Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 51 z 461 (záznamy 251 až 255 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Kamila
    2015-01-22 10:44:42
    127.0.0.1
    Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o radu. Jsem chovatelkou zakrslých kuních modrých králíků (chov ve vnitř. nevytápěných prostorech v králikárnách). Již rok se u dvou jedinců (chovný samec a samice-jeho potomek) potýkám s kožním problémem. V oblasti pod krkem se objevují lysá místa, nejdříve mokvavá, potom strup a když se zahojí, okamžitě se objeví vedle ložisko nové. Až teď po roce byl proveden stěr z kůže a byl diagnostikován Staphylococcus aureus ++ s citlivostí: Colistin r, Enrofloxacin C, Neomycin C, Oxyteracyklin C, Bacitracin C, Gentamycin C, Streptomycin C. Paní doktorka nasadila týdenní léčbu ATB ve formě kapek, po ní byl asi 14 dní stav lepší, ale pak stejné. Nyní zkouším kožní sprej Alamycin aerosol oxytetracyclini hydrochloridum, který se zdá být účinnější ale stále se objevují nová místa. Nikdo ze čtyř veterinářů, které jsem navštívila se s tímto problémem nesetkal a nedokázal mi poradit. Chtěla jsem se zeptat, zda se dá tento stafylokok vůbec vyléčit? Zvířata jsou jinak zdravá, nejeví žádné známky nemoci. Dále by mě zajímalo, jak se stafylokok mezi zvířaty šíří, zda se mám obávat nákazy zdravých jedinců. Mohu samce ponechat v chovu nebo je tato nemoc dědičná? Zkoušela jsem i přírodní léčbu a ošetřování míst propolisem, tee trea, odvar z lichořeřišnice… vše pouze zmírní projevy ale nevyléčí. Králíci mají čistou podestýlku. Dále mě ještě napadlo, jestli se nejedná i o souvislost s alergií na nějakou složku stravy. Moc děkuji za odpověď, budu velmi vděčná za každou radu.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Dlouhá,

    případ není jednoduchý a obávám se , že ho nevyřešíme pouhou poradou .  S. aureus se může objevovat i u králíků, a bohužel jsou i zde popsány tzv. MRSA kmeny – methicilin rezistentní  S. aureus.  Je nutné  vyloučit predispoziční faktory, které mohou napomáhat  při vzniku vlhké dermatitidy – je potřeba důkladně vyšetřit zejména zuby, provést analýzu moči a kompletní rozbor krve, příp. zvážit RTG vyšetření skeletu a břicha. Po vyloučení těchto predispozičních faktorů,  je nutná bakteriální kultivace, na základě které lze zahájit antibiotickou terapii, kdy je nutné dodržet správné dávkování, zvážit vhodnou cestu podání (injekčně nebo perorálně) a zejména dostatečnou dobu léčby. Ve vašem případě by bylo vhodné zopakovat bakteriologické vyšetření se zaměřením na vyloučení či potvrzení této rezistence a určení citlivých antibiotik. Při podávání antibiotik preferujeme, alespoň v úvodu, spíše parenterální podávání a dostatečně dlouhé podávání. Kromě antibiotik, adekvátní terapie predispozičních faktorů a konkurentních onemocnění lze dále doporučit podávání léků proti bolesti a lokálních vysušujících léků. U tlustých jedinců je potřeba řešit kožní záhyby – dietou, případně chirurgicky. K léčbě je nutno přistupovat s velkou rozvahou a velmi zodpovědně, protože nedůsledně léčení jedinci jsou zdrojem rezistentních kmenů pro ostatní zvířata i pro lidi. Obecně doporučuji problém řešit komplexně s veterinárním dermatologem ve spolupráci se specialistou na drobná zvířata.

    MVDr. Zlata Hošková
  • Lenka
    2015-01-20 07:51:58
    127.0.0.1
    Dobrý den. Měla bych otázku ohledně dvou starých koní. Pracuji na statku již 6 let. Jedná se o kobylku která má 24 roků a valach 25. V těch letech už mají dýchací potíže. Začátkem loňského roku začali postupně hubnout. Snažím se jim kupovat jisté žrádla na přibrání, malinko to pomohlo. Ale na co se chci zeptat. Majitelka chce aby tito staří vyhublí koně byli pořád venku i v noci za jakéhokoli počasí bez přístřešku nemají si tam kde lehnout ani se schovat. Ráno kolikrát přijdu když je tam kolegyně nechá a jsou vytřepaní a zdají se mi být i vyčerpaní. Můžou takto tito koně být venku? Kočišková Lenka

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Hlavní tři důvody hubnutí u koní bývají: parazitární infestace, problémy s chrupem, chronické jaterní onemocnění.

    Otázku odpovídajícího ustájení koní řeší Zákon na ochranu zvířat a jeho upřesňující vyhlášky.

    MVDr. K. Daniel
  • Věra
    2015-01-16 21:18:07
    127.0.0.1
    Dobrý den, doma mám 5-letou kobylu, která je poměrně žravá co se týče sena a trávy. Bohužel kuli nepřízni počasí teď jezdíme asi jednou do týdne. A teď se nám podvakrát za sebou při vyjížďce stalo. Kobyla byla ze začátku aktivní, ale po době se začala ploužit, potit se, zhluboka dýchat a jednu chvíli byla slabá na nohou. Když jsme došli do stáje trošku pohrabávala přední nohou a stavěla se na močení. Ale asi za 1-2 hodiny už normálně žrala a vše bylo v pořádku. Mohla bych znát váš názor co by to mohlo být? Mohlo by jít o černé močení a nebo třeba jen nevolnost tím jak je žravá a momentálně málo ježděná. Děkuji Věra D.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Na základě popsaných příznaků se nezdá velmi pravděpodobné, že by se jednalo o klinický stav zjednodušeně popisovaný jako "černé močení".

    Diagnóza i návrh řešení je podmíněn klinickým vyšetřením zvířete praktickým veterinárním lékařem a je velmi pravděpodobné, že může být nezbytné i laboratorní vyšetření biochemických, případně i hematologických parametrů dotyčné klisny.

    MVDr. K. Daniel
  • Iveta
    2015-01-14 19:12:10
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat v kolikati se hřibátko má očkovat. Koupila jsem si 7měsiční hříbě a chci aby bylo přeočkován. A chtěla bych vědět co mu mám dát za vakcínu a od kolika letech. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Koně se nejčastěji vakcinují proti chřipce, tetanu a herpesvirovým infekcím. Podle druhu použité vakcíny od věku 5-6 měsíců.

    MVDr. K. Daniel
  • Petra
    2015-01-14 18:23:36
    127.0.0.1

    Dobrý den, máme doma celkem 5 koček (evropské krátkosrsté). Dvě kastrované kočičky jsou rok a půl staré, 3 kastrované kocourky (13 let, 5 let a 8 měsíců). Prvního jsme si pořídili z útulku, následně postupně přibývali opuštění nalezenci nebo koťátka, která měla být sprovozena ze světa. První kocour byl vždy pánem domu, jistý odstup od ostatních si udržoval syčením, případně nějakým tím lehkým pohlavkem a nikdy se s žádnou jinou kočkou nekamarádil, spíše je ignoroval, což mladší kočindy vždy tolerovaly. Druhý kocourek je vyloženě neagresivní typ, kamarád s kočkami (kočenky nám doslova odchoval jako máma) i se svými lidmi. Nicméně je to asi rok, kdy se nám kočičí idylka začala kazit a je to čím dál horší. Nejstarší kocour začal tedy ca. před rokem nejdříve napadat druhého kocoura, a to dost zákeřně. Stačilo, aby ten okolo něj jen prošel a už ho měl za krkem nebo když ležel na podlaze a pospával a starší se na něj z ničeho nic vrhnul… Ze začátku je stačilo "rozehnat" hlasitým tlesknutím, plácnutím novin o stůl apod., ale na to postupem času přestal agresor reagovat a naopak kocourka začal napadat opravdu zabijáckým způsobem, útočí na něj, jako na cizí. I Dříve se také prali, ale probíhalo to v pohodě, spíš formou takových krátkých pošťuchování. Nyní na něj ten starší útočí opravdu zákeřně "až na dřeň", ten druhý jen utíká, doprovází to celé šílený řev, všude chlupy, občas se při tom i strachy počůrá. Ostatní kočky jsou samozřejmě naprosto vyděšené. No a navíc náš agresor už začíná napadat i ty mladší, bez rozdílu pohlaví a věku a pokud se u toho vyskytne i někdo z lidí, tak to odnese také, takže teď doma řešíme pokousané až prokousané a poškrábané nohy, ruce. V naprostém amoku náš agresor trhá a kouše všechno a do všeho. Po takovém ataku, když se pak vzpamatuje, chová se zmateně jako kdyby si nic nepamatoval. Samozřejmě musí být separovaný do jiné místnosti, odtud se dobývá ven, naříká. Když je od ostatních koček oddělený, je to ten největší mazlík a andílek na světě. Tyhle útoky bývaly tak jednou za 2 měsíce, ale jejich frekvence se začala zvyšovat a teď to je již na denním pořádku a nyní musí být separovaný, protože při setkání s druhými kočkami ho pokaždé chytne amok a začne okamžitě útočit, žádná kočka si před ním není jistá. Navíc má tyhle záchvaty bez jakékoliv příčiny, nedošlo k žádné změně,snad jen že nejmladší kocourek už také dospěl, ale oba kocourci i kočičky se mu opravdu snaží důkladně vyhýbat. Vzhledem k tomu, že vůbec neví, co od něj čekat (a to ani my - lidé), tak jsou všichni napjatí a nervózní, všeho se lekají i když je agresor teď oddělený v jiné místnosti. Je pravdou, že za poslední měsíce se mu údajně měl dle vet.vyšetření zhoršit zrak (má neustále roztažené zorničky), na jedno oko prý již skoro nevidí, prý následkem vysokého tlaku, na což dostal lék Orcal a Fortekor, který mu ale nyní nemohu ani aplikovat, protože by mě při tom nejspíš sežral, ale jinak je prý naprosto zdravý. A co je dost podstatné, jeho agrese začala dávno předtím, než zrak začal ztrácet. V létě jsem se snažila mu aplikovat Bachovy esence na uklidnění, ale to vůbec, ale vůbec nepomohlo,nyní plánuji aplikaci Felliway spreje, otázkou je, jestli to nebude mít pouze krátkodobý účinek, jak jsem se mnohde dočetla. Vůbec nevíme, jak máme situaci řešit, v separaci od ostatních řešení nevidíme a ani to není dlouhodobě možné. Kocourka mám ráda a ani nemám nikoho, komu bych ho s klidným srdcem svěřila do péče. Myslím, že kdyby byl sám, asi by se zklidnil, ale my musíme řešit jeho zklidnění a návrat do původních kolejí. Nechápeme, když léta žili kočky pospolu v klidu, co se mohlo stát, že ho tak radikálně změnilo. Může mít nějaké skryté zdravotní problémy? Máme ho nechat ještě na něco specielně vyšetřit? Děkuji.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    podle toho jak popisujete váš problém by bylo vhodné vyšetřit štítnou žlázu – je to onemocnění časté u starších zvířat, kdy je popisováno nervozita, zvýšená žravost, průjem a zvýšený tlak. Toto onemocnění se diagnostikuje stanovením hladiny T4 (hormon štítné žlázy). Pokud by se toto onemocnění nepotvrdilo tak další příčinou může být jakákoliv bolestivost – kloubů, zubů,… Bohužel změna chování může být způsobená také degenerativním nebo nádorovým onemocněním centrální nervové soustavy – mozku. Každopádně bych začala kompletním klinickým vyšetřením a vyšetřením krve včetně T4. Pokud by se nic nenašlo, tak pokračovat vyšetřením nervové soustavy – CT a odběr mozkomíšního moku.

    Hezký zbytek dne

    MVDr. Zlatka Hošková

 
Komora veterinárních lékařů České republiky