Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 380 z 461 (záznamy 1896 až 1900 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Krátká
    2009-11-25 10:52:38
    89.190.95.97
    Dobrý den, pracuji jako řidič kamionu a pes bude jezdit se mnou. Nevím čím ho ošetřit proti klíšťatům, aby vyhověl nařízení vet. správy (ošetření 24 - 48 hodin před vstupem do země k ošetření nelze použít obojek proti klíšťatům), když hranice přejíždím několikrát měsíčně. Prosím o radu jakou formu ošetření - co nejšetrnější pro psa - zvolit. Děkuji Krátká

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    pokud budete jezdit po Evropské unii, nechte si u schváleného veterinárního lékaře vystavit "petpas". Veterinární lékař Vám také sdělí jak a čím psa ošetřit a případně jaké další testy budete ještě potřebovat pojedete-li např. do Velké Británie, či Švédska. Jiná věc je, budete-li jezdit mimo EU. Každá země má své předpisy a o nich se musíte informovat buď na Státní veterinární správě ČR (www.svscr.cz), anebo nejlépe na zastupitelském úřadu dané země. Ošetřit psa proti klíšťatům můžete některým z přípravků na bázi permethrinu.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Josef Piták
    2009-11-24 14:15:32
    193.165.245.222
    Appenzelský salašnický pejsek (3roky) se začal chytat za tlamku shora za čumákem, a včera se mu na levé lícní části tlamky objevil otok, který není zapálený, ani červený, na omak ani tvrdý (vypadá teď jeho hlava jak u Rotvailera..). Zevnitř tlamy nemá žádné známky choroby, třísky v zubu apod. Nemá teplotu, čumák má běžně studený, bez výtoků, v pohodě žere, se.., není podrážděný, nesténá. Nevím čím to je, o víkendu strkal tlamu do hraboší díry, ale bez zranění... Zná někdo odpověď, co s ním? Máte s tímto nějakou konkrétní zkušenost? Pepa

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    otok může být způsoben vším možným. Mohlo dojít k poranění, třebas jen malému a otok je reakce. Může se klidně ztratit jak se objevil, anebo se začne něco dít, např. začne být bolestivý, zrudne, bude teplejší. Otok může být třeba následkem onemocnění zubu. Může se jednat o alergickou reakci, atp. V každém případě bez vyšetření nikdo žádnou solidní odpověď nemůže dát. Přetrvává-li otok, navštivte veterinárního lékaře.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • brejchova5
    2009-11-23 18:38:38
    85.207.160.250
    Dobrý den u králíčka se na jaře objevil abces pod krkem. Tak po měsíci jsme ho vyléčili a na konci prázdnin se objevil zase poradilo se nám ho vyléčit zase ale teď se ji ta boule zase objevila pod krkem ale také se jí děla boule na zadech je to jak 2 vlašské ořechy. Myslíte že ten abces napadá její tělo? a myslíte že to má cenu ještě léčit děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    může se opravdu jednat o stejnou diagnózu, ale nemusí. Doporučuji při chirurgickém ošetření provést i další doplňková vyšetření ke zjištění příčiny.
  • Markéta H.
    2009-11-23 15:21:29
    160.218.10.251
    Dobrý den, ani tak nemám dotaz, jako si spíše chci postesknout nad tím, proč někteří veterináři stále očkují kočičky do přední části těla, nikoliv do zadního svalu. U naší kočičky se zřejmě v důsledku těchto postupů rozvinul na boku hrudního koše postvakcinační sarkom - v pátek jdeme na operaci a histologii - moc si přeju aby to dopadlo dobře. Chtělo by to v této oblasti mezi veterináři větší osvětu, protože pokud vím, tak při aplikaci očkování do zadního svalu je pravděpodobnost vzniku sarkomu menší (a sarkom je lépe operovatelný).

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    vakcíny, pominu-li vyjímky, se standardně do svalu neaplikují vůbec, ale aplikují se pod kůži, zpravidla do krajiny za lopatkou. Způsob aplikace stanoví výrobce vakcíny a pokud jej veterinární lékař upraví, měl by k tomu mít nějaký důvod. Pokud se jedná o sarkom, máte velkou smůlu, ale bez histologického vyšetření to ještě není jasné. Postvakcinační sarkomy se u koček vyskytují, ale z mých zkušeností opravdu málo. Různé lokální reakce po vakcinaci, zpravidla zánětlivé, jsou o mnoho četnější. Nemyslím, že aplikace vakcíny do gluteální svaloviny by byla lepší. Naopak. Vznik sarkomu není vázán na přední, či zadní část těla a pokud se vakcína aplikuje pod kůži, jsou případné nežádoucí změny brzy vidět a to je dobře. U sarkomu zejména pro případný rozvoj metastáz má včasná diagnostika velký význam. Pokud by se nádor rozvíjel skrytě, diagnóza by byla stanovena pozdě a prognóza by byla ovšem horší.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Zdeněk Dofek
    2009-11-22 20:39:38
    83.208.81.254
    Zdravím a prosím o radu. Vlastním 3-letého křížence staforda, který má cca každé 3-4 dny průjem. Začátek stolice v pohodě, pak začne řídnout a někdy přechází až ve vodu. Někdy výskyt hlenu. Pak 3 dny bez problémů. Pes bez teplot, při chuti, veselý, bez bolestí břicha (nechá se hladit). Krmím 1x denně vařeným masem (kuřecí, krůtí, hovězí) s těstovinami, rýží, granulemi a zeleninou. V 9-ti měsících prodělal parvovirózu (nakažen v útulku). Veterinář tvrdí, že je zdravý. Co dělám špatně? Děkuji za názor Zdeněk Dofek

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    v případě vašeho psa se může např. jednat o chronický zánět tlustého střeva buď alergického původu, nebo na základě přerůstání patolog. mikroflóry ve střevě, autoimunitní procesy apod. Stanovit přesnou diagnózu však musí veterinární lékař, proto doporučuji se obrátit na veter. lékaře pokud možno specialistu gastroenterologa.
 
Komora veterinárních lékařů České republiky