Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 411 z 461 (záznamy 2051 až 2055 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Tereza
    2009-07-16 15:37:30
    193.179.44.120
    Je možné, že by se jednalo o genetickou vadu, v případě, že kobyla měla 2x dvojčata? Poprvé byla připuštěna inseminačně a zmetala, podruhé byla připuštěna přirozeně a hříbata se narodila, ale uhynula. Kobyla je v současné době zase březí a po sono vyšetření (u prvních dvou případů se nedělalo) bylo zjištěno, že je jedno hříbě, jaké je %, že by se tato vada (pokud se o vadu vůbec jedná) přenesla na další generace? Pokud je to možné, na základě jakých testů by se to dalo potvrdit?

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Výskyt jednovaječných dvojčat (dvojčata vyvinutá rozdělením jednoho vajíčka) jsou - zdá se - náhodný jev. Dvouvaječná dvojčata (dvojčata vyvinutá oplodněním dvou vajíček uvolněných vaječníkem klisny) vykazují dědičný faktor. Tuto tendenci může přenášet i mužský potomek, což vede k výskytu dvojčat ob jednu generaci. Pokud má klisna dvojčata jednou, je pravděpodobné, že se u ní budou dvojčata opakovat.

    Teoreticky je možné vysledovat tento gen analýzou DNA.

    Nejsem si jistý, že v ČR je tento DNA test dostupný ani nedovedu odhadnout jeho cenu. Dotaz v tomto smyslu doporučuji směřovat na prof. Petra Hořína, Katedra genetiky Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně - horinp@vfu.cz

    MVDr. Karel Daniel
  • Smigová
    2009-07-16 11:23:45
    78.157.162.8
    Dobrý den, více jak před měsícem jsem si nechala očipovat psa a vystavit cestovní pas, z důvodu cesty do zahraničí. Zajímalo by mne, kde mohu získat informace, že je můj pes registrován v nějakém registru? Protože jsem našla registrů více a ani v jednom hledání čipu nebylo úspěšné. Po dotázání známých mi bylo sděleno, že by mi měla přijít nějaká karta a další informace, ale nic takového se neuskutečnilo. Děkuji za odpověď Smigová

    Odpovídající: Sylva Skálová

    Dobrý den paní Smigová,

    v prvé řadě bych Vám chtěla objasnit jak se to má s registry. Ve vašem dotazu zmiňujete dvě rozdílné věci. Registraci petpasů a registraci čipů.

    Co se týká registrace vydaného petpasu, je toto povinnost veterinárního lékaře, který tento pas vydal. Registraci provádí na http://petpas.vetkom.cz, kde se nachází registr petpasů vedený KVL ČR.

    Pokud se jedná o registry čipů (je jich v republice několik), je to čistě komerční záležitost a záleží na majiteli, do kterého se rozhodne registraci provést.

    Jedná se např. o:
    www.narodniregistr.cz (zde vydávají tu kartu, o kterých se zmiňujete)
    www.czpetnet.cz
    www.identifikace.cz
    www.backhome.cz (zde je možné udělat registraci on-line, zdarma)

    S pozdravem
    Sylva Skálová
    sekretariát KVL ČR
  • Fanda Novák
    2009-07-16 07:35:41
    213.151.92.234
    Dobrý den, před týdnem jsem zakoupil mládě korely, která většinu času prospí a taky hodně jí. Peří se zdá v pořádku, úplně netečná není, ale takovou spavost jsem u žádných jiných korel neměl, byly spíš komunikativní. Myslíte, že to dospíváním časem přejde? Děkuji za odpověď, Fanda Novák, Praha 4.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    přílišná somnolence může signalizovat některá onemocnění, proto bych doporučoval navštívit odborníka-veterinárního lékaře, zabývajícího se problematikou ptáků, připravit si schéma dosavadní léčby-odčervení, skladba potravy apod..
  • Zuzana Starostová
    2009-07-15 22:08:27
    193.85.7.2
    Dobrý večer, ráda bych se zeptala, jak je po praktické i legislativní stránce řešena situace, když vet. lékař odmítne přijet k velkému zvířeti (např. kráva, kůň), které je v akutním vážném stavu nebo přímo v ohrožení života s tím, že má pacienty apod. a stejně reaguje i několik dalších jeho kolegů (ze stejných důvodů) a laická pomoc zvířeti není možná. Čeká se tedy v klidu, zda zvíře uhyne nebo zda se zmobilizují nějaké samoléčíci síly? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Ve vztahu k veterinárním lékařům je tato oblast legislativně řízena Zák. 381/91 Sb. (zejména par. 2), Profesním řádem Komory veterinárních lékařů (zejména par. 1,2 a 9) a Zák. 166/1999 Sb. ve znění pozdějších novel (zejména par. 58 a 62).

    Hlavní vyplývající zásadou je, že veterinární lékař by neměl dopustit zbytečné utrpení zvířete.

    V praktických situacích se samozřejmě může stát, že veterinární lékař (či další veterinární lékaři) může být ve chvíli požadované intervence geograficky vzdálen natolik, že očekávání zákazníka ve vztahu k rychlosti požadované intervence nemusí být reálná, může v době požadované intervence opravdu provádět operační nebo jiný zákrok, který nelze přerušit, nebo může mít svůj pracovní program pro následující časový úsek opravdu zaplněn požadavky na zákroky, které jsou - podle jeho názoru a posouzení - stejně nebo ještě více urgentní povahy.
    Ve vztahu k chovateli je tato oblast řízena odpovídajícími ustanoveními Veterinárního zákona a Zákona na ochranu zvířat. I zde platí základní zásada, že majitel či držitel zvířete by neměl dopustit jeho zbytečné utrpení.

    MVDr. Karel Daniel
  • Ivana Wicherkova
    2009-07-15 17:20:19
    194.213.199.129
    Prosím o radu. Máme 16-ti letého jezevčíka a v posledním půlroce se mu udělal nádůrek pod ocáskem velikosti vlašského oříšku. Praskl a krvácí. Na veterině nám vysvětlili, že nádůrek vznikl na základě hormonálních vlivů, protože jezevčík není kastrovaný. Jediná možnost je operace, do které se nám z pochopitelných důvodů s ohledem na jeho věk nechce. V současné době užívá antibiotika. Je možná nějaká hormonální léčba, nebo mi prosím poradíte, jak se dá problém řešit. Jeho srdíčko už také nebije jako u mlaďocha, není to prý katastrofa, ale ani zázrak. Prosím o radu jak dál. Nechceme, aby trpěl, ale také nechceme, aby skončil na operačním stole. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    váš psík je pravděpodobně postižen adenomem perianální žlázky (nezhoubným nádorem), který může v pokročilejším stádiu krvácet, nebo i částečně zužovat rektum. Proto doporučuji navštívit odborné chirurgické pracoviště, kde zhodnotí akutní zdravotní stav vašeho psa a doporučí další léčbu (ideální je odstranění nádorku chirurgicky). Podle mého názoru hormonální léčba nebo kastrace sama o sobě nemá v daném případě význam.
 
Komora veterinárních lékařů České republiky