Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 359 z 461 (záznamy 1791 až 1795 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Denisa
    2010-02-11 10:52:49
    92.243.210.223
    Dobrý den, můj pes má srůsty v koleni. Bere 2krát denně alavis celadrin, chůze se velmi zlepšila. Při změně počasí nebo špatném šlápnutí chodí po třech. Trvá to sice pár hodin, ale bolest je silnější. Veterinář mě doporučil dát 2krát denně 1/2 400 brufenu. Sama vím, že tento lék není moc dobrý a udělá víc škody než užitku. Můžete mě poradit co podávat při těchto bolestech a zároveň co nedráždí žaludek? Zaslechla jsem něco o ketanolu. Děkuji Denisa Ř.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    ve svém dotazu neuvádíte příčinu daného poškození kolenního kloubu vašeho psa. Formou e-mailové pošty však nelze doporučovat jakoukoli léčbu. Je nutno vždy podrobit pacienta klinickému a popř. jinému spec. vyšetření a následně doporučit další léčbu. Veterinární lékaři disponují řadou účinných léčiv, které by mohly vašemu pacientovi pomoci zvládat problémy. Doporučuji navštívit veterinární zařízení, které se zabývá problematikou ortopedie malých zvířat, kde můžete prodiskutovat další postup léčby.
  • Kateřina Hostašová
    2010-02-10 16:07:45
    81.201.60.145
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde a jak bych mohla získat písemný posudek RTG snímku štěněte. Koupili jsme štěně Německého Boxera od paní chovatelky a vyskytl se nám problém. Námi navštívení odborní veterináři se jednoznačně shodují na genetické či vrozené vadě Aplazie levého acetabula, kdežto pan veterinář paní chovatelky napsal, že nelze vyloučit zánět v oblasti kyčelního kloubu, který mohl vzniknout až v době, kdy už jsme štěně měli my a jeho zanedbáním tudíž vznikla tato vada. Tento pan veterinář nám doporučil, abychom se obrátili na pana profesora Nečase, jsme však z Plzně, tudíž osobní návštěva je poněkud problematická. Děkuji za radu a přeji příjemný den.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    v případě rozhodčího posouzení zdravotního stavu vašeho psa doporučuji následující postup:

    -navštívit veterinárního lékaře, který se zabývá ortopedií malých zvířat nejlépe mimo vaše bydliště, který vám po klinickém a rentgenologickém vyšetření stanoví diagnózu a vystaví písemnou zprávu, nebo

    - navštívit pracoviště chirurgie a ortopedie na Veterinární a farmaceutické universitě v Brně - (větší váha závěrů pro případný spor)

    Žádný veterinární lékař nemůže bez klinického vyšetření stanovovat jakoukoliv diagnózu nebo prognózu onemocnění.
  • Daniela N.
    2010-02-09 06:46:43
    88.102.72.128
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu ohledně našeho anduláka. Asi před třemi dny jevil známky nemoci - seděl na bidýlku, měl načepýřené peří a pospával. Co nás ale mátlo je, že normálně chodil žrát a to i víc, než obvykle. Hned jsme nasadili heřmánkový čaj. Druhý den už nevypadal tolik nemocně, ale nadměrné krmení neustalo. Navíc přestal krmit druhou andulku, i když to před tím dělal běžně. A tak to je dodnes. Je v celku čiperný, když je venku, tak poletuje, ale v kleci je skoro pořád u krmítka. Máme pocit, že má potíže s polykáním,protože si vždy nabere zrníčka a pak začne jakoby "škubat" hlavou, aby je spolkl. Proso není schopen vůbec zpracovat, vyzvrací ho, takže jí pouze oves. U toho se zdá, že je vše v pořádku. Navíc nám přijde, že produkuje méně trusu. Nevíte, co by s ním mohlo být? Předem děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    informace z Vašeho dotazu téměř učebnicově popisují obecné příznaky nějakého onemocnění a takové chování Vašeho anduláka je určitě důvodem k návštěvě veterinárního lékaře, nejlépe specialisty na onemocnění exotického ptactva. Rozhodně nechci spekulovat, z Vašeho popisu bych si spíš tipnul, že papoušek nežere víc než obvykle, ale naopak méně. U krmítka by mohl být právě proto, že má hlad, ale nedaří se mu jej zasytit. Příčina může být v zobáku, ve voleti, ale také úplně jinde.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Monika
    2010-02-08 16:33:16
    88.146.9.85
    Dobrý den, mám 7 letého valacha. Před týdnem se mu na spodní části břicha, na předkožce a penisu objevil otok, který byl na pohmat citlivý. Bylo mu aplikován penicilín. Po penicilínu otok ustoupil, ale nyní, t.j. po 4 dnech od poslední dávky antibiotika je kůň apatický. Teplotu nemá, žere, nemá průjem. Zajímalo by mě, jestli otok není projevem hlubšího problému - např. onemocnění orgánů a mám-li řešit apatii koně dále. Děkuji Vám za radu. Monika.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Ano. Zmíněný otok i apatie valacha mohou být příčinou hlubšího problému. Bez podrobného klinického vyšetření a stanovení kauzální příčiny veterinárním lékařem však není možné se vyjádřit k přístupu, léčbě či prognóze tohoto problému.

    MVDr. K. Daniel
  • petr
    2010-02-07 20:03:31
    90.182.60.236
    Dobrý den, máme fenku středoasiatského pasteveckého psa a jelikož je trochu víc dominantní tak se nám nedaří ji spojit s jiným psem. Tak jsme se chtěli zeptat jestli je možnost umělého oplodnění. A popřípadě jak to probíhá když ženich je z druhé strany republiky. Děkuji za odpověď, s pozdravem Petr

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    U velkých psů bývá krytí někdy problém, protože tito psi nemají často ve svém okolí konkurenci a setkání se samcem může často vypadat jak setkání medvědů. Bohužel je velmi tenká hranice mezi brutálními námluvami, kdy se psi chtějí téměř zabít a nakonec dojde ke spojení, a mezi skutečnou nevraživostí, kdy fena na sebe skutečně nepustí žádného psa. To samozřejmě mluvím o situaci, že je fena v optimální říji a že neprobíhá pokus o krytí předčasně. Pokud jsou tyto podmínky splněny, a fena pořád odmítá vybraného psa, lze přistoupit k umělé inseminaci. Ta se děje buď čerstvým semenem odebraným přímo na místě nebo chlazeným semenem, kdy na jednom místě je fena v optimální říji, na jiném místě se pes odebere, semeno se naředí a zchladí, a chlazené se převáží ( vydrží až 12 dní a může cestovat prakticky po celém světě ). Na možnosti odběru psa a chlazení semene se informujte u svého veterináře.

    Dále je nutno respektovat názory některých, zvláště zahraničních chovatelů, kteří striktně odmítají jiné než přirozené krytí, a psa prostě k odběru pro inseminaci nepustí.

    V zásadě bych navrhoval následující postup:

    1 . Vyšetřit gynekologicky fenu nejpozději do 7. dne říje a s veterinářem domluvit další vyšetření ( celkové, cytologické a hormonální ) za účelem stanovení optimální doby ke krytí

    2. V období optimální říje organizovat přirozené krytí, nebo krytí s dopomocí veterinárního lékaře

    3. Pokud se nepodaří asistované krytí, provést inseminaci čerstvým semenem.

    4. Pokud je pes vzdálený a lze za ním nákladně cestovat, domluvit si odběr, chlazení a dopravu semene od chovatele psa ( toto je nutné domluvit ještě před háráním feny, chlazení semene neprovádí každá ambulance ). Je nutné počítat s tím, že v rámci republiky bude asi dražší příprava a transport semene než návštěva u psa, případně inseminace čerstvým semenem.
     
    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky