Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie
Zobrazuji stranu 5 z 220 (záznamy 21 až 25 z celkových 1100)
Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,
účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.
Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.
Děkujeme za pochopení
- Marcela2016-09-07 15:36:0183.208.60.93Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat v případě neprofesionálního přístupu veterinárního lékaře. Děkuji
Odpovídající: NepřidělenDobrý den,
může podat stížnost Revizní komisi KVL ČR.
Doporučený postup při nespokojenosti s veterinárním ošetřením najdete zde:Bronislav Kozák
administrátor - Ing. Jan Malinsky2016-09-04 08:26:4137.48.35.36Dobrý den, ve středu 31.8.16 jsem byl kousnut známým psem. Následoval odvoz na urgentní příjem FN Olomouc a ošetření. Byl jsem poučen, že pes musí ihned na vyšetření a na další vyšetření po 5-ti dnech. První vyšetření proběhlo v pořádku, od majitelky jsem obdržel první zprávu. Zarazila mne ale informace, že se má dostavit na další kontrolu již za 2 dny, jelikož pan doktor má potom dovolenou. Včera, tj. 3.9.16 jsem projížděl Olomoucí a zastavil jsem se za majitelkou psa. Sdělila mne, že už má druhou zprávu, ale, že mne ji může dát až v pondělí 5.9.16. Ošetřující lékař je členem Vaší komory, žádám proto o vyjádření a sdělení, jak mám dále postupovat. Předpokládám, že stanovena doba 5-ti denního pozorování má své odůvodnění. Pochopil bych, kdyby nechal psa vyšetřit u jiného, zastupujícího doktora. S pozdravem Jan Malinsky
Odpovídající: MVDr. Veronika GrymováDobrý den,
veterinární zákon 166/1999 Sb. stanovuje v §4 odst. 1 písm. g) povinnost chovatele "zajistit, aby bylo neprodleně a v rozsahu nezbytně nutném pro vyloučení podezření z onemocnění vzteklinou veterinárně vyšetřeno zvíře, které poranilo člověka nebo s ním přišlo do přímého kontaktu způsobem nebo za okolností, které mohou vyvolávat podezření z onemocnění touto nákazou".
Termín opakovaného vyšetření na vzteklinu 5 dnů po pokousání vychází z inkubační doby vztekliny (virus se vylučuje slinami 3-5 dnů před prvními klinickými příznaky vztekliny). Tento termín proto je zakotven v Metodice kontroly zdraví zvířat, kterou každoročně vydává Ministerstvo zemědělství na návrh Státní veterinární správy, a pro soukromé veterinární lékaře schválené SVS pro tuto činnost je metodika závazná. Při nedodržení metodiky může KVS toto schválení veterinárnímu lékaři odejmout.
Lhůta 5 dnů se počítá od poranění (den poranění se považuje za den 0), ne od prvního vyšetření. Může být tedy zkrácena v případě, že bylo zvíře poprvé vyšetřeno později než v den pokousání (podle vašeho dotazu se Vás tato situace ale pravděpodobně netýká).
Zdravotnická zařízení v ČR při hodnocení rizika onemocnění vzteklinou často zvažují i jiné okolnosti, např.
1. skutečnost, že Česká republika je považována oficiálně za zemi vztekliny prostou, neboť od roku 2002 se na území ČR žádný případ vztekliny u terestriálních obratlovců nevyskytl (viz též oficiální informace SVS na stránce http://eagri.cz/public/web/svs/portal-new/informace-pro-odbornou-verejnost-1/zdravi-zvirat/vzteklina/)
2. skutečnost, že zvíře bylo prokazatelně, pravidelně a lege artis očkováno proti vzteklině
3. zvíře v den pokousání nevykazovalo klinické příznaky vztekliny
4. nejsou vyhlášena mimořádná opatření Státní veterinární správy týkající se vztekliny.
Některá zdravotnická zařízení v ČR proto vyšetření na vzteklinu u zvířat, která poranila člověka, nevyžadují vůbec, případně se spokojí s předložením očkovacího průkazu zvířete potvrzujícím platnou vakcinaci proti vzteklině.
Pokud si ve Vašem případě zdravotnické zařízení vyžádalo vyšetření psa, bylo povinností schváleného veterinárního lékaře postupovat v souladu s Metodikou kontroly zdraví. Veterinární lékař navíc nesmí vystavit jakékoli nepravdivé veterinární potvrzení, včetně vystavení potvrzení o zdravotním stavu zvířete "předem". V takovém případě se lékař dopouští i porušení Profesního řádu KVL.
MVDr. Veronika Grymová - Martin2016-08-25 10:36:42185.82.160.20Přeji pěkný den, kdo stanovuje zda došlo k pokousání, či se jedná pouze o poškrábání? Je to jen subjektivní názor lékaře? Kdysi jsem byl poškrábán i já, a lékař psa taky poslal na vyšetření na vzteklinu. S díky ME
Odpovídající: MVDr. Radka VaňousováDobrý den,
majitel zvířete je povinen předvést zvíře na vyšetření na vzteklinu, pokud došlo k poranění člověka. Je jedno, zda se jedná o pokousání či poškrábání.
MVDr. Radka Vaňousová - SJ2016-07-29 07:41:27194.213.209.195Dobrý den. Máme doma 14 měsíčního biewra. Po narkóze, při které mu byly odstraněny 3 zuby z důvodu špatného růstu, byl zjištěn Portosystémový shunt (narkóza proběhla v 6 měsících. 2x byly zaslány vzorky krve na vyšetření žlučových kyselin do Laborexu. První výsledky jsou následující: bez stimulace 5,58 a po stimulaci 66,19. Druhé výsledky jsou: bez stimulace 43,32 a po stimulaci 0,36. Tyto výsledky mi přijdou zaměněné, což mi nikdo nebyl schopen ani potvrdit ani vyvrátit. Přesto mi lékař sdělil, že výsledky odpovídají minimálnímu poškození a že pejsek nevykazuje typické příznaky zkratařů. Byl bohužel objeven ještě 1 mléčný zub, který je nutné odstranit, pod narkózou. Po zkušenostech z reakcí na narkózu mám však trochu obavy z reakce na ni. Můžete mi prosím poradit, jak se zachovat v této situaci? Je opravdu pro pejska nebezpečné, že ten mléčný zub má? Před samotným zákrokem by byl proveden ještě jeden test v Laborexu. Hladina ALT je pořád nad limitem. Děkuji za reakci
Odpovídající: MVDr. Kateřina SlabáDobrý den,
nevím o který mléčný zub se jedná a celkově je takto nemožné se konkrétně vyjádřit k vašemu pejskovi, takže obecně: mléčné zuby pokud nevypadnou mohou do budoucna způsobovat obtíže v podobně parodontitidy (zánět dásní, jejich ústup, ústup kosti a ztráta zubu) a nebo může mléčný zub vadit v prořezávání trvalých zubů a nebo je odklánět špatným směrem a způsobovat vadný (potenciálně i bolestivý) skus. Takže obecně ano, nevypadlé mléčné zuby je třeba odstranit. Výjimkou mohou být zuby, které nemají trvalého následovníka (pozná se na zubním RTG), ty je potom možné nechat na místě a mohou místo chybějícího trvalého zubu svému majiteli sloužit. Laboratorní výsledky je třeba konzultovat s laboratoří, každá má jiné referenční hodnoty a poskytuje i interpretaci výsledků. V případě nejasností doporučuji se obrátit na jinou laboratoř nebo jiné veterinární pracoviště pro potvrzení výsledků. Riziko anestezie je také dáno způsobem, jakým je zvíře uspáváno- nejbezpečnější je inhalační anestezie, pokud s ní pracoviště rutinně pracuje- a také závisí, jak je průběh anestezie monitorován- EKG, dýchání saturace kyslíkem, měření krevního tlaku, teploty, vydechovaného CO2 atd... a jaká je péče o pacienta (infuze, ohřívání).
S pozdravem,
MVDr. Kateřina Slabá, rezident, veterinární stomatologie (EVDC) - Michaela Jelínková2016-07-26 14:02:0162.209.204.66Dobrý den, mám dvě štěňata a přestěhovala jsem se jinam. Potřebovala bych poradit co dělat pro změnu adresy v europasu, jelikož mám štěňata z různých koutů České republiky a pas jim dělali již jejich chovatelé. Jestli se dá přepsat tento údaj u nového veterináře, který smí tuto registraci učinit, nebo musím udělat pas nový, nebo vážně budu muset objet celou republiku, aby mi to vydavatel přepsal? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Michaela Jelínková
Odpovídající: Sylva SkálováDobrý den paní Jelínková,
změnu majitele a údajů o něm v systému registrace pasů může učinit i veterinární lékař, který pas nevydal, tedy i ten Váš.
Pokud by jste se s ním nedomluvila, můžete se obrátit přímo na mne, já mohu změnu také provést.Pokud se jedná pouze o změnu adresy (majitel zůstává), je třeba v papírové podobě vyplnit novou kolonku (2. majitel), v pasu nelze škrtat.
S pozdravem
Sylva Skálová
sekretraiát KVL ČR
724 281 610
sylva.skalova@vetkom.cz