Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 391 z 461 (záznamy 1951 až 1955 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • eva
    2009-10-14 16:39:06
    89.24.7.33
    Mému koníkovi zůstal po lehčím úrazu otok na přední noze v kloubu nad spěnkou. Někdy mu kloub slabě hřeje a trochu kulhá, někdy se nic neděje. Čím mazat, nebo jak otok odstranit úplně?

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    K léčbě podobných problémů lze použít řadu fyzikálních nebo medikamentózních léčebných metod. Avšak bez přesné lokalizace otoku, určení struktur které jsou postiženy a míry jejich postižení (tj. míry poškození tkání či stupně a pokročilosti změn), nelze vydat jednoduché doporučení. Vyjma podrobného vyšetření končetiny veterinárním lékařem a následné ošetření podle konkrétní diagnózy, určené na základě nezbytných klinických vyšetření.

    MVDr. K. Daniel
  • Lenka Justicová
    2009-10-13 20:16:09
    89.24.178.21
    Dobrý den, prosím o radu, jak a čím odstranit nepříjemný zápach z tlamy našeho starého 15tiletého jezevčíka. Vždy po vyčištění zubů ultrazvukem se stav na krátkou dobu zlepšil, ale bojíme se dávat mu v jeho věku každý rok narkózu, do pusy si samozřejmě nenechá jinak sáhnout a žvýkací tyčinky na svěží dech vůbec nepomáhají. Krmíme ho jednou denně kvalitními granulemi pro seniory a trochou psí masové konzervy. Na čištění zubů byl naposledy před dvěma lety. Je nějaká jiná možnost? Děkuji za radu. Justicová

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    existují prstní zubní kartáčky a enzymatické zubní pasty pro psy, které odstraňují zubní plak. Pokud si však nenechá sáhnout do tlamy je to nepoužitelné. Patnáctiletý jezevčík je už starý na to, abyste jej vychovávali k čistění zubů. Avšak i tato metoda je možná použít pouze u zubů zbavených zubního kamene a vrstva zubního kamene se jinak než mechanicky odstranit nedá. Často se setkávám s názorem a obavami chovatelů, kteří nechtějí nechat odstranit zubní kámen starším pacientům, protože se obávají narkózy v pozdním věku. Domnívají se, že zubní kámen je jen jakýmsi kosmetickým problémem a pach z mordy pacienta obtěžuje jenom je.To je omyl. Pod masivní vrstvou zubního kamene dochází k množení bakterií, i těch hnilobných, jejich toxiny se vstřebávají a nakonec pronikají do organismu. Průvodním jevem bývá i zánět dásní, lýza čelistních kostí a nakonec i vypadávání zubů. Samozřejmě je vhodné před narkózou provést důkladné celkové vyšetření a podle jeho výsledku pak narkózu vést.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Lenka Justicová
    2009-10-13 20:04:06
    89.24.178.21
    Náš 15-tiletý jezevčík, který před 3.roky prodělal kastraci z důvodu nádoru na kuličce, začal extrémně často olizovat podlahy v bytě, nejvíc dlažbu. Taky denně vypije velké množství vody a máme obavy, zda toto není projevem nějaké nemoci. Náš ošetř. lékař mi doporučil přinést psí moč, ale nějak se mi nedaří ji získat. Jinak se jeví jako veselý a zdravý pes, přiměřeně k věku. Předem děkuji za každou odpověď. Justicová

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    pokud se Vám nedaří zachytit moč, je možné pejska vykatetrizovat, tj. odebrat vzorek moči cévkou. Zároveň by bylo dobré provézt celkové klinické vyšetření a minimálně biochemické vyšetření z krve. Nadměrné pití může být jen zdánlivé, ale může se také jednat o příznak závažného onemocnění slinivky, jater, srdce, či nadledvin.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Eliška Turková
    2009-10-13 18:24:08
    89.102.213.238
    Prosím o radu. 6-letá kočička, nelezená venku jako kotě, od té doby žije jen v bytě s dalšími 4 kočkami (starší 9,12,12,14 let - žádná nejeví známky nemoci), které také žijí jen v bytě. Tato kočička má těžký zánět jater, je hodně žlutá. Dle veterináře možná FIP suchá forma (nevím zvracela jen asi 3x za poslední týden a pak jen nechutenství - žádný další popisovaný příznak uváděný u této infekce). Po 6 dnů infuze 2x denně dohromady nejméně 6 hodinové. Po krev. rozboru nasazena silná antibiotika (nevím jaká) + další injekce. Po druhém krev. rozboru - stav se příliš nezměnil. Kočička jí tak málo, že se ztrácí před očima. Odmítá dietní stravu od veterináře. Jde k misce, někdy nad ní vrčí a pak odejde k vodě a pije. Jediné co trochu jí (10-15 ks) jsou malé dietní granule. Močí několikrát denně a na stolici zatím byla každý den. Toto trvá od 6.10.09. Začala jsem jí krmit inj.stříkačkou tvaroh naředěný do tekutého stavu rýžovým odvarem, rozvařenou rýží nebo vločkami s vařeným kuřecím masem nebo vařeným bílkem. Prosím poraďte, jestli jí touto stravou mohu dále krmit (abych jí ještě více neublížila - nikde jsem nenašla jak krmit kočičku, když má žloutenku, vycházím z rad pro lidi), případně ještě čím dalším a po kolika hodinách. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý večer,

    z Vašeho dotazu je patrné, že kočička je v léčení a součástí léčby je i dieta. Způsob diety je závislý, mimo jiné, i na původu žloutenky. Amatérské zásahy do vedení léčby rozhodně nedoporučuji a vzhledem k tomu, že jsem pacienta neviděl, bylo by ode mě neprofesionální ladit dietu přes internet. Těžká jaterní onemocnění jsou velmi vážná. FIP se rozhodně nedá vyloučit, diagnostika tohoto onemocnění je však obtížná a jednoznačné prokázání FIP nastává bohužel až po smrti. Pokud dosavadní léčba - a znovu opakuji - krmení je její součástí, nevede k úspěchu, domluvte se se svým veterinárním lékařem na dalším postupu. V úvahu připadá referování na nemocniční pracoviště, které bude infúze podávat kontinuálně u hospitalizovaného pacienta a mezi tím se pokusí prohloubit diagnostiku ve smyslu objevení příčiny těžkého zánětu jater. V úvahu také bohužel připadá ukončení léčby a utracení kočičky s následným vyšetřením, zejména s ohledem na zbývající kočky v bytě. V každém případě by se i u nich mělo udělat alespoň základní klinické vyšetření s vyšetřením biochemickým a hematologickým.

    Hodně štěstí přeje
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Pavlína Čevelová
    2009-10-12 10:18:37
    213.192.2.142
    Dobrý den, máme 5 měsíční štěně VŠSP, je to milá a mazlivá fenka. Je klidná, ale když jsme s ní na zahradě tak nás neustále kouše zejména do rukou. Takto jde i po 3 leté dceři, když jí házíme míček, tak jí to rychle přestane bavit. Kouše však jen páníčku a dceru. Pokládá to za hru, ale i taková hra je velmi nepříjemná i když nestiskne. Můžete mi dát nějakou radu? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    rada je prostá: důslednost. Musíte štěněti dát najevo kam hra může zajít a také jaká hra baví Vás. Z Vašeho dotazu jsem pochopil, že pán má postavení jiné a vůči němu si takové chování nedovolí. Fenka si hledá ve Vaší rodině ideální postavení v hierarchii. Jste pro ni smečka a smečka vždy nějakou hierarchii má.Vy i dcera se musíte dostat do postavení před ní.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky