PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní
Zobrazuji stranu 50 z 461 (záznamy 246 až 250 z celkových 2302)
Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,
účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.
Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.
Děkujeme za pochopení
- Aneta2015-01-27 06:26:48127.0.0.1Dobrý den, moje činčila se porad drbe, a v noci štěká. Zrovna jsme se přestěhovali. Může mít nějaké parazity a proč vydává ten zvuk? Děkuji M
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená slečno Mikulcová,
pokud se Vaše činčila v noci drbe a vydává zvuky podobné štěkotu, pak určitě vyžaduje důkladné kožní vyšetření. Než se vypravíte k lékaři, důkladně překontrolujte podestýlku a stav podlahy v kleci, vyměňte, případně přesterilizujte koupací písek. Snažte se také zajistit činčile maximální klid a nestresové prostředí. Pokud je vše v pořádku, pak je na vašem lékaři, aby stanovil příčinu pruritu.
MVDr. Lubomír Hošek - Mikuláš2015-01-25 12:13:48127.0.0.1Dobrý den prosím o radu mohu podat odčervovací prášek Fenbendazol připuštěné prasnici? Děkuji
Odpovídající: MVDr. Karel DanielFenbendazol není v současné době uveden v seznamu registrovaných veterinárních léčiv pro použití u prasat.
MVDr. K. Daniel
- Prosíková Jindra2015-01-24 07:54:54127.0.0.1Dobrý den, prosím o objasnění této záležitosti: mám 16tiletou fenku jezevčíka. Je to můj druhý pes tohoto plemene, první zemřela v 15ti letech. Dokud žila, chodila jsem s ní na roční povinné očkování jen proti vzteklině a psince. Proti leptospiróze aj. nemocem se tehdy neočkovalo, ani nebylo veterináři zmiňováno. Dokonce mi "náš pan doktor" řekl, (když bylo fence asi 9 let), že už stačí, když bude očkovaná jen proti vzteklině. Proti psince, řekl, má starý pes už imunitu v sobě, netřeba ho znovu očkovat a zatěžovat organizmus. Mou nynější 16tiletou fenku jsem nechala do jejích 14ti let ročně očkovat na vše, co jí "naše" veterinářka automaticky aplikovala. Vloni jsem se jí ale zeptala, není-li jiné očkování než proti vzteklině u tak starého psa zbytečné a zatěžující organizmus. Paní doktorka mi řekla, že mohu fenku nechat naočkovat jen proti vzteklině, ale všude řádí psí kašel, leptospiróza aj. nemoci a jestli si při případné nemoci či úmrtí vezmu toto na svědomí. Samozřejmě že mne zamrazilo a mou psí stařenku jsem nechala očkovat proti všemu, co paní doktorka uznala za vhodné. Fenka má po těle lipomy větší i malé, operace jednoho nepomohla, tvoří se jí další. Dále údajně zvětšené srdce (před 8 lety při RTG diagnostikováno, ale bez jakýchkoliv potíží, užívání léků; odebranou 1 lištu struků, kastrace, ale jinak je velice čilá na svůj věk, chrup úplný, snad jen hůře slyší. V dnešní době, kdy jde hlavně o peníze (bohužel, i v této oblasti je to patrné, při návštěvách různých veterinárních zařízení je to evidentní) mám obavy, jde-li "naší" paní doktorce opravdu v první řadě o ochranu zdraví naší psí babičky, nebo o vlastní zisk. Opravdu je třeba tak starého psa očkovat proti 6ti různým nemocem? Vzteklinu samozřejmě akceptuji! Ještě bych ráda věděla: vakcína BIOCAN R (výrobce Bioveta, a.s.) proti vzteklině, která měla expirační dobu 12.8.2014 a byla aplikovaná mé fence 7.8.2014 (tj. 5 dnů před koncem expirace) - měla dostatečný účinek? Zjistila jsem to až doma při kontrole v očkovacím průkazu, upozorněna nebyla, zaplatila plnou cenu vakcíny. Děkuji Vám za věnovaný čas mým otázkám a odpovědi na ně.
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená paní Prosíková,
Váš dotaz je hodně kontroverzní a řešíme ho v ordinaci poměrně často. Podle zákona je nutné psa staršího než půl roku očkovat proti vzteklině, všechna další očkování jsou nepovinná. Bohužel starý pes je stejně jako malé štěně náchylnější k infekčních chorobám a proto je dobré naopak zvažovat opravdu poctivé očkování. Podle nových výzkumů drží protilátky při očkování na psinku a parvovirózu více než dva roky a naštěstí proočkováním většiny psí populace jsou tato onemocnění na ústupu. Problémem bohužel zůstává leptospiróza, na niž protilátky drží jen jeden rok a proto je nutné ji pravidelně očkovat. Psincový kašel a očkování na něj lze přirovnat k očkování proti chřipce u lidí. U některých psů může zabránit k infekci a u některých jen zmírní klinické příznaky. Pokud se váš pejsek nestýká pravidelně s větší skupinou psů, nemyslím si, že by bylo očkování na psincový kašel nutné. A k vašemu poslednímu dotazu. Exspirace na vakcíně udává datum, ke kterému je možné ho psovi aplikovat, nesouvisí to s délkou působení v těle. Tzn. že i vakcína aplikovaná poslední den exspirace drží stejnou dobu jako ta aplikovaná první den.
S pozdravem
MVDr. Zlatka Hošková - Falešníková2015-01-23 10:18:15127.0.0.1Hezký den! Prosím o pomoc, radu: mám 16tiletou fenku drsnosrstého jezevčíka. Je stále vitální, kromě lipomů na těle nemá žádné viditelné fyzické trápení. Zato s její psychikou je to hrozné. Byla jsem dlouho doma imobilní (ochrnovávání rukou a nohou), v nemocnicích (2 operace páteře), pak v lázních. Po tu dobu se o ni se staral manžel a dcera, která s námi nebydlí, ale denně k nám docházívala již dříve. Moje fenka ji miluje (taky vždy dostala něco na zub - také to zřejmě způsobil "Pavlovův reflex": návštěva dcery = něco dobrého k jídlu-sýr!). V posledních měsících se situace vyostřila tak, že ji nezvládáme ani já ani fenka. Zhruba po 16. hodině, době, kdy dcera po dobu mé nepřítomnosti chodila ji venčit a posedět, fenka je strašně neklidná, pořád ve střehu, běhá po bytě, pozoruje dveře i nás, nejdeme-li do předsíně. Skáče s gauče, nahoru ale už nevyskočí, já po operacích páteře ji tam nevysadím, ale nechci, aby na zemi nastydla. Vymýšlí nové postupy, ten nejnovější je, že dělá, že chce vyvenčit. Jdu s ní třeba po hodině znovu, oběhne blok domů a utíká zase do bytu, aby dceru nepropásla! (Po odchodu dcery fenka padne vysílením, usne a chrápe). Prosím o radu, mohla-li bych fence dát nějaké sedativum (navečer), případně jaké (aby ji neublížilo, váží cca 9,5 kg) a zda je lék na lékařský předpis. Já tuto situaci už nezvládám, mám se sebou co dělat po zdravotní stránce fyzicky. Velice děkuji za poradu, co dělat, případně jak ji odpomoci od toho nezměrného neklidu (a mně tím také).
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážená paní Falešníková,
stárnoucí a lehce dementní jezevčík vyžaduje nadhled a trpělivost (máme doma právě teď 17 letého, takže jen srovnávám projevy). Tito psi už mají v sobě jen velmi přesné hodiny na venčení, jídlo a oblíbené návštěvy, vše si hlasitě vynucují a trestají vaše pomalé ranní oblékání nekompromisní loužičkou. Doporučuji se s tím spíše smířit, lze podávat některé léky a vitamíny na podporu tzv. kognitivních funkcí, snažit se s ní chodit maximálně na čuchací vycházky a dát jí co nejvíce pohybu a činností, aby si procvičovala mozek a zároveň se unavila. Nedoporučuji vám sedativa, většinou psa velmi utlumí a stává se z něho tupý jedinec čekající na smrt ( bohužel se jim možná nevyhnete v závěru života, kdy mohou tito jedinci trpět záchvaty hyperaktivity).
MVDr. Lubomír Hošek - radim2015-01-23 09:36:50127.0.0.1Prosím vás mohli byste mi poradit náš kavalír má zánět třetí rohovky mažeme mu to mastí Maxitrol má to sice menší ale lékař nám pověděl jak mu to nezmizí má jít na operaci. Děkuji za odpověď
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážený pane Radim,
bohužel postrádám ve vašem dotazu základní informace ( věk, stupeň postižení atd.). U mladých zvířat se velmi často vyskytují lehké záněty třetího víčka, které ve starším věku spontánně vymizí . U kavalírů se mohou vyskytovat některé víčkové vady ( zbytnělá Harderova žláza, entropium , ektropium ) či zbytnělé nosní záhyby s chlupy dráždícími rohovku. Tyto všechny vady mohou pomáhat při dráždění třetího víčka, případně celé spojivky a rohovky. Pokud se nejedná o čistý zánět a dráždění spojivky je vyvoláno mechanicky nevhodným tvarem víček či okolí oka, pak je chirurgie metodou volby s výtečnými výsledky.
MVDr. Lubomír Hošek