názory a de jure amatérské výklady zákona. Teprve poté lze mluvit o tom, že předčasná kastrace je hodnocena jako předčasná soudem XY. Druhou otázkou je, co si myslím  osobně o časné kastraci. Na vhodný věk  ke kastraci mám vlastní názor, který reflektuje i vaše rozhořčení, ale vaše otázka nebyla položena tímto směrem.

    S pozdravem

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Ivana
    2015-07-20 17:34:10
    176.74.132.96
    Dobrý den, kocour 1 rok starý, od půl roku léčen na svědění kůže, afektované olizování a mrskání ocasem. Nález dravčíků. Již půl roku střídavě stronghold, brodline, frontline combo, Effipro a pokaždé po odeznění účinků léků se vrací svědění a lupy. Dravčíci stále v srsti, i viditelně. Dá se nějak zbavit trvale? Kocour je zřejmě alergický a proto ty afektované projevy. Jsem už bezradná, je mi ho líto. Dá se mu pomoci trvale? Děkuji předem za jakoukoliv radu nebo doporučení. Ivana

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    parazité mohou velmi nepříjemný a zdlouhavý problém. Pokud se jedná opravdu jen o dravčíky, tak by všechny vámi uvedené přípravky měly být efektivní. Pokud je problém urputný, dá se u některých z nich zkrátit interval další aplikace – např. na 14 dní. Asi nejvíce se nám osvědčila aplikace léčiv ve formě spreje. Dále je třeba zvážit nějaký současně probíhající problém v kůži, který může parazitární infekci zhoršovat (atopická dermatitida, alergie na krmivo, poruchy keratinizace, aj.). Je nutné další vyšetření a další možná onemocnění odhalit a léčit současně s parazity. Případně se s vaším ošetřujícím lékařem dohodnout na kratších aplikačních intervalech antiparazitik.

    Hezký zbytek dne

    MVDr. Zlatka Hošková

  • Domc
    2015-07-19 22:31:48
    85.93.171.19
    Dobrý den. Mám 5 letého koně s bursitidou, kterou má už od mladí. Nikdy nebyl žádný problém, nechá si na nohy sáhnout, na dotek měkké, nehřeje. Ale hezký pohled to není. Mohli byste mi poradit, co s tím dělat? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Při akutním procesu se používá chlazení, drenáž, případně injekční medikace přímo do bursy. Samozřejmě s určitým rizikem zanesení infekce. Chronickou bursitidu - ovšem v závislosti na její lokalizaci (bicipitální, trochanterická ...) - lze v řadě případů odstranit chirurgicky.

    MVDr. K. Daniel
  • Dominika Švehlová
    2015-07-17 20:34:22
    109.108.102.18
    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda a kde je zakotveno v zákonech či jiných právních normách, jak se má postupovat při pokousání člověka zvířetem jiným než psem, zda má chovatel povinnost nechat i takové zvíře vyšetřit klinicky na vzteklinu. Našla jsou pouze ve veterinárním zákoně povinnost chovatele "...zajistit, aby bylo neprodleně a v rozsahu nezbytně nutném pro vyloučení podezření z onemocnění vzteklinou veterinárně vyšetřeno zvíře, které poranilo člověka nebo s ním přišlo do přímého kontaktu způsobem nebo za okolností, které mohou vyvolávat podezření z onemocnění touto nákazou,...". Jak je to v případě pokousání například koněm, prasátkem apod., pokud situace rozhodně nevyvolávala podezření z nakažení touto nemocí? Pro objasnění situace: měli jsme případ náctileté slečny na výletě organizovaném střední školou u nejmenovaného chovatele, kde slečna i přes upozornění strkala prsty přes pletivo do ohrady s prasátky a jedno ji "ochutnalo" tak, že ji mírně kouslo (ranka trochu krvácela). Slečna byla na místě ošetřená a na žádost rodičů ještě odvezená na pohotovost a ošetřená odborně tam. Přesto rodiče konzultovali vše s její dětskou lékařkou, která trvala údajně na tom, že musí dostat veterinární vyšetření prasátka do 48 hodin, jinak budou muset slečnu odvézt na infekční, kde bude očkována proti vzteklině. Protože na této střední škole (střední veterina) studenti se zvířaty přicházejí do styku a tyto drobné úrazy se stanou, rádi bychom věděli, jaké povinnost mají chovatelé zvířat, lékaři, veterináři, kdo co hradí a co vlastně je nutné nebo naopak není nutné v takových případech dělat. Děkuji za radu Dominika Švehlová

    Odpovídající: MVDr. Martin Grym

    Vážená paní Švehlová,

    vzteklinou mohou teoreticky onemocnět všichni teplokrevní živočichové (výjimečně i ptáci). Pokud tedy dojde k pokousání člověka tímto zvířetem a je znám jeho majitel, vztahuje se na majitele povinnost, kterou jste objevila ve veterinárním zákoně. Jestliže pak tento pokousaný člověk vyhledá lékařské vyšetření, je od ošetřujícího lékaře oprávněný požadavek, aby u inkriminovaného zvířete byla (klinicky) vyloučena vzteklina. Majitel zvířete pak musí své zvíře nechat vyšetřit veterinárním lékařem a veterinární vyšetření hradí plně tento majitel. Vyšetření zvířat na vzteklinu provádějí podle veterinárního zákona veterinární lékaři schválení k této činnosti krajskou veterinární správou. Ošetření pokousaného hradí jeho zdravotní pojišťovna.

    Je vždy na zvážení zúčastněných osob, zda pokousání vyhodnotí jako "situaci, která nevyvolává podezření na vzteklinu", což je asi Váš příklad s prasetem. Nicméně je potřeba si uvědomit, že odpovědnost za nedodržení předepsaného postupu a případné následné problémy přebírá ten, kdo takto rozhodl (rodič dítěte, táborový vedoucí, učitel ve škole, lékař nevyžadující veterinární vyšetření zvířete, sám pokousaný, atd.).
     
    S pozdravem,

    MVDr. Martin Grym
  • jana
    2015-07-17 08:00:41
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím pomozte mi-mám dvouletého jorka a poslední 2měsíce mi přes noc čůrá a kaká doma i když je vyvenčený - doma se nehádáme a nestresujeme, já nechodím do práce jsem doma - ale odtahovat každé ráno těžkou sedačku nehodlám. Vždycky krásně vydržel celou noc-8 hodin. Poslední venčení má v 1 hodinu ráno - vykaká se a vyčůrá - cca 25 minut ale doma potom do rána taky - mám pocit že schválně. Už jsem bezradná prosím poraďte mi. Děkuju moc

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den paní Jano,

    především je nutné psa vyšetřit, zda netrpí nějakým chronickým onemocněním dolních močových cest, případně ledvin ( např. močovými kameny , které jsou u tohoto plemene relativně časté). Pokud se vyloučí objektivní zdravotní důvod, pak je dobré zvážit, zda nepreferuje nějakou místnost a do té mu na noc zamezit přístup. Ve hře je i pořádná večerní vycházka, která musí být spíš než pozdě v noci především dostatečně dlouhá, aby se pes pořádně vyprázdnil. Je dobré, když je zde určitá pravidelnost – v určitou hodinu se chodí pravidelně naposledy večer ven, pes se pořádně se vyprázdní, zároveň majitelé dělají stereotypní činnosti před spánkem a celý dům ztichne a spí se do rána. Opatrně bych omezil večerní pití, ale to je většinou bez efektu. Pokud pořád nebudete úspěšní, nechte si od svého lékaře doporučit návštěvu lékaře , zabývajícího se poruchami chování.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky