Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 217 z 220 (záznamy 1081 až 1085 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Jana Ježková
    2009-01-22 12:45:32
    193.84.186.81
    Dobrý den, chovám plemeno, které má dědičné dispozice k autoimunitním chorobám (Addison, AIHA, SLO) a proto se snažím vakcinovat co nejméně a využívám možnosti přeočkovávat vzteklinu v 3 letých intervalech. Přečetla jsem si dokument WSAVA z roku 2007 GUIDELINES FOR THE VACCINATION OF DOGS AND CATS, který mimo jiné říká, že "core vaccines" jsou jen proti CDV CAV a CPV a že by v žádném případě neměly být přeočkovávány častěji než jednou za 3 roky a déle. Zjistila jsem, že v ČR je k dispozici vakcína Duramune DAPPi + L s dobou trvaní imunity proti DAP nejméně 3 roky. Tuto informaci jsem sdělila svému veterináři a byla jsem překvapena, že o této problematice vůbec nic neví a asi ani nechce vědět a trvá na tom, aby se vše přeočkovávalo každý rok. Ráda bych se zeptala, zda je někde k dispozici překlad tohoto výše zmíněného dokumentu a zda informace z něho byly nějakým způsobem veterinářům distribuovány a zda se této problematice v ČR někdo věnuje? Je nějaká šance, že se do budoucna například změní propozice akci, které schvalují veterinární správy, v tom smyslu, že budou obsahovat aktuální formulaci zákona a umožní tak účast i psům, který nejsou očkovaní proti DHPPi+LR každoročně, ale ve lhůtě, kterou uvádí výrobce? Děkuji ta odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Vaše dotazy zaobírají poměrně široké spektrum specifických problematik, od autoimunitních chorob až po vakcinační programy a rozdíly mezi jednotlivými vakcínami. Jejich zodpovězení a vysvětlení by zabralo dost času. Máte-li o podrobnější vysvětlení zájem, obraťte se na veterinárního lékaře, či celé veterinární pracoviště, které se této problematice věnuje a požádejte o konzultaci. Ale abych Vás neodbyl jen s výše uvedenou radou. Na některé otázky lze jednoduše odpovědět.


    1. Obecně závazné právní předpisy se věnují pouze vakcinaci proti vzteklině. Vakcinace proti jiným onemocněním, jako je parvoviróza, psinka, infekční hepatitida, parainfluenza a leptospiróza, o kterých se zmiňujete, zákon neřeší. Propozice akcí jsou dány organizátory akce a veterinární podmínky těchto akcí dává příslušná Krajská veterinární správa, zpravidla na návrh organizátora. Rozhodným faktorem pro požadavky na vakcinace by měla být nákazová situace. Dle současné právní úpravy se řídí perioda vakcinací proti vzteklině registračním rozhodnutím u té, které vakcíny.


    2. "CORE VACCINES" je výraz, který se v odborné (americké) literatuře používá pro jakýsi základ, nebo "kmen" antigenů, zpravidla sdružených pro jednotlivé druhy. Ve Vašem případě tedy kromě vzteklinového rabdoviru (VRI) ještě CPV(, CAV2(HCC, resp. LCC) a CDV (FCC). Někde je míněna pouze vzteklina.


    3. Dokumenty, přednášky, diskuse atp. z WSAVA jsou veterinářům distribuovány prostřednictvím jejího člena ČAVLMZ členům ČAVLMZ. Písemností je celá řada, zpravidla se nepřekládají. ČAVLMZ pořádá pro své členy odborné přednášky, školení, work shopy, atp.


    4. Některé prameny ( minoritní) opravdu doporučují další revakcinace, tzv booster po 3 letech, nejdříve však až po 4. revakcinaci.. Tyto informace jsou však dávány spíš k diskusi a vychází ze statistického sledování hladiny protilátek proti těm kterým antigenům.  Máte-li závažný důvod omezit počet vakcinací, či nevakcinovat doporučuji sledovat analyticky titr protilátek proti jednotlivým antigenům a případný booster stanovit na základě exaktních měření.


    5. Vakcína  Duramune LAPPi + LC má v příbalové informaci toto: "Imunita nastupuje v průběhu dvou týdnů po druhé vakcinaci psů. Délka imunity je nejméně jeden rok proti všem antigenům obsaženým ve vakcíně, kromě složky viru parainfluensis canis, kde se předpokládá imunita kratší než jeden rok." O 3 letech tedy není žádná zmínka.

    Zdraví MVDr. Ondřej Rychlík
  • Kulhánková Tereza
    2009-01-22 07:56:54
    195.144.99.106
    Dobrý den, je to 5 den co můj 7 letý zlatý retriever kompletně ochrnul, doktor mi říkal, že je to zánět míchy. Denně jezdíme na kapačky a občas má lepší chvilky, kdy se normálně nají a napije ale občas se mu i špatně dýchá a poslední den a půl špatně tráví potravu, reakce v tlapkách má na bolest ale svalové reakce žádné. :( Doktor mi říkal, že léčba je dlouhodobá a bez jistého výsledku, říkal, že ani nedokáže určit jestli se ještě vůbec někdy postaví na nohy, navíc mi docházejí finance. Po jak dlouhé době se dá určit, jestli by třeba léčba měla kladné výsledky? Např. když během týdne nebo 10 dnů nenastane žádná změna, znamená to, že je hodně malá šance na uzdravení? Prosím poraďte, jsem už zoufalá a nevím jakou má naději. :(

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Vašeho psa i Vás osobně je mně líto. Neexistuje žádný termín pro stanovení doby "kdy se pes postaví", anebo "tak teď už se nepostaví nikdy". Samozřejmě platí, že čím je doba úplného ochrnutí delší, tím je prognóza ( pravděpodobnost vyléčení) horší. Ke konkrétnímu případu diagnózy se nemohu vyjádřit, neboť jsem pacienta ani neviděl, natož abych ho vyšetřoval! Pro urychlení řešení Vašeho problému Vám mohu doporučit, zeptejte se  vašeho veterinárního lékaře, zda by bylo vhodné, kdyby vás referoval na nějaké specializované neurologické pracoviště.

    Zdraví MVDr. Ondřej Rychlík
  • Lucie Procházková
    2009-01-14 19:36:25
    81.25.16.78
    Dobrý den, mám dotaz: před několika dny jsme navštívili kliniku Salvus v Mladé Boleslavi s čubou, křížencem labradora, s velikou boulí na krku. Čubě byla provedena biopsie v celkové anestezii, prováděla slečna MVDr. Langerová. Sami jsme si zaslali vzorek na histologii do Hradce Králové. Dnes nám paní "doktorka" volala, že omylem odebrali místo vzorku "nádoru" slinnou žlázu. Jak se zachovat v takovémto případě pochybení? Nechceme, aby naše čuba opět absolvovala zcela jistě zdraví psa neprospívající celkovou anestezii, která byla pro čubu bolestivá a nepříjemná. Druhá věc je, že jsme na veterině nechali už celkem dost peněz na to, abychom se po x dnech dozvěděli, že psovi odebrali slinnou žlázu místo vzorku tkáně, podezřelé na nádorové onemocnění a že je potřeba postupovat "znovu, ale lépe" :-((. Poraďte, prosím, chceme hlavně pro naší Sárinku to nejlepší, ale zároveň bychom rádi znali svá práva v této záležitosti.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    aspirační biopsie je orientační metoda pro rozlišení charakteru tkáňových buněk při podezření na zánětlivý proces nebo nádorové bujení apod. Tato metoda není 100% přesná, protože při vpichu tenké jehly do tkáně, nemusíme vždy nasát právě zánětlivé nebo nádorové buňky. Proto si myslím, že paní doktorka aspirovala z vyšetřovaného zduření buňky ze slinné žlázy (zduření bylo pravděpodobně mnohem větší než samotná slinná žláza?). Toto vyšetření se rutinně opakuje, čím více bioptátú, tím je diagóza přesnější.
    V případě, že nejste spokojení s prací Vašeho veterinárního lékaře, můžete se obrátit na Revizní komisi Komory veterinárních lékařů ČR, na webových stránkách: https://old.vetkom.cz/content/showPage/doporuceny-postup-pri-nespokojenosti-s-veterinarnim-osetrenim-58 najdete formulář pro stížnost na vet. lékaře.

    Zdraví Dr. Snášil


    Dobrý den,

    přiznám se, že jsem z Vašeho dotazu poněkud zmaten. Domnívám se, že biopsie byla ("z boule na krku") provedena právě pro potvrzení, či vyloučení suspektní diagnózy "nádoru". Histologické vyšetření bioptátu by v případě nádoru mělo stanovit druh nádoru a případný stupeň jeho malignity, či benignity. Z dotazu není patrné, zda je předmětný útvar zvětšená, pravděpodobně zánětem, či obstrukcí vývodu slin, slinná žláza, jak možná na klinice usoudili, či zda je potenciální nádor poblíž slinné žlázy, anebo se jedná o nádorové změny slinné žlázy. Z dotazu také není jasné, co bioptát obsahoval. Zda pouze tekutinu, či pevnou tkáň. Bez ohledu na to by však cytologickým vyšetřením pravděpodobně bylo možné nějaké buňky nalézt. Rozhodně si však nemyslím, že by kolegyně postupovala chybně, anebo, že by diagnostický úkon byl zbytečný. To je však můj osobní názor. Já nejsem kompetentní posuzovat práci kolegů. K tomu je v KVL ČR kompetentní revizní komise (RK), případně čestná rada. Máte-li pocit, že postup kliniky Salvus byl nesprávný, obraťte se stížností k RK.

    MVDr. Ondřej Rychlík

  • Pavel Blaťák
    2009-01-12 11:58:40
    89.235.29.195
    Dobrý den. Nechali jsme si provést kastraci feny, která se nezdařila, na což přiznal i veterinární lékař, který ji operoval. Dále jsme si nechali udělat laboratorní test, který prokázal zbytky tkáně. Proto jsme žádali lékaře o navrácení peněz za veškeré náklady spojené s touto operací, ale pan veterinář nám nechce peníze vrátit a navrhuje novou operaci, my samozřejmě již nemáme zájem. Může tento případ pomoci vyřešit Komora veterinárních lékařů? Děkuji za odpověď. P. Blaťák

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    v případě, že se rozhodnete podat stížnost na KVL ČR na odbornou činnost veterinárního lékaře, doporučuji navštívit webové stránky KVL (https://old.vetkom.cz/content/showPage/doporuceny-postup-pri-nespokojenosti-s-veterinarnim-osetrenim-58), kde naleznete formulář týkající se podání stížností. Podle mého názoru je lepší pro všechny zainteresované strany o vzniklém problému hovořit a vyjasnit si jeho podstatu. Proto Vám doporučuji pokusit se s ošetřujícím veterinárním lékařem znova promluvit a najít s ním společně cestu k nápravě. V medicíně nelze vždy očekávat pouze 100% výsledky, je zde řada nepředvídatelných faktorů, které mohou výsledek operace nepříznivě ovlivnit, aniž by to byla chyba ošetřujícího personálu.

    Zdraví Dr. Snášil

    Dobrý den,

    podstata Vašeho dotazu je povahy ekonomické. Komora, respektive její revizní komise je příslušná k tomu, aby řešila Vaší případnou stížnost na veterinárního lékaře. Revizní komise na základě všech dostupných informací zhodnotí postup veterinárního lékaře a v případě, že shledá porušení obecně závazných právních předpisů, anebo vnitřních řádů KVL ČR předá případ k řešení čestné radě, která je kompetentní učinit výrok o tom, zda se ten který veterinární lékař provinil, či nikoliv. Z výše uvedeného postupu však nikterak nevyplývá povinnost veterinárního lékaře vracet Vám nějaké peníze. Jak jsem již napsal v první větě této odpovědi, Váš spor je ekonomický a jeho řešení by se mělo řídit občanským, anebo obchodním zákoníkem. Nedojde-li mezi Vámi a veterinárním lékařem k dohodě, budete se muset obrátit ve věci případné náhrady škody na soud.

    S pozdravem
    Ondřej Rychlík

  • Nakládalová Nikola
    2009-01-10 14:01:46
    217.197.159.81
    Dobrý den, chtěla by jsem se Vás zeptat. Mám 21 měsíčního pejska německého špice s PP, a byl mu zjištěný chybějící zub P2 dole a oboje P2 nahoře. Neprodělal žádný úraz, krmíme jen kvalitní stravou. Je možné s ním jet na výstavu nebo jej uchovnit? Předem děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    chovné podmínky pro Vašeho psíka určuje chovatelský klub německých špiců, doporučuji se proto obrátit na nejbližšího krajského poradce chovu německých špiců a ten Vám jistě sdělí, jestli Váš pes ještě splňuje podmínky pro uchovnění.

    Zdraví Dr. Snášil
 
Komora veterinárních lékařů České republiky